Przedłużny czas zamknięcia szkół, wyższe kary za łamanie zasad kwarantanny - w Polsce ogłoszono dziś wprowadzenie stanu epidemii.
Stan epidemii ogłosił dziś wieczorem premier Mateusz Morawiecki.
- Nasza walka z koronawirusem wkracza w kolejną fazę. Działamy profilaktycznie i z myślą o przyszłości, a nie reaktywnie. Dlatego dziś podjęliśmy kolejne trudne, ale konieczne decyzje - komentuje premier Polski.
Przypomnijmy: do tej pory obowiązywał w Polsce stan zagrożenia epidemicznego. Co wspomniana zmiana oznacza w praktyce?
Przede wszystkim wydłużenie czasu zamknięcia szkół - uczniowie nie wrócą do placówek na pewno do Świąt Wielkanocnych.
- Zawieszamy zajęcia edukacyjne aż do Świąt Wielkanocnych. Uczniom, którzy zapewne cieszą się z tej decyzji przypominam, że nie są to popularne “koronaferie” - lekcje będą odbywać się poprzez platformy e-learningowe. Nie wykorzystujcie tej przerwy na spotkania towarzyskie. Doskonale rozumiem, że to trudne w młodym wieku, jednak nie ma lepszego czasu na naukę obywatelskiej odpowiedzialności - komentuje Mateusz Morawiecki.
Ponadto zaostrzona zostaje znacząco kara za łamanie kwarantanny. Z obecnych 5 tys. zł kara wzrasta do 30 tys. zł. Mają być również wprowadzone "dodatkowe mechanizmy śledzenia tego, czy ludzie przebywają pod adresem, który zadeklarowali".
Państwo nie może być pobłażliwe w czasie, gdy miarą jego skuteczności jest liczba zarażonych, a ceną za nieposłuszeństwo - czyjeś zdrowie lub życie - opisuje premier.
Warto zaznaczyć, że od niedawna - by ułatwić szybszą komunikację ze służbami i zapewnić lepszą opiekę osobom objętym kwarantanną - Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło specjalną darmową aplikację na smartfony "Kwarantanna domowa". Aplikację można pobrać z App Store lub Google Play. Jej system połączony jest z bazą numerów telefonów osób, które zostały zobowiązane do przejścia kwarantanny domowej.
- Aplikacja korzysta z lokalizacji GPS i umożliwia potwierdzenie zdjęciem, że użytkownik przebywa w domu. Każdego dnia osoba, która aktywowała aplikację i jest w bazie osób odbywających kwarantannę domową, otrzyma jednego lub kilka SMS-ów z poleceniem wykonania i wysłania selfie. Program umożliwia też między innymi dostęp do pomocnych informacji, korzystanie ze specjalnej infolinii i kontakt z pracownikiem socjalnym - informuje Tomasz Stube, rzecznik wojewody wielkopolskiego
Ponadto stan epidemii oznacza, że minister zdrowia i wojewodowie mają możliwość wyznaczyć personel medyczny do konkretnych działań.
W Polsce na ten moment 411 przypadków zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), z czego pięć osób zmarło a jedna wyzdrowiała.
W WOJEWÓDZTWIE WIELKOPOLSKIM SYTUACJA WYGLĄDA NASTĘPUJĄCO - STAN NA 20 MARCA:
1. Objętych nadzorem epidemiologicznym - 3.274 osób
2. Hospitalizowanych - 71 osób
3. Poddanych kwarantannie - 2.832 osób