Doświadczenie we wdrażaniu budżetu obywatelskiego skłoniły samorząd do dokonania pewnych korekt, przy czym istota przedsięwzięcia się nie zmienia.
Kwota w tym roku również się nie zmieni: 400.000 zł na wydatki inwestycyjne oraz 100.000 zł na nieinwestycyjne. Również terminy nie ulegają zmianie – 30 czerwca jest datą graniczną do kiedy mozna zgłosić zadania.
Jakie wobec tego czekają zmiany tych, którzy myślą o złożeniu wniosków oraz głosujących?
W zadaniach inwestycyjnych, typu remont, przebudowa czy modernizacja nie będzie można wpisać zakupu wyposażenia, np. mebli, komputerów, itp. - A to z tego powodu, że pojawiały się problemy z szczegółowym zaksięgowaniem tych zadań, chyba że jest to budowa całkowicie nowego obiektu – tłumaczy Arkadiusz Ptak, wiceburmistrz Pleszewa.
Kartę zgłoszeniową z wnioskiem o włączenie zadania do budżetu obywatelskiego trzeba będzie złożyć osobiście w urzędzie, bez możliwości przesyłania jej drogą elektroniczną.
Powiększono też grono osób, które mogą zagłosować na zadanie w ramach budżetu obywatelskiego. Dotychczas mogli to robić mieszkańcy na stałe zameldowani na terenie gminy Pleszew. Teraz zagłosują też ci, którzy są wpisani do rejestru wyborców. Na karcie do głosowania z kolei będzie się trzeba podpisać, zaś urząd wyposażony zostanie w program komputerowy do weryfikacji i przeliczania głosów.