reklama
reklama

Kto kandyduje na stanowisko burmistrza Dobrzycy?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kto kandyduje na stanowisko burmistrza Dobrzycy? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W gminie Dobrzyca jest aż trzech chętnych na objęcie funkcji burmistrza. O posadę rywalizują Tomasz Patera, Jarosław Pietrzak i Artur Wieczorek. Czym chcą przekonać mieszkańców?
reklama

Tomasz Patera kandydatem na burmistrza Dobrzycy

Tomasz Patera podkreśla, że jest pierwszym kandydatem na stanowisko burmistrza Dobrzycy, który może się pochwalić 10-letnim stażem jako miejscowy radny, a do tego 5-letnim stażem jako sołtys Dobrzycy-Nowego Światu. Zaznacza, że od kiedy objął funkcje radnego, sołectwo mocno się zmieniło.  

- Przy ulicy Krotoszyńskiej powstał teren rekreacyjny z altaną, na którym jest też siłownia zewnętrzna, strefa gier, a nawet pierwszy w gminie zestaw do ćwiczeń street workout. Całość znajduje się bezpośrednio przy zbiorniku wodnym, którego opiekunem jest zrzeszający ponad 200 członków Wędkarski Klub Sportowy „Nowy Świat”, którego jestem prezesem. W 2018 roku mieszkańcy docenili moje zaangażowanie dodatkowo powierzając mi funkcję sołtysa, a w tym samym czasie nasze sołectwo zostało wyróżnione przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego w konkursie „Aktywna Wieś Wielkopolska”. Z biegiem czasu obok małych imprez dla dzieci i mieszkańców stałem się również organizatorem coraz większych wydarzeń, jak np. Majówka BMW w Dobrzycy. Działanie dla lokalnej społeczności to po prostu moja pasja, a spotykając się oraz rozmawiając z mieszkańcami naszej gminy wielokrotnie słyszałem od nich, że powinienem spróbować swoich sił w zbliżających się wyborach. Po konsultacji z żoną i córką zapadła ostateczna decyzja - mówi Tomasz Patera.

Co będzie dla niego ważne, jeśli zasiądzie na fotelu burmistrza Dobrzycy?

- Jedną z pierwszych inwestycji, którą koniecznie trzeba wykonać to wymiana oświetlenia ulicznego na energooszczędne, żeby nie wróciła sytuacja, że znowu wyłączymy na ulicach gminy światło, szukając oszczędności. Bardzo ważna jest dalsza rozbudowa sieci kanalizacji sanitarnej, aby zredukować dużej grupie mieszkańców wysokie koszty wywozu ścieków. Dla tych osób, które posiadają piece kwalifikujące się już do wymiany konieczne są spotkania z fachowcami pomagającymi w uzyskaniu finansowania - zaznacza kandydat.

Podkreśla, że niezbędna jest też m.in. systematyczna poprawa infrastruktury drogowej. 

- Dobrze utrzymane drogi są kluczowe dla bezpieczeństwa mieszkańców oraz dla rozwoju gospodarczego miasta i gminy. Jeżeli zależy nam na rozwoju gminy, to musimy zaangażować się również w rozwój mieszkalnictwa. Zwiększenie liczby mieszkańców oznacza wzrost dochodów gminy, ale również zwiększenie dochodów lokalnych firm. Mieliśmy kilka lat temu okazję do poprawy tej sytuacji, ale inwestycja polegająca na budowie budynków wielorodzinnych przy ul. Stefańskiego, o której było głośno nigdy nie doszła do skutku, a działka została sprzedana. Pilnej zmiany wymaga sposób komunikowania się z mieszkańcami, aby mogli łatwiej otrzymywać informacje o działaniach Urzędu Gminy, a także mogli zgłaszać usterki i zagrożenia. Część z moich pomysłów które zgłaszałem jako radny udało się już zrealizować jak np. instalacje fotowoltaiczne na budynkach publicznych lub jest w trakcie realizacji czyli budowa toru pumptrack - wylicza Tomasz Patera. 

Jarosław Pietrzak ponownie chce zostać burmistrzem Dobrzycy

Jednym z kandydatów jest Jarosław Pietrzak - dotychczasowy szef gminy. Przekonuje, że wszystko co realizował służy mieszkańcom. Podkreśla, że za ostatniej kadencji przeznaczono miliony m.in. na drogi, ochronę środowiska czy bezpieczeństwo mieszkańców poprzez zakup sprzętu dla ochotniczych straży pożarnych. Dlaczego zdecydował się ponownie ubiegać o stanowisko włodarza gminy?

- Ponieważ gmina Dobrzyca to całe moje życie.  Mieszkam tu od urodzenia, a moi przodkowie od 1856 r. Czuję głębokie przywiązanie do naszej małej ojczyzny, znam ją bardzo dobrze i potrafię dostrzegać jej potrzeby. 17 lat temu, dzięki głosom mieszkańców objąłem urząd wójta, a później burmistrza. Przez ten czas, dzięki współpracy z mieszkańcami, którzy stale motywują mnie i inspirują do podejmowania nowych wyzwań udało mi się zrealizować wiele projektów inwestycyjnych i społecznych. Pewne procesy zostały uruchomione, ale będą procentować dopiero w kolejnych latach. Chciałbym dokończyć to, co zostało rozpoczęte i dalej rozwijać gminę Dobrzyca - mówi Jarosław Pietrzak.

Co będzie dla niego priorytetem, jeśli zostanie burmistrzem na kolejną kadencję?

-  Na pewno budowa zbiornika retencyjnego na rzece Lutynia. Jestem gotowy, żeby przystąpić do tego zadania. Liczę, że będzie możliwość pozyskania na ten cel środków zewnętrznych i podjęcia współpracy z instytucjami, które będą nas wspierać przy realizacji tej inwestycji. Poza tym remonty i przebudowy dróg, modernizacje przestrzeni publicznej oraz obiektów gminnych w tym szkół, budowa sal wiejskich w Lutyni i Czarnuszce - wylicza obecny włodarz.

Istotną dla niego kwestią jest też zaopatrzenie w energię. 

- Priorytetem będą również inwestycje w odnawialne źródła energii, aby nie wzrastały mieszkańcom ceny wody i ścieków. Chciałbym, aby gmina Dobrzyca posiadała niezależne magazyny energii. Bardzo ważna dla mnie jest również mała retencja i zagwarantowanie mieszkańcom stałego zaopatrzenia w wodę. Są jeszcze miejscowości, w których trzeba wybudować kanalizację. Potrzeb jest dużo, a co za tym idzie, dużo priorytetów - puentuje Jarosław Pietrzak.

Artur Wieczorek ubiega się o stanowisko burmistrza Dobrzycy 

Kolejny kandydat to Artur Wieczorek z PiS-u, emerytowany policjant, obecny sołtys Lutyni. Dlaczego zdecydował się startować?

- Mieszkańcy mówiąc „Czas na zmianę!” chcą, aby ktoś zająć się tym, co im dokucza naprawdę. Lubię się uczyć i uczę się szybko, co daje rękojmię skutecznego zarządzania przeze mnie naszą gminą, gminą Dobrzyca. Bo gmina przecież jest nasza i wszyscy mieszkańcy powinni czerpać korzyści z jej rozwoju - zaznacza Artur Wieczorek. 

Zapowiada, że jako burmistrz „będzie mówił prawdę, nawet gdy będzie ona trudna”.

- Uważam, że w naszym życiu wszystko ma swój czas, powinien być czas zabawy i czas pracy, stosownie do aktualnych potrzeb społecznych i zagrożeń. Myślę, że teraz nawarstwiło się dużo zagrożeń, więc na jakiś czas powinniśmy ograniczyć zabawę na rzecz wytężonej pracy - mówi kandydat na burmistrza. 

Co będzie dla niego istotne, jeśli zostanie włodarzem?

- Imperialne zapędy Rosji są w tej chwili nieobliczalne, nasi generałowie mówią „szykujmy się”. Istnieje więc bezwzględnie potrzeba podjęcia w naszej gminie znacznie już opóźnionych działań, działań w obszarze obronności, by każdy mieszkaniec wiedział co ma robić, a w konsekwencji czuł się bezpieczniej - akcentuje Artur Wieczorek. 

Zaznacza, że niezbędne będą też remonty i rewitalizacje. 

- Potrzebna jest odbudowa rowów odwadniających przy drogach, celem zatrzymania dalszej degradacji nawierzchni dróg, a dalej budowa nowych nawierzchni dróg. Poza tym rewitalizacja parków znajdujących się w miejscowościach naszej gminy. Ważne będzie również doprowadzenie do skutecznego zatrzymania wód opadowych poprzez tworzenie systemów retencji w przestrzeniach naturalnych takich jak lasy, parki, zieleńce metodami mniej inwazyjnymi dla środowiska. Kolejny priorytet to poprawa bezpieczeństwa na drogach poprzez wprowadzenie urządzeń bezpieczeństwa ruchu, w tym skutkujących przestrzeganiem prędkości jazdy pojazdów na obszarach zabudowanych naszej gminy - wylicza kandydat na burmistrza.  

Zapowiada też wsparcie mieszkańców przy wymianie źródeł ciepła. Chce również, by gmina skupiła się na problemie uzależnień. 

- Potrzebna jest pomoc dla rodzin poprzez zapewnianie skutecznego wparcia, by ich członkowie mogli godnie żyć, hołdując zasadzie, że „nigdy nie jest zapóźno, żeby zacząć od nowa, żeby pójść inną drogą i raz jeszcze spróbować…”. Widzę wiele rodzin borykających się z problemem uzależnień, są tacy z nas, którzy nie umieją sobie z nimi radzić. Dostęp do terapeutów jest ograniczony, a wiele osób po prostu nie stać na odpłatne terapie. Koniecznie potrzeba sprawnie zdiagnozować ten obszar życia naszych mieszkańców i wprowadzić skuteczne środki zaradcze - mówi Wieczorek. 

Poza tym będzie starał się, by w Dobrzycy na skrzyżowaniu ulic Krotoszyńska-Czarneckiego-Klonów-Nowa powstało rondo oraz zbudowana została obwodnica Dobrzycy „celem odciążenia od ruchu kołowego ulic Pleszewska-Rynek-Koźmińska”. 

Sonda / plebiscyt została wyłączona przez administratora
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama