reklama
reklama

Co sprawdzić w OWU AC, by nie przejechać się na ubezpieczeniu?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: zdjęcie parnera

Co sprawdzić w OWU AC, by nie przejechać się na ubezpieczeniu? - Zdjęcie główne

ubezpieczenie AC | foto zdjęcie parnera

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Artykuł partnera W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia AC znajdziesz między innymi informacje o przedmiocie, zakresie i wyłączeniach ubezpieczenia. To jednak nie wszystko! W tym dokumencie umieszcza się również zapisy o obowiązkach ubezpieczonego i ubezpieczyciela oraz sposobie likwidacji szkody. Jeśli nie chcesz zostać zaskoczony podczas zgłoszenia szkody i wypłaty odszkodowania, to przeczytaj ten artykuł!
reklama

Dobrowolność ubezpieczenia autocasco sprawia, że to od ubezpieczyciela zależą jego warunki. Ustala je on zgodnie z zapisami prawa cywilnego i ustawy o ubezpieczeniach. Dlatego przy wyborze AC powinieneś kierować się nie tylko wysokością składki, ale także warunkami polisy. Nie ukrywajmy, cena ubezpieczenia ma jednak znaczenie, dlatego najlepiej porównać ją na https://mubi.pl/

Słowa kluczowe i definicje

W OWU zawarte są definicje, którym trzeba się przyjrzeć. Dlaczego? Bo małe niedopatrzenie może skończyć się sporem z ubezpieczycielem. Wystarczy na przykład, że kierowca wykupi dodatkowe ubezpieczenie bagażu, a nie zwróci uwagi, jak on jest definiowany przez ubezpieczyciela. Gdy dojdzie do utraty przedmiotu, który nie znalazł się na liście w OWU, to ubezpieczony nie dostanie za niego odszkodowania.

Zakres ubezpieczenia

To bardzo ważna informacja! Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na zakres terytorialny ubezpieczenia i rodzaje szkód objętych ochroną. W ramach pełnego autocasco możesz liczyć na odszkodowanie, gdy samochód:

  • zostanie uszkodzony lub zniszczony w wypadku z Twojej winy,
  • skradziony,
  • ulegnie uszkodzeniu lub zniszczeniu przez żywioły (wiatr, piorun, powódź, itp.),
  • zderzysz się z dzikim zwierzęciem,
  • zostanie zniszczony przez wandali lub osoby trzecie.
W OWU poszczególnych ubezpieczycieli znajdziesz dokładne informacje na temat rodzaju szkód, za które otrzymasz odszkodowanie. Równie ważny jest zakres terytorialny. Bardzo często ubezpieczenie AC na całą Europę nie zapewnia ochrony od kradzieży pojazdu na terytorium Rosji, Białorusi, Ukrainy i Mołdawii.

Wyłączenia odpowiedzialności 

To zdarzenia, za które nie odpowiada ubezpieczyciel. Ich przykładem są wyłączenia wymienione w akapicie powyżej i dotyczące kradzieży pojazdu w niektórych krajach wschodnioeuropejskich. Wyłączenia mogą być także innego rodzaju…

Możesz nie otrzymać odszkodowania w przypadku kradzieży pojazdu, jeśli pozostawiłeś bez nadzoru kluczyki lub inne urządzenia zabezpieczające w takim miejscu, że były one dostępne dla obcych osób – na przykład na stole w restauracji.

Wariant likwidacji szkody

W OWU znajdziesz także zapisy dotyczące części używanych do naprawy samochodu. Zależnie od wyboru wariantu likwidacji szkody będziesz mógł skorzystać z części oryginalnych lub zamiennych. Jeśli zdecydujesz się na rozwiązanie kosztorysowe, to otrzymasz pieniądze po wycenie rzeczoznawcy i na własną rękę będziesz mógł naprawić auto. W warsztatowej likwidacji szkody to ubezpieczyciel rozliczy się bezpośrednio z warsztatem – jeśli to będzie ASO, to do naprawy zostaną użyte oryginalne części.

Suma ubezpieczenia

Przeglądanie OWU nie może obejść się bez zwrócenia uwagi na sumę ubezpieczenia. Określa ona górną granicę odszkodowania, jakie może być przyznane za szkody. Suma ubezpieczenia może być stała lub zmienna oraz odnawialna bądź nieodnawialna. Co oznaczają poszczególne opcje?

Wpływ na wysokość odszkodowania AC ma wartość pojazdu, dlatego wielu kierowcom zależy, by ona nie spadała wraz z trwaniem polisy. Zapewnia to stała suma ubezpieczenia. Natomiast w przypadku tej zmiennej wartość pojazdu określa się na podstawie cen rynkowych w dniu powstania szkody. W przypadku odnawialnej sumy ubezpieczenia nie zmniejsza się ona po wypłaceniu szkody, a w przypadku nieodnawialnej tak – wyjaśnia Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

Warianty sumy mogą być różne: stała i odnawialna, zmienna i odnawialna, stała i nieodnawialna, zmienna i nieodnawialna. Oczywiście najlepszy jest ten pierwszy wariant, który jest jednocześnie najdroższy. 

Wypowiedzenie umowy przez ubezpieczyciela

Ubezpieczyciel może także wypowiedzieć umowę. Kiedy taka sytuacja może mieć miejsce? Jeśli nie zapłacisz raty składki w terminie mimo wezwania do zapłaty, to ubezpieczyciel natychmiast wypowie umowę. Może to się stać także, jeśli zmienisz sposób użytkowania pojazdu i nie poinformujesz o tym firmy ubezpieczeniowej, zataisz informacje związane z większym ryzykiem wystąpienia szkody lub zmodyfikujesz samochód na własną rękę.

Ciekawe porady na temat ubezpieczenia AC w artykule “Checklista ubezpieczeniowa: 9 informacji, które musisz sprawdzić w OWU AC przed podpisaniem umowy”. Pamiętaj, przed wyborem ubezpieczenia autocasco lub innego dodatkowego zapoznaj się z jego warunkami! 

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu jarocinska.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama