Czym wyróżniają się lasery pikosekundowe?
Lasery pikosekundowe to bezpieczna i skuteczna metoda usuwania tatuażu. Technologia ta opiera się na ultrakrótkich impulsach pikosekundowych, które trwają kilkaset razy krócej niż w urządzeniach starszego typu. Urządzenia te umożliwiają usuwanie praktycznie wszystkich rodzajów tatuażu i makijażu permanentnego, w tym kolorowych i obejmujących duże obszary ciała. Oferowane przez specjalistów z Kliniki Miracki w Warszawie laserowe usuwanie tatuażu urządzeniem PicoSure lub Discovery Pico sprawdza się doskonale w usuwaniu kolorów, które dla innych metod stanowią problem, np. żółtego, zielonego, czerwonego.W porównaniu do laserów stosowanych do tej pory do usuwania tatuażu, lasery pikosekundowe rozbijają pigment na znacznie drobniejsze elementy, dzięki czemu organizm dużo łatwiej radzi sobie z ich usunięciem. Dlatego właśnie zabieg ten uznawany jest za najbardziej skuteczny. Efekty widoczne są dużo szybciej niż w przypadku innych metod. W większości przypadków do osiągnięcia satysfakcjonujących rezultatów wystarczy zaledwie kilka zabiegów.
Zalety usuwania tatuażu laserem pikosekundowym
- Skuteczność, szybkość i precyzja – lasery pikosekundowe umożliwiają całkowite usunięcie większości tatuaży w stosunkowo krótkim czasie.
- Komfort i bezpieczeństwo – urządzenie zapewnia pełne bezpieczeństwo przed poparzeniami, komfort w trakcie zabiegu oraz krótki czas rekonwalescencji.
- Niskie ryzyko skutków ubocznych – laser pikosekundowy nie pozostawia po sobie szpecących blizn i przebarwień.
Jak wygląda usuwanie tatuażu?
Zabieg wykonywany jest przez lekarza i zwykle nie wymaga znieczulenia, ponieważ skóra w trakcie usuwania tatuażu chłodzona jest strumieniem zimnego powietrza. Procedura polega na precyzyjnym przesuwaniu głowicy lasera po obszarze objętym leczeniem. Zabieg trwa od kilku (w przypadku małych tatuaży) do maksymalnie dwudziestu-dwudziestu pięciu minut. Czas jego trwania jest ściśle uzależniony od głębokości umiejscowienia pigmentu, planowanego do osiągnięcia efektu terapeutycznego oraz od wielkości obszaru poddanego leczeniu.Wiązka lasera wchodzi w kontakt z pigmentem tatuażu, czego efektem jest powstanie fali mechanicznej (dźwiękowej), która powoduje rozbicie barwnika na mikroskopijne cząsteczki. Proces ten określany jest mianem efektu fotoakustycznego. Lasery starszej generacji opierały się na efekcie fototermicznym, przez co zabiegi były bardziej agresywne i niosły ze sobą większe ryzyko blizn. Działanie fotomechaniczne ukierunkowane jest wyłącznie na pigment, dzięki czemu tkanka wokół niego pozostaje nienaruszona. Rozbite w drobny pył cząstki tuszu są poddawane fagocytozie przez makrofagi (komórki żerne organizmu) i są usuwane za pośrednictwem układu limfatycznego w naturalnych procesach metabolicznych.
Kiedy widać efekty po laserowym usuwaniu tatuażu?
Czas, po którym można liczyć na zauważalną zmianę to zaledwie kilka dni. Kiedy ustąpią opuchlizna i zaczerwienienie, niemal od razu można zauważyć wyblaknięcie tatuażu. Do uzyskania pełnego efektu konieczne jest wykonanie serii zabiegów – o ich liczbie i częstotliwości powinien zdecydować lekarz medycyny estetycznej. W przypadku szczególnie trudnych do usunięcia tatuaży wykonuje się od trzech do około dziesięciu lub nawet więcej zabiegów.W razie innych pytań dotyczących usuwania tatuażu zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z Kliniki Miracki w Warszawie.