- Niektórym wspólnotom może być potrzebny audyt energetyczny, innym skrócona ścieżka do inwestycji. Działamy w zależności od potrzeb – mówi prezes PTBS – Artur Stańczyk.
Zalety i mniejsze rachunki
- Panele służą zasilaniu części wspólnych nieruchomości, a więc wind, oświetlenia korytarzy czy klatek schodowych, w prąd. Analiza faktur pokazuje jasno, że jest to istotny element obniżający wysokość rachunków. Dzięki nim koszty korzystania z energii elektrycznej zimą były niższe o około 10 procent - mówi Artur Stańczyk, prezes Pleszewskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.
Pomocne w kryzysie
- Wiemy, co działo się z węglem w najgorszym momencie, po napaści Rosji na Ukrainę, kiedy cena ekogroszku zbliżała się do 4 tysięcy złotych za tonę. Niekorzystna była również sytuacja z gazem. Wspólnoty mieszkaniowe, które płaciły w grudniu 2021 roku rachunek 5 tysięcy złotych, rok później musiały zmierzyć się z kosztem rzędu 15 tysięcy. Obecnie korzystają z ochrony zapewnionej przez państwo, która zamraża cenę gazu na poziomie 20 groszy za kilowatogodzinę, a różnica zakładom energetycznym wypłacana jest z budżetu państwa. Nie mamy jednak pewności, jak długo to rozwiązanie zostanie utrzymane - mówi Artur Stańczyk.
- Nasza działalność jest oparta na społecznej odpowiedzialności. Gdy mówimy o OZE, to poza aspektem związanym z oszczędnościami czy stabilnością finansową liczy się dla nas zdrowie mieszkańców Pleszewa i okolic, a więc stawianie na takie rozwiązania, które emitują mniej szkodliwych substancji i nie zanieczyszczają środowiska. Przyniosą więc one korzyści wszystkim pleszewianom, zmieniając na lepsze nasze miejsce do życia - podkreśla prezes PTBS.
Wątpliwości kontra korzyści
- W porównaniu z wymianą kotła węglowego czy gazowego na nowy te początkowe nakłady są rzeczywiście duże. Koszt założenia kotła klasycznego to obecnie ok. 60 tysięcy złotych, a fotowoltaiki razem z pompą ciepła - ok. 300 tysięcy. Jednak wspólnota cały czas będzie uzależniona od dotychczasowego paliwa, co nie przynosi wspominanych już korzyści - mówi Artur Stańczyk.
Grant OZE również dla wspólnot mieszkaniowych
- To spore wsparcie, bo połowę kosztów inwestycji można pokryć z grantu - mówi prezes spółki. I precyzuje. - Z mojego doświadczenia wynika, że dla wspólnoty korzystne będzie wzięcie kredytu na całą sumę inwestycji, na jak najkrótszy okres, na przykład 5 lat. Zostańmy przy tym, że koszt fotowoltaiki i pompy to 300 tysięcy złotych. Instalacja będzie pracowała na siebie od chwili założenia i uruchomienia. Wykonawca otrzymuje zapłatę z kredytu, a pieniądze otrzymane z grantu OZE inwestor wpłaca bankowi, który ponownie przeliczy ratę odsetkowo-kapitałową. Kredyt będzie płacony już nie od 300 a 150 tysięcy. Wspólnota będzie następnie nadpłacać go z odłożonych pieniędzy. Możemy z dużym przekonaniem powiedzieć, że oszczędności uzyskane przez rezygnację z węgla czy gazu pokryją koszt inwestycji dofinansowanej z grantu, a właściciel wychodzi na zero, ale bogatszy o ekologiczną technologię.
Wnioski do czerwca 2026
Wspomniany grant OZE przeznaczony jest dla inwestorów realizujących projekty związane z nabyciem, montażem, budową lub modernizacją instalacji. I pokrywa 50% wydatków netto poniesionych na realizację zadania oraz służy refinansowaniu kosztów inwestycji. O środki na energię odnawialną może ubiegać się właściciel lub zarządca budynku wielorodzinnego. Z refinansowania mogą korzystać inwestorzy bez względu na status prawny, z wyłączeniem jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych. Są to więc na przykład: wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, jednostki samorządu terytorialnego, towarzystwa budownictwa społecznego, społeczne inicjatywy mieszkaniowe, spółki prawa handlowego, osoby fizyczne.Grant OZE przysługuje, jeśli przedmiotem przedsięwzięcia, które nie zostało jeszcze rozpoczęte, jest: zakup, montaż lub budowa nowej instalacji odnawialnego źródła energii lub modernizacja instalacji odnawialnego źródła energii, w wyniku której zainstalowana moc instalacji wzrośnie o co najmniej 25 proc. Uwaga! Jeśli w budynku będącym przedmiotem przedsięwzięcia OZE znajdują się powierzchnie użytkowe służące celom innym niż mieszkalne lub wykonywaniu zadań publicznych przez organy administracji publicznej, wysokość grantu OZE stanowi iloczyn kwoty tego grantu i wskaźnika udziału powierzchni użytkowej służącej celom mieszkalnym i wykonywaniu zadań publicznych przez organy administracji publicznej w powierzchni użytkowej budynku. BGK przyjmuje wnioski o przyznanie grantu OZE do 30 czerwca 2026 r.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.