reklama

Pleszew. 44-lecie „Solidarności”. To był czas patriotycznego zrywu

Opublikowano:
Autor:

Pleszew. 44-lecie „Solidarności”. To był czas patriotycznego zrywu - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

HistoriaW tym roku obchodzimy 44. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych. Wydarzenia z 31 sierpnia 1980 roku były początkiem zmian, które doprowadziły ostatecznie do upadku komunizmu w Polsce. Pierwszym pleszewskim zakładem, który przyłączył się do ogólnopolskiej akcji protestacyjnej w 1980 r. była Fabryka Automatów Tokarskich Ponar – Wrocław, późniejsza Pleszewska Fabryka Obrabiarek.
reklama

Przypomnijmy: od września 1980 roku w pleszewskich zakładach pracy powstawały komitety założycielskie niezależnych związków zawodowych. 

Pleszew. 44-lecie Solidarności

W listopadzie 1980 r. powołano z kolei Miejski Komitet Koordynacyjny NSZZ „Solidarność” w Pleszewie, który swoim zasięgiem obejmował teren wszystkich sześciu gmin powiatu pleszewskiego. Siedzibą powstałego Komitetu był budynek domu kultury przy ul. Gwardii Ludowej 1 (obecnie ul. Bogusza). W sumie - w 1980 roku - na terenie Pleszewa i okolicznych miejscowości powstały aż 42 Komisje Zakładowe NSZZ Solidarność, a cała organizacja zrzeszała ponad 10 tysięcy członków.

 

reklama

 

Pleszew. 44-lecie Solidarności. Jest sztandar

Na koniec warto też przypomnieć, że kilka lat temu – podczas 40-lecia „Solidarności” - w Pleszewie, podczas uroczystej mszy świętej w kościele p.w. Ścięcia św. Jana w Pleszewie, poświęcono nowy sztandar – to replika pierwszego sztandaru NSZZ "Solidarność" Ziemi Pleszewskiej z roku 1981. 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama