Reklama

Pleszew. 41-lecie „Solidarności”. To był czas patriotycznego zrywu

Opublikowano: wt, 31 sie 2021 08:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Historia W tym roku obchodzimy 41. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych. Wydarzenia z 31 sierpnia 1980 roku były początkiem zmian, które doprowadziły ostatecznie do upadku komunizmu w Polsce. Pierwszym pleszewskim zakładem, który przyłączył się do ogólnopolskiej akcji protestacyjnej w 1980 r. była Fabryka Automatów Tokarskich Ponar – Wrocław, późniejsza Pleszewska Fabryka Obrabiarek.

Przypomnijmy: od września 1980 roku w pleszewskich zakładach pracy powstawały komitety założycielskie niezależnych związków zawodowych. 

Pleszew. 41-lecie Solidarności

W listopadzie 1980 r. powołano z kolei Miejski Komitet Koordynacyjny NSZZ „Solidarność” w Pleszewie, który swoim zasięgiem obejmował teren wszystkich sześciu gmin powiatu pleszewskiego. Siedzibą powstałego Komitetu był budynek domu kultury przy ul. Gwardii Ludowej 1 (obecnie ul. Bogusza). W sumie - w 1980 roku - na terenie Pleszewa i okolicznych miejscowości powstały aż 42 Komisje Zakładowe NSZZ Solidarność, a cała organizacja zrzeszała ponad 10 tysięcy członków.

Pleszew. 41-lecie Solidarności. Wystawa

W tym roku obchodzimy 41. rocznicę porozumień sierpniowych, które były de facto początkiem zmian, które doprowadziły ostatecznie do upadku komunizmu w Polsce. W biurze Prawa i Sprawiedliwości w Pleszewie, które znajduje się na Placu Powstańców Wielkopolskich, można oglądać wystawę - w związku z 41. rocznicą powstania "Solidarności". Można ją oglądać "zza szyby", spacerując po placu, można jednak także - jak zaznaczają przedstawiciele PiS w naszym regionie - zrobić to osobiście w środku.

- Wystawę można obejrzeć także w godzinach dyżurowania naszego biura - czyli w każdy wtorek oraz czwartek od godz. 16.30 do godz. 18.00 - ewentualnie w innym terminie po wcześniejszym umówieniu w godzinach poza pracą - informuje Leszek Bierła, szef PiS w powiecie pleszewskim.

31 sierpnia na godz. 12.00 w Pleszewie działacze "Solidarności" z minionych lat - jak co roku - upamiętnili ten czas pod tablicą jubileuszu 30-lecia Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego NSZZ ,,Solidarność" - umieszczoną na Murze Pamięci przy kościele Ścięcia Świętego Jana Chrzciciela w Pleszewie. Nie zabrakło również przedstawicieli samorządu.

 

Pleszew. 41-lecie Solidarności. Jest sztandar

Na koniec warto też przypomnieć, że w ubiegłym roku – podczas 40-lecia „Solidarności” - w Pleszewie, podczas uroczystej mszy świętej w kościele p.w. Ścięcia św. Jana w Pleszewie, poświęcono nowy sztandar – to replika pierwszego sztandaru NSZZ "Solidarność" Ziemi Pleszewskiej z roku 1981. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy