Taki urlop w nowym, wyższym wymiarze, będzie przysługiwał obojgu rodzicom. Szczegóły PONIŻEJ.
9 tygodni urlopu dla jednego z rodziców zmniejsza jego całkowity wymiar
Aktualnie urlop rodzicielski wynosi:
- 32 tygodnie w razie urodzenia jednego dziecka,
- 34 tygodnie w razie urodzenia dwojga albo więcej dzieci przy jednym porodzie.
- 41 tygodnie w razie urodzenia jednego dziecka,
- 43 tygodnie w razie urodzenia dwojga albo więcej dzieci przy jednym porodzie.
Zwiększenie wymiaru urlopu wynika z faktu przyznania każdemu z rodziców indywidualnego prawa do 9 tygodni urlopu rodzicielskiego z tych 41 lub 43 tygodni.
Przy czym, żaden z rodziców nie może zrzec się na rzecz drugiego prawa do tych 9 tygodni.
Nowe przepisy stanowią, że skorzystanie przez jednego z rodziców z 9 tygodni urlopu rodzicielskiego pomniejsza całkowity wymiar urlopu.
Przykładowo, jeśli ojciec dziecka wykorzysta 9 tygodni urlopu, matka może wykorzystać maksymalnie 32 tygodnie (41 minus 9 daje 32).
Jeśli któryś z rodziców nie wykorzysta przysługujących mu 9 tygodni urlopu rodzicielskiego, wówczas one przepadają.
Ojciec może skorzystać z urlopu rodzicielskiego zaraz po urodzeniu się dziecka
Skorzystanie z urlopu rodzicielskiego nie będzie uzależnione od wcześniejszego wykorzystania urlopu macierzyńskiego lub zasiłku macierzyńskiego za okres tego urlopu.W praktyce, ma to znaczenie z punktu widzenia ojca dziecka, ponieważ matka nadal w pierwszej kolejności po porodzie wykorzystuje urlop macierzyński. Ojciec z kolei może zaraz po urodzeniu się dziecka skorzystać z urlopu rodzicielskiego (co najmniej z przysługujących mu 9 tygodni).
Najlepiej może to zobrazować przykład matki dziecka, która w dniu porodu nie była zatrudniona i nie podlegała ubezpieczeniu chorobowemu. Jeśli ojciec dziecka jest pracownikiem, może wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie mu urlopu rodzicielskiego.
Nie jest do tego potrzebne uprzednie przebywanie matki na urlopie macierzyńskim lub pobieranie przez nią zasiłku macierzyńskiego za okres tego urlopu.
Zmiany w wysokości zasiłku macierzyńskiego
Nowelizacja Kodeksu Pracy daje także kobietom dwie możliwości związane z wysokością wypłaty zasiłku macierzyńskiego.Pierwszym wariantem jest ustalenie wysokości zasiłku macierzyńskiego za cały okres urlopu rodzicielskiego na poziomie 70% podstawy.
Drugi zaś wiąże się ze złożeniem stosownego wniosku w terminie nie później niż 21 dni po porodzie. Wówczas miesięczny zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego wyniesie 81,5% podstawy.
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.