Do końca stycznia w Pleszewskim Centrum Medycznym na świat przyszło 89 dzieci.
- Zapowiada się zatem, że i ten rok pod względem urodzeń może być równie udany, jak miniony 2020 - komentują przedstawiciele PCM w Pleszewie.
Szpital podsumował ubiegłoroczne porody. Okazało się, że maluchów na świat przyszło sporo - bo aż 1.174. Co ciekawe - tym razem urodziło się więcej chłopców, niż dziewczynek.
Pleszew. Ile dzieci urodziło się w roku 2020 w szpitalu?
W roku 2020 personel pleszewskiej porodówki powitał na świecie 540 dziewczynek i aż 647 chłopców. Średni wiek rodzących mam to 31 lat. Wszystkie porody odbywały się z zachowaniem reżimów sanitarnych.
- Koronawirus na szczęście niewiele zmienił w przypadku porodów. Ich liczba w odniesieniu do roku 2019 jest porównywalna. Warto podkreślić, że aż 40% naszych pacjentek pochodzi spoza powiatu pleszewskiego, co nas oczywiście bardzo cieszy i jest dowodem dużego zaufania do szpitala. Są to mieszkanki nie tylko z południowej Wielkopolski, ale i z odległych powiatów - tłumaczy Błażej Górczyński, prezes PCM.
Pleszew. Ile pacjentek trafia do PCM w ciągu roku?
Statystycznie w ciągu roku na oddział Ginekologiczno-Położniczy pleszewskiego szpitala trafia średnio 2.800 pacjentek. Z tego blisko 1.200 przychodzi rodzić swoje potomstwo, a około 300 ma wykonywane operacje ginekologiczne. Z kolei pół tysiąca kobiet poddaje się drobnym zabiegom ginekologicznym. Oddział zajmuje się też m.in. diagnostyką i leczeniem niepłodności, ciąży pozamacicznej i endometriozy.
- Operacje ginekologiczne przeprowadzamy zarówno metodami klasycznymi, jak i mniej inwazyjnymi. Mam tu na myśli metody laparoskopowe i histeroskopowe. Ponadto od wielu lat leczymy też obniżenie narządu rodnego przy pomocy podniesienia taśmą TOT. Te zabiegi zostały wdrożone na oddziale dzięki współpracy z urologami z dolnosaksońskiej Ammerland-Klinik w Westerstede - uzupełnia dr Ryszard Bosacki, szef oddziału Ginekologiczno-Położniczego i zarazem dyrektor do spraw medycznych.
Oddział Ginekologiczno-Położniczy wyposażony jest w 17 łóżek i dysponuje m.in. laparoskopem, histeroskopem, USG, KTG, kolposkopem, a ostatnio wzbogacił się o kardiotokograf z telemetrią płodową. Pacjentki mają do dyspozycji pokoje z oddzielnymi sanitariatami, a same porody odbywają się w pojedynczych salach.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.