Reklama

Różowe skrzyneczki w powiecie pleszewskim [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Różowe skrzyneczki w powiecie pleszewskim [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne

Członkowie Młodej Lewicy w towarzystwie posłanki Karoliny Pawliczak.

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kobieta i dziecko Młoda Lewica postuluje o więcej różowych skrzyneczek w miejscach publicznych w powiecie pleszewskim. Wnioski w tej sprawie mają trafić do wójtów, burmistrzów i starosty.

Różowe skrzyneczki to inicjatywa, której celem jest walka z wykluczeniem menstruacyjnym oraz zapewnienie szerokiego dostępu do środków higienicznych.

Z badań przeprowadzonych przez Kulczyk Foundation i Founders Pledgeobie wynika, że problem ubóstwa menstruacyjnego istnieje niestety również w Polsce i może dotyczyć około 500 000 osób.

Jedna na sześć uczennic opuściła kiedyś zajęcia w szkole z powodu braku dostępu do środków higienicznych. Jak wynika z opinii ekspertów, w pandemii jest jeszcze gorzej.

Coraz więcej kobiet i dziewcząt nie stać na podpaski czy tampony. Wynika to m.in. z pogorszenia sytuacji ekonomicznej części kobiet w Polsce, a także z zamknięcia szkół, w których najuboższe nastolatki mogły dotychczas dostać podpaski od szkolnej higienistki ,ale na skutek pandemii i zamknięcia szkół ta pomoc obecnie praktycznie zniknęła .

 

Różowe skrzyneczki w Pleszewie 

Według mapy opracowywanej przez zajmującą się tą kwestią fundacją w powiecie pleszewskim mamy trzy takie skrzyneczki. Dwie znajdują się w Pleszewie - w Powiatowej Świetlicy Środowiskowej dla Młodzieży Dojeżdżającej i w Domu Dziecka przy ulicy Osiedlowej, jedna w gminie Chocz - w Szkole Podstawowej w Kwileniu.

- Każdy taki punkt nas cieszy, ale jest to zazwyczaj wynik inicjatywy indywidualnej, a naszym zdaniem warto, żeby nad tym tematem pochyliły się władze. Chcielibyśmy, żeby takie skrzyneczki znalazły się we wszystkich szkołach oraz w miejscach publicznych - mówi Amelia Jangas z Młodej Lewicy, mieszanka Chocza.

Nastolatka podkreśla, że problem jest ogólnopolski, dlatego trzeba działać lokalnie, dawać przykład innym samorządom. I wymienia chociażby inicjatywy  podjęte w Krotoszynie, Łodzi czy Śremie. Tam akcja spotkała się z dużą aprobatą. 

Miesiączka nie pyta, czy ktoś ma w tym momencie czas pójść do sklepu, czy ma na to środki, czy jest w pracy czy szkole, czy jest w kinie czy teatrze, co robi, gdzie się znajduje. Miesiączka po prostu przychodzi, jest krwawienie i musimy sobie z tym poradzić. To nieunikniony element życia kobiet, dlatego podpaska jest potrzebna w każdej łazience, tak samo jak papier toaletowy czy mydło - podkreśla Amelia Jangas.

Wspierają młodych 

Podczas konferencji prasowej Amelii Jangas towarzyszyli jej koledzy z Młodej Lewicy: Marcel Nytko i Kamil Janiak. 

Inicjatywę wspiera też posłanka Karolina Pawliczak. 

To jest pomysł młodzieży, który bardzo wspieramy. To ubóstwo menstruacyjne było zawsze tematem tabu, a trzeba o tym mówić, trzeba to pokazywać. Bardzo chcielibyśmy, żeby gospodarze gmin i miast też wsparli tę inicjatywę w sposób kompleksowy. Cieszymy się, że młodzi ludzie dostrzegają taki problem i organizują akcje w całej Polsce - mówi poseł Karolina Pawliczak.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy