To święto powstało po to, aby pokazać solidarność z tymi, którzy borykają się z zaburzeniami intelektualnymi. I po to, by uświadamiać społeczeństwu potrzeby tych osób oraz problemy z jakimi przychodzi im się mierzyć we współczesnym świecie.
Uroczyste obchody Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną po raz kolejny zorganizował Zespół Placówek Specjalnych w Pleszewie przy wspraciu Pleszewskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Razem w Przyszłość”, Rady Rodziców ZPS oraz Fundacji im.Królowej Polski św. Jadwigi w Puszczykowie.
Nauczyciele i pracownicy szkoły - jak zwykle stanęli na wysokości zadania. Przygotowali dla swoich podopiecznych dzień pełen wrażeń. Zorganizowano festyn szkolny podczas którego podopieczni placówki mogli skorzystać ze specjalnie przygotowanych dla nich atrakcji. Było malowanie twarzy, rzucanie piłka do kosza, zajęcia plastyczne i spotkanie ze strażakami.
Tegorocznym obchodom przyświecało hasło: „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”. Uczniowie wykonali prace plastyczne, które wzięły udział w konkursie inspirowany aforyzmem Janusza Korczaka. Dzieci i młodzież przygotowali występ artystyczny pod tytułem „Marzenia dzieci z całego świata” oraz układ taneczny. Zespół teatralny zaprezentował przedstawienie pantomimiczne pt.: „Z nadzieją”.
W Dniu Godności ZPS w Pleszewie odwiedził m.in: wicestarosta pleszewski Damian Szwedziak.
Placówka jest liczącą się w południowej Wielkopolsce jednostką szkolnictwa specjalnego. Otwarta na potrzeby dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną, od wielu lat przyjmuje w swoje mury młodych ludzi, troszcząc się o ich rozwój intelektualny,społeczny i emocjonalny. Uczniowie uczęszczają do: Szkoły Podstawowej, Branżowej Szkoły I stopnia i Szkoły Przysposabiającej do Pracy.
Na terenie szkoły odbywają się zajęcia z wczesnego wspomagania rozwoju dziecka oraz zajęcia rewalidacyjno – wychowawcze. Szkoła zapewnia opiekę psychologa, pedagoga i logopedy, zajęcia rewalidacyjne dostosowane do indywidualnych potrzeb psychofizycznych ucznió, zajęcia dydaktyczno – wyrównawcze, korekcyjno – kompensacyjne, logopedyczne, zajęcia z doradztwa zawodowego, szeroko pojętą indywidualizację metod, form pracy, opiekę pielęgniarki, poradnictwo dla rodziców, bezpłatne dojazdy, codzienne obiady oraz wycieczki szkolne na terenie Polski i zagranicy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.