Reklama

Dyrektor biblioteki w Pleszewie przechodzi na emeryturę. Miasto ogłosiło konkurs

Opublikowano: czw, 14 sty 2021 13:07
Autor:

Dyrektor biblioteki w Pleszewie przechodzi na emeryturę. Miasto ogłosiło konkurs - Zdjęcie główne

Od lewej: Elżbieta Mielcarek oraz Ewa Szpunt

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Elżbieta Mielcarek – wieloletnia dyrektor pleszewskiej biblioteki - od marca przechodzi na emeryturę. Miasto ogłosiło konkurs na nowego szefa książnicy. Zgłoszenia kandydatów przyjmowane są do 21 stycznia.

Elżbieta Mielcarek jest dyrektorem biblioteki w Pleszewie od blisko 17 lat. Funkcję objęła w roku 2004 roku – po tym, gdy na emeryturę odeszła wcześniejsza wieloletnia dyrektor - Ewa Szpunt. Teraz pleszewską książnicę czeka kolejna zmiana – Elżbieta Mielcarek przechodzi bowiem na emeryturę.

– Od marca – precyzuje nam obecna dyrektor biblioteki. 

Konkurs na nowego dyrektora pleszewskiej biblioteki

W związku z tym władze miasta ogłosiły konkurs – na dyrektora Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Pleszew, która pełni również zadania biblioteki powiatowej. Wśród wymagań niezbędnych jest m.in. wykształcenie wyższe oraz co najmniej trzyletnie doświadczenie na stanowisku kierowniczym. Nabór trwa do 21 stycznia. 

Kierownik i dwie dyrektorki biblioteki w Pleszewie

Historia miejskiej biblioteki sięga roku 1949 – wówczas nowopowstała instytucja mieściła się jeszcze w Ratuszu. Od tego czasu biblioteka w Pleszewie miała trzech szefów: kierownika Stefana Łagodzińskiego, Ewę Szpunt, która była dyrektorem przez 45 lat, a następnie - aż do teraz - Elżbietę Mielcarek.

Warto przypomnieć, że dwa lata temu – w roku 2019 - książnica hucznie świętowała 70-lecie swojej działalności. Jak wyliczano wówczas - przez minione lata bibliotekę w Pleszewie odwiedziło ponad 350 tys. osób, które wypożyczyły ok. 2 milionów książek. Warto również zaznaczyć, że to właśnie pod „szefostwem” Elżbiety Mielcarek nasza książnica od wielu lat znajduje się w ścisłej czołówce rankingu wojewódzkiego bibliotek.

Zmiany w bibliotece w Pleszewie

Pozwalają na to również warunki - w roku 2018 biblioteka w Pleszewie przeprowadziła się z siedziby przy ul. Słowackiego do nowoczesnego, zrewitalizowanego budynku przy ul. Kolejowej. Jak mówiła już na naszych łamach Elżbieta Mielcarek nowe miejsce dało również nowe możliwości – przy bibliotece zorganizowali się m.in. „lokalni pstrykacze”, powstała także młodzieżowa wersja klubu książki. Swoją rolę znakomicie spełnia sala multimedialna czy sala zabaw przy oddziale dziecięcym.

– Dzięki zmianom biblioteka jest już nie tylko „wypożyczalnią” książek, ale przede wszystkim miejscem do szeroko rozumianego „kulturalnego” spędzania czasu - w oparciu oczywiście o zasadniczą rolę literatury – komentowała nam wcześniej dyrektor Elżbieta Mielcarek.

Kto zostanie po niej szefem biblioteki w Pleszewie? Do tematu wrócimy.

 

Historia czytelnictwa i biblioteki w Pleszewie

1849 – powstała w Pleszewie Liga Polska (10 kół terenowych)

1875 – Towarzystwo Oświaty Ludowej

1880-1039 – Towarzystwo Czytelni Ludowych

1945-1956 – Biblioteka parafialna

1949 – Miejska Biblioteka Publiczna – Ratusz, Rynek

1956 – Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, Rynek

1959-1975 – Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Sienkiewicza 39 (150 m2)

1960 – powstaje oddział dziecięcy

1962 – wypożyczalnia dla dorosłych – wolny dostęp do półek 

1963 – otwarto czytelnię (15 miejsc, księgozbiór podręczny, czasopisma)

2000 – Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy z zadaniami biblioteki powiatowej zmienia siedzibę na u. Słowackiego 19a (650 m2).

2018 – Biblioteka przenosi się do nowej siedziby przy ul. Kolejowej – do pięknie zrewitalizowanego budynku po kolei

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy