Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne weszły już na stałe do kalendarza imprez kulturalnych Ziemi Pleszewskiej. Festiwal ten stał się świętem folkloru odbywającym się co roku - w pierwszych dwóch latach na początku maja, obecnie na przełomie czerwca i lipca. W tym roku folklor będzie obecny na naszym terenie w ostatnich dniach czerwca.
Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne po raz 25. w Dobrzycy i Żegocinie
W ramach 25. edycji, podobnie jak w ubiegłych latach, odbędą się koncerty w Dobrzycy, Żegocinie i Jarocinie. Oprócz zespołów z Polski, zaprezentują się także formacje z Łotwy, Rumunii, Macedonii Północnej oraz Ukrainy.Impreza rozpocznie się w piątek, 28 czerwca, koncertem na rynku - przy kościele - w Dobrzycy. Początek o godz. 18.00. Kolejnego dnia, w sobotę (29 czerwca) o godz. 17.00, będzie można obejrzeć występy na placu przy ośrodku kultury w Żegocinie.
Na miłośników muzyki ludowej czekać będą również "włościańskie smaki", czyli degustacja lokalnych potraw. Finał odbędzie się w jarocińskim amfiteatrze w niedzielę (30 czerwca). W razie niepogody, występy odbywające się pod honorowym patronatem burmistrza Jarocina i starosty jarocińskiego, zostaną przeniesione do sali widowiskowej Jarocińskiego Ośrodka Kultury. Początek występów na terenie jarocińskiego parku o godz. 17.00.
Impreza jest organizowana przez Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej z Potarzycy, które sprawuje mecenat nad Zespołem Folklorystycznym „Snutki" z Potarzycy. Grupa obchodziła w tym roku jubileusz 40-lecia działalności. Organizacja została zawiązana w 1996 roku przez rodziców małych artystów.
Zespół "Snutki" powstał w 1984 roku w miejscowej szkole podstawowej jako kółko zainteresowań. Inicjatorką jego założenia była Aleksandra Mendelska, kierownik artystyczny i choreograf. Nazwa nawiązuje do haftu białego nasnuwanego wykonywanego - w sąsiadującej z Potarzycą - Golinie. Dwa lata później grupa zaczęła odnosić swoje pierwsze sukcesy.
Do zespołu należą dzieci i młodzież z terenu niemalże cełej Ziemi Jarocińskiej. Obecnie zespół tworzą trzy grupy taneczne oraz kapela ludowa (akordeon, skrzypce, trąbka, kontrabas i bęben) i wielkopolska kapela dudziarska.
W 2019 roku udało się zakupić kompletne stroje wielkopolskie - damskie i męskie, damskie czepce i męskie kapelusze oraz obuwie sceniczne dla wszystkich członków zespołu. Było to możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2019. Finansowy wkład własny w realizację projektu zapewniła gmina Jarocin.
W miesiącach od lipca do października 2020 r. przygotowano i wprowadzono do programu artystycznego zespołu „Snutki” widowisko sceniczne „Jak to w Golinie i okolicy dawniej bywało”. Przedsięwzięcie to sfinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2020, przy wsparciu z gminy Jarocin.
Patronat medialny nad Międzynarodowymi Spotkaniami Folklorystycznymi od samego początku sprawuje "Życie Pleszew" oraz "Gazeta Jarocińska".
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.