W Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy trwa cykl koncertowy pn. „Muzyka Trzech Wieków”. To projekt, który ma pokazać jak rozwijały się gatunki muzyczne na przestrzeni dziejów. „Od średniowiecza, przez Mozarta i Bacha, pieśni ludowe i muzykę folklorystyczną, na brzmieniach filmowych i współczesnych kończąc” - zapowiadają pracownicy muzeum, który przygotowali cykl wspólnie ze Stowarzyszeniem Miłośników Kultury i Sztuki w Poznaniu oraz Accademia dell’Arcadia.
Muzyczna podróż przez wieki
Na początku czerwca w Dobrzycy wystąpili już Monika Woźniak i Michał Grześkowiak, którzy zaprezentowali utwór „Pije Kuba do Jakuba” w różnych stylach, ukazując właśnie historię muzyki. Zaś pod koniec minionego miesiąca swój recital zagrał zespół Ensemble del Passato. Grupa w składzie Anna Budzyńska, Maciej Kończak i Henryk Kasperczyk wykonała zrekonstruowane polskie pieśni ze zbioru „Silva Rerum”. Utwory, których z zaciekawieniem wysłuchiwała publiczność, opowiadały o różnych odcieniach miłości.Najbliższy koncert obędzie się już w najbliższą niedzielę - 13 lipca. najwybitniejsze kompozycje baroku autorstwa Vivaldiego, Haendla czy Corelliego, pod panteonem, wykonają soliści orkiestry barokowej Accademia dell'Arcadia. Wstęp wolny.
Harmonogram kolejnych koncertów prezentujemy poniżej.
Dalsza część artykułu pod wideo z koncertu zespołu Ensemble del Passato
Ożywić kulturę
Założeniem cyklu muzycznego dobrzyckiego muzeum jest nie tylko rozrywka, ale także edukacja. To pomysł nowego dyrektora placówki - Dariusza Grodzińskiego.
- Poprzedni dyrektorzy odegrali kluczową rolę, jeśli chodzi o inwestycje i renowacje tego miejsca. Dyrektor Wiesław Kaczmarek, wyróżnił się szczególnie w wymiarze historycznym i naukowym, budując silną pozycję muzeum w kontekście badań nad ziemiaństwem. Mój cel to wkomponowanie w ten wyjątkowy zespół pałacowo-parkowy żywej kultury i wydarzeń artystycznych - mówi w rozmowie z portalem zpleszewa.pl Dariusz Grodziński.
Obecny szef dobrzyckiego muzeum przez blisko 9 lat sprawował funkcję dyrektora Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. Tam zdobył spore doświadczenie w organizowaniu wydarzeń kulturalnych.
- Organizowałem koncerty jazzowe, spektakle teatralne czy wydarzenia folklorystyczne. To doświadczenie w znacznym stopniu ukształtowało moje podejście do kultury, jednak dobrzyckie muzeum, będące świątynią sztuki oraz historii, wymaga czegoś innego. Projekt „Muzyka Trzech Wieków” ma przede wszystkim na celu prezentację muzyki poważnej, klasycznej, w kameralnych przestrzeniach. Zależało mi na tym, by program koncertów wpasował się w kontekst muzeum, zachowując równocześnie wysoką wartość edukacyjną i historyczną. To przedsięwzięcie wpisuje się w wizję, którą wypracował pan Kaczmarek - mówi Dariusz Gordziński.
KALENDARIUM ZBLIŻAJĄCYCH SIĘ KONCERTÓW W DOBRZYCY
13 LIPCA (KONCERT POD PANTEONEM): Musica ArcadianaBEZPŁATNY
Recital prezentujący najwybitniejsze kompozycje baroku autorstwa Vivaldiego, Haendla, Corelliego itp. Wykonawcy - soliści orkiestry barokowej Accademia dell'Arcadia.
27 LIPCA (KONCERT POD PANTEONEM): Polskie pieśni ludowe
BEZPŁATNY
Duet Macieja Fortuny (wybitny trębacz jazzowy, dyrektor Filharmonii Opolskiej) oraz Magdaleny Howorskiej (śpiew, klawisze) łączący dwa muzyczne światy - folk oraz jazz w autorskim programie wykonawców.
Magdalena Howorska - śpiew, klawisze
Maciej Fortuna - trąbka jazzowa
10 SIERPNIA (KONCERT POD PANTEONEM): Tytani Romantyzmu
BEZPŁATNY
Joanna Goranko to bardzo zdolna pianistka młodego pokolenia, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uczestniczyła w Półfinale II Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych w 2023 r. W styczniu 2024 r. otrzymała nagrodę specjalną za wykonanie Koncertu fortepianowego Beethovena. W sierpniu 2024 roku została również laureatką konkursu fortepianowego Valiant Forum w ramach festiwalu „Murten Classics" w Szwajcarii. W czerwcu 2024 otrzymała 1 miejsce na Konkursie Pianistycznym w Lozannie (Concours d'Interpretation de Lausanne) w Szwajcarii. Jej recital będzie niezwykłą okazją, by podziwiać świeżo wyremontowany w pracowni Sylwestra Kowalczyka fortepian Fibigera.
Théo Ranganathan - fortepian
24 SIERPNIA (SALA BALOWA): Mozart - nowy wymiar sonaty
Recital zawierający kompozycje jednego z największych kompozytorów wszech czasów Wolfganga Amadeusza Mozarta. Koncert wykonany na instrumentach z epoki - kopii wiedeńskiego fortepianu Steina z 1790 roku, nazywanego fortepianem Mozarta" oraz na kopii skrzypiec Stradivariusa.
Michał Grześkowiak - skrzypce historyczne
Monika Woźniak - fortepian historyczny
21 WRZEŚNIA (SALA BALOWA): W kręgu mazurka
Recital fortepianowy Marka Mazura, cenionego pianisty młodego pokolenia związanego ze Sztokholmem. W programie kompozycje F. Chopina, K. Szymanowskiego oraz R. Maciejewskiego, polskiego kompozytora działającego w Szwecji, którego dziedzictwo jest w tym kraju kultywowane.
19 PAŹDZIERNIKA (SALA BALOWA): Wesoły jestem zewnątrz
Tytuł programu nawiązuje do słów Chopina: Wesoły jestem zewnątrz, szczególnie między swoimi, ale w środku coś mnie morduje". Recital monograficzny najwybitniejszego polskiego kompozytora, poety fortepianu w wykonaniu Mauricio Silvy - cenionego polsko-boliwijskiego pianisty.
Mauricio Silva - recital chopinowski na rocznicę śmierci Fryderyka Chopina
16 LISTOPADA (SALA BALOWA): Wewnętrzny żywot Władysława Z.
Przedstawienie napisane przez Katarzynę Matwiejczuk upamiętniające postać wybitnego Polaka - Władysława Zamoyskiego. W postać Zamoyskiego wcieli się Artur Romański - aktor Teatru Animacji w Poznaniu. Integralną częścią spektaklu jest muzyka wykonywana na żywo na fortepianie.
Artur Romański - hr. Władysław Zamoyski
Monika Woźniak - fortepian
7 GRUDNIA (SALA BALOWA): Over the rainbow
Recital Anny Lasoty, aktorki musicalowej związanej z Teatrem Muzycznym. W programie najpiękniejsze utwory filmowe, musicalowe i operetkowe.
Prowadzenie wszystkich koncertów: dr Maciej Prochaska, muzykolog, źródłoznawca, miłośnik francuskiej opery barokowej, wykładowca Akademii Muzycznej w Poznaniu.
Opieka impresaryjna: Stowarzyszenie Miłośników Kultury i Sztuki w Poznaniu.
Bilet na pojedynczy koncert biletowany kosztuje 20 zł. Karnet na wszystkie biletowane występy - 100 zł. Do nabycia w kasie muzeum.
Źródło kalendarium: Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.