reklama

Nowa wystawa w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. Warto ją zobaczyć!

Opublikowano:
Autor:

Nowa wystawa w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. Warto ją zobaczyć! - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
4
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
KulturaStanisławowi Wyspiańskiemu - wybitnemu polskiemu artyście, poświęcona została kolejna ekspozycja czasowa w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. Warto ją zobaczyć!
reklama

"Wszystkie miłości Wyspiańskiego - to tytuł nowej ekspozycji czasowej, którą od 10 listopada można podziwiać w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. Przygotowywana wystawa opowiada nie tylko o twórczości Wyspiańskiego, ale przede wszystkim o jego artystycznych pasjach, które ukształtowały go jako interdyscyplinarnego twórcę.

Rodzinny Kraków, szkoła Jana Matejki, paryskie podróże, relacje z przyjaciółmi, z żoną - to tylko niektóre aspekty życia, które go inspirowały i zbudowały, jako świadomego artystę.

 - Na ekspozycji będzie można podziwiać nie tylko prace Stanisława Wyspiańskiego, ale także liczne pamiątki z nim związane jak np. listy wysyłane do przyjaciół, dzienniki podróży, czy zapiski wykonane podczas pracy w Teatrze Miejskim. Niezwykle ważnym elementem wystawy będą również eksponaty związane z jego przyjaciółmi, nauczycielami, czy kontynuatorami jego myśli artystycznej - opowiadają pracownicy dobrzyckiego muzeum. 

reklama

Wśród nich znajdziemy np. obrazy Józefa Mehoffera, Włodzimierza Tetmajera, Jana Matejki, rzeźby Konstantego Laszczki, a także pamiątki związane z Lucjanem Rydlem czy Heleną Modrzejewską.

Eksponaty pochodzą zarówno od kolekcjonerów prywatnych jak i z państwowych instytucji kultury. Wśród nich możemy wyróżnić m.in. Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Krakowa, czy  Zakład Narodowy im. Ossolińskich.

Wystawę w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy będzie można oglądać do marca 2025 roku. 

 

Dalsza część artykułu pod grafiką: 

reklama

 

Kim był Stanisław Wyspiański?

Stanisław Wyspiański to polski literat i artysta wizualny: dramaturg, poeta, malarz, grafik, architekt, projektant mebli. Jako pisarz związany z dramatem symbolicznym. Tworzył w epoce Młodej Polski. 

Był uczniem Jana Matejki w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie. Jego twórczość była wszechstronna: jako malarz wyspecjalizował się w tworzeniu secesyjnych obrazów techniką pastelu (Autoportret z żoną, 1904; Macierzyństwo, 1905); jako architekt zasłynął też stworzeniem między innymi polichromii do kościoła Franciszkanów w Krakowie (1897).

Sławę zdobył także jako twórca dramatów o historii i perspektywach społeczeństwa polskiego pod zaborami (Wesele, 1901; Wyzwolenie, 1903; Noc listopadowa, 1904). Dorobek Wyspiańskiego jako dramaturga przyczynił się do tego, że bywa on nazywany czwartym wieszczem polskim. Utwory literackie Wyspiańskiego ekranizowali tacy artyści, jak Konrad Swinarski i Andrzej Wajda.

reklama

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama