Reklama

Pleszew. Podsumowali pierwszy rok dużego projektu. Mieszkańcy będą mieli wpływ na wydarzenia w bibliotece

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Nowe kluby tematyczne, spotkania, masa zajęć i ciekawych warsztatów. Tak mijały ostatnie miesiące w pleszewskiej bibliotece – w ramach pierwszego roku projektu ,,Stacja Biblioteka - tu jesteś u siebie”. Przyszły szykuje się równie ciekawe. Bo wpływ na to, co będzie się działo w bibliotece – będą mieć po części sami mieszkańcy! – Zaprosimy ich do współpracy – zapowiada dyrektorka.

To była bardzo aktywna jesień w pleszewskiej bibliotece. W dużej mierze za sprawą programu „BLISKO”, w ramach którego realizowany jest projekt ,,Stacja Biblioteka - tu jesteś u siebie". Pleszewska książnica zakończyła właśnie pierwszy rok działań w ramach tego dwuletniego przedsięwzięcia. I przyszedł czas na pierwsze podsumowania.

Biblioteka w Pleszewie - "trzecie miejsce"

- Wszystkie inicjatywy, do których zaprosiliśmy mieszkańców, były związane z budową w bibliotece tzw. trzeciego miejsca, czyli przestrzeni, w której mogą spędzać czas czy rozwijać się i która będzie dla nich naturalnym miejscem - po domu i pracy lub szkole. Krótko mówiąc, chodzi o to, by w bibliotece każdy mógł się czuć jak u siebie – mówi Zuzanna Musielak-Rybak, dyrektorka biblioteki.

To idea, która zyskuje na popularności również w Polsce i jest jednym z priorytetów pleszewskiej biblioteki.

Biblioteka w Pleszewie. Nowe kluby, masa gości

Dzięki projektowi, w bibliotece uruchomiono m.in. kluby tematyczne dla młodych rodziców, kobiet dbających o zdrowy styl życia i rozwój, miłośników podróży i wszystkich tych, którzy lubią porozmawiać o kulturze - lokalnej i nie tylko. Nie lada gratką była możliwość spotkania z fantastycznymi gośćmi, którzy uświetnili inauguracyjne spotkania każdego z klubów. W bibliotece pojawiły się Monika Mrozowska, Agnieszka Cegielska, Tanya Valko czy niezwykle motywujący odbiorców podróżnik Michał Woroch, który - mimo niepełnosprawności - przeżył pełną przygód podróż przez obie Ameryki.

Biblioteka w Pleszewie. Zajęcia dla młodych

Nie zabrakło przedsięwzięć skierowanych do młodszych czytelników. Dla młodzieży chcącej rozwijać fotograficzną pasję, przygotowano cykl ciekawych zajęć zwieńczony wystawą. Najmłodsi mogą się cieszyć nowym, profesjonalnym wyposażeniem do prowadzenia zajęć sensorycznych w ramach działania „Stacja Smyka – sensoryka”.

Ich opiekunowie czy nauczyciele przedszkola mogli wziąć także udział w szkoleniach poświęconych m.in. czytaniu dzieciom z wykorzystaniem różnych bodźców. Szkoliły się też same bibliotekarki, które zgłębiały wiedzę na temat diagnozowania potrzeb czytelników i użytkowników, także tych z niepełnosprawnościami. Wzmacniały również relacje z lokalnymi partnerami, integrując osoby działające na rzecz promocji czytelnictwa.

- Tworzenie tzw. trzeciego miejsca w bibliotece to długotrwały proces, który dzięki programowi BLISKO nabrał niesamowitego rozpędu. Po to, by rzeczywiście każdy, niezależnie od wieku czy preferencji kulturalnych i czytelniczych, czuł się u nas dobrze, postawiłyśmy na różnorodność treści i formy naszych działań. Staramy się także aktywnie włączać w nie lokalną społeczność. Doskonale wiemy, że nasi czytelnicy są naszą ogromną siłą – podkreśla dyrektorka.

Jak tłumaczy, nie bez znaczenia jest przestrzeń, jaką w siedzibie na zrewitalizowanym dworcu dysponuje biblioteka. To miejsce, które przyciąga.

Biblioteka w Pleszewie. Mieszkańcy zdecydują?

Pierwszy rok realizacji projektu biblioteka zwieńczyła spotkaniem z wokalistką, felietonistką i autorką bestsellerowych książek Katarzyną Nosowską. Przyszły zapowiada się równie ciekawie. Zwłaszcza, że wpływ na rozdysponowanie części pieniędzy z projektu będą mieli sami mieszkańcy.

- Zaprosimy wszystkich, którzy mają pomysły na działania kulturalne do współpracy, a najciekawsze propozycje, zostaną sfinansowane – wyjaśnia dyrektorka.

Przypomnijmy, że na dwuletni projekt „Stacja Biblioteka – tu jesteś u siebie” pozyskano ponad 130 tys. zł ze środków  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego programu Rozwoju Czytelnictwa  2.0 na lata 2021-2025.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy