Przed pandemią Środowiskowy Dom Samopomocy w Jarocinie organizował Festiwal Filmowy "Camera Hity", w trakcie którego placówki zajmujące się działalnością na rzecz osób niepełnosprawnych realizowały krótkie filmy na zadany temat. Kiedy jednak z powodu ograniczeń związanych z koronawirusem nie było możliwe, zrodził się pomysł na wykonanie własnych wersji plakatów do dobrze znanych hitów. Pomysł bardzo spodobał się i został dobrze przyjęty. I tak jest do dzisiaj.
Rozstrzygnięcie czwartej edycji Festiwalu Plakatu Filmowego "Camera Hity 2024" odbyło się w środowy poranek (12 czerwca) w holu pałacu Radolińskich. Tam też została zorganizowana wystawa plakatów i zdjęć z sesji wykonanej przez uczniów Zespołu Szkół Przyrodniczo-Biznesowych w Tarcach przy okazji Dnia Kobiet. Wszystkie zdjęcia utrzymane są w stylizacjach nawiązujących do lat 20. i 30. Wszystkie prace można będzie oglądać przez około miesiąc. Ci, którzy nie mają okazji dotrzeć do muzeum, mogą je zobaczyć na stronie internetowej Jarocińskiego Stowarzyszenia "Pomost", które prowadzi ŚDS.
W konkursie wzięły udział uczestnicy z ŚDS-ów z Czermina, Dobieszczyzny, Fabianowa, Goli, Gostynia, Pleszewa, Wrześni, Międzychodu, z Warsztatu Terapii Zajęciowej z Ostrowa i Jarocina oraz uczniowie z ZSP-B w Tarcach. Wernisaż drugiej edycji konkursu odbywał się w Spichlerzu Polskiego Rocka, a trzeciej i czwartej w siedzibie Muzeum Regionalnego w Jarocinie, w pałacu Radolińskich.
Dyplomy, magnesy i torby dla Wrześni, Gostynia, Fabianowa i Krotoszyna
W podsumowaniu konkursu uczestniczyła również burmistrz Urszula Wyremblewska-Korzyniewska.
- Mam ogromną przyjemność przywitać was dzisiaj tutaj i otworzyć już czwarty festiwal plakatów filmowych. Mamy możliwość uczestniczyć w tym wydarzeniu dzięki organizatorom ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Jarocinie za co bardzo serdecznie dziękuję i pracownikom i uczestnikom. Słyszałam przed chwilą, że jesteście aż z 10 różnych miejscowości. Bardzo się cieszę że już po raz drugi przyjechaliście do Jarocina i chcieliście wziąć udział w tym wydarzeniu. Każdy plakat jest ogromnie ważny, bo wyraża to, co czuliście tworząc go. A to, co pokazujecie na zewnątrz, jest bardzo ważne i potraficie się podzielić swoimi emocjami przeżyciami Gratuluję wszystkich uczestnikom. Gratuluję również osobom, które przygotowały tamte czarno-białe zdjęcia, przepiękne zdjęcia czyli uczniom ze szkoły w Tarcach - mówiła burmistrz Jarocina, która w tym wydarzeniu uczestniczyła po raz pierwszy.
Przybywających do pałacu witały bohaterki dwóch filmów - czarna "Wednesday" i różnowa "Barbie". W tych rolach wystąpiły uczestniczki zajęć prowadzonych przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Jarocinie. Wyniki konkursu ogłosiła Alicja Ostojska, kierownik placówki. Wręczenie nagród - pamiątkowych dyplomów, okolicznościowych magnesów i toreb - poprzedziło uroczyste odsłonięcie tablicy z informacją o zwycięzcach. Później można było też zrobić sobie zdjęcia w okolicznościowej ramce.
W głosowaniu placówek zwyciężył plakat do filmu ,,Czarownica” wykonany w Środowiskowy Dom Samopomocy we Wrześni. Drugie miejsce ex equo zajęły dzieła wykonane przez ŚDS w Gostyniu i ŚDS w Fabianowie. Trzecia lokata przypadła ŚDS-owi w Krotoszynie. Dla wszystkich pozostałych były dyplomy i upominki za udział. Reprezentacja z Międzychodu uczestniczyła w jarocińskim festiwalu po raz pierwszy.
Na zakończenie oficjalnej części Katarzyna Świderska, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jarocinie zaprosiła wszystkich do zwiedzania wystawy stałej oraz Strefy Odkrywania Wyobraźni i Aktywności, czyli tzw. SOWY.
- A tak na koniec, bo ja miałam to szczęście że wczoraj wieczorem, jak już w pałacu były cichutko i puściutko, mogłyśmy sobie z panią nauczycielką ze szkoły muzycznej przejść się tak na spokojnie. I muszę powiedzieć, że zrobiliście nam dzień. Po prostu wszystko było przepiękne. I te plakaty i te zdjęcia czarno-białe. Razem z panią burmistrz mówiłyśmy, że wam zazdrościmy po prostu. My też takie chcemy. Są przepiękne. Jeszcze raz wszystkiego dobrego. Pałac - muzeum jest dla was. Czujcie się tutaj dobrze - stwierdziła dyrektor muzeum.
Była też okazja, aby podziwiać piękno parku Radolińskich. Na wszystkich czekał również poczęstunek.
Czym jest Środowiskowy Dom Samopomocy?
Środowiskowy Dom Samopomocy działa w Jarocinie od października 1995 roku. Początkowo placówka, z której korzystają zarówno osoby z niepełnosprawnością intelektualną, jak i z zaburzeniami psychicznymi, mieściła się w jednym z pomieszczeń Domu Dziennego Pobytu, który prowadzony był w budynku przy skrzyżowaniu ulicy Kościuszki i Paderewskiego. Później podopieczni ŚDS-u przenieśli się do pomieszczeń Domu Katolickiego, dzierżawionych od parafii Chrystusa Króla w Jarocinie.Kolejna, tym razem już zupełnie nowa, siedziba położona była na poddaszu Centrum Socjalnego w Jarocinie, przy ul. Wrocławskiej 39. To miejsce było już planowane z myślą o potrzebach osób niepełnosprawnych. Prowadzone są zajęcia tematyczne i rehabilitację, ale dom zyskał też gabinet pielęgniarki, psychologa i psychiatry. Tutaj znalazły się dobrze wyposażone pracownie, w tym również aneks kuchenny oraz łazienki z natryskami. Dojazd na drugie piętro umożliwiała winda. Powoli jednak i tam zaczynało się robić ciasno. Nie można więc było zwiększyć liczby uczestników ani o jedną osobę. Stąd też pojawiła się konieczność znalezienia nowego miejsca. W grudniu 2019 roku placówka rozpoczęła działalność w budynku przy ul. Zacisznej 6 w Jarocinie, w sąsiedztwie mieszkań chronionych. Prowadzeniem ŚDS-u zajmuje się obecnie Jarocińskie Stowarzyszenie „Pomost”.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.