Wiosna i lato to czas urlopów. Piękna pogoda i słońce sprzyjają wyjazdom nad morze i nad jezioro. Wspaniały wypad może jednak okazać się zmorą – wszystko z powodu owadów, które w tym sezonie są szczególnie aktywne. Komary, meszki, kleszcze i osy – jak radzić sobie z ich ukąszeniami?
Kleszcze
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że kleszcze mogą żerować nawet wtedy, gdy temperatura wynosi 0°C. Biorąc pod uwagę pogodę w Polsce, są one aktywne właściwie przez cały rok. Jednak to wiosną i latem najczęściej grozi nam ukąszenie. Gdzie można spotkać te pasożyty? Przede wszystkim w lasach i na łąkach. Jest ich jednak coraz więcej w miastach – widać to doskonale po psach, które są szczególnie narażone na kontakt z nimi (profilaktycznie zaleca się stosowanie obroży przeciwkleszczowej, np. https://www.naszezoo.pl/pl/p/Bayer-Foresto-obroza-dla-psa-powyzej-8-kg-dlugosc-70-cm-/5773). Równie chętnie atakują ludzi, dlatego po każdym spacerze we wspomniane miejsca, warto dokładnie obejrzeć skórę. Co w przypadku gdy dostrzeżemy kleszcza? Należy go wyciągnąć energicznym ruchem za pomocą pęsety. Bezpieczniej będzie jednak udać się do przychodni, gdzie zrobi to wykwalifikowana pielęgniarka – pozostawione części pasożyta mogą wywołać powikłania.
Pszczoły i osy
Tam, gdzie słodkości i tłumy urlopowiczów, tam osy i pszczoły. Ukąszenie jest bardzo bolesne. Tuż po nim należy usunąć żądło. Ok. 30 minut po wydarzeniu najprawdopodobniej pojawi się rumień i obrzęk. Atak tych owadów nie jest groźny tylko wtedy, gdy:
- ofiara nie jest uczulona na jad,
- użądlenie nie miało miejsca w okolicach jamy ustnej, krtani, gardła,
- nie doszło do ugryzienia mnogiego (w kilku miejscach, przez wiele owadów).
Komary
Te owady potrafią zepsuć niejeden wyjazd. Na szczęście w kurortach coraz częściej przeprowadza się przed sezonem odkomarzanie, a w sprzedaży można znaleźć wiele preparatów odstraszających m.in. opaski czy spraye. Pomimo to, ze świecą szukać osoby, która po wakacjach wyjdzie bez przynajmniej jednego ugryzienia. Jak sobie z nim radzić? Pomocne będą maści z aptek o działaniu przeciwhistaminowym – rana zazwyczaj bardzo swędzi, a środki zaradcze pomagają w łagodzeniu obrzęku.
Muchy i meszki
Ich atak jest przeważnie bezbolesny – polega na delikatnym nacięciu skóry i zlizaniu odrobiny krwi. Muchy i meszki mają doskonały wzrok, dlatego mogą gryźć nawet w nocy. Podobnie jak w przypadku komarów, nie wolno drapać miejsca ukąszenia – w wyniku tego może pojawić się strup. Nie ma konieczności stosowania maści.