Ból – jaki wywołuje w nas odchodzenie naszych bliskich – jest trudny do ujęcia w słowa. Każdy radzi sobie z nim inaczej – i tak jak potrafi. Niestety, ból ten nie mija z czasem, wie to każdy, kto doznał tej dojmującej straty - staje się tylko lekko przytępiony. Odradza się w każdym wspomnieniu – tych, których już z nami nie ma, w każdym okruchu czasu – jaki ze sobą razem spędziliśmy.
Naszym nieobecnym możemy płacić tylko pamięcią. Zostaną oni na zawsze w naszych sercach.
Wszystkim, którzy stracili bliskich, znajomych, przyjaciół – składamy wyrazy głębokiego współczucia.
Od listopada 2023 do listopada 2024 odeszli od nas:
Hanna Olejnik
Hanna Olejnik była wieloletnią nauczycielką Zespołu Szkół Publicznych w Lenartowicach. Pracę rozpoczęła tam w roku 1986 - i spędziła w szkole 35 lat, kiedy to w 2021 odeszła na emeryturę. Pani Hanna była cenioną nauczycielką przedszkola, wcześniej pełniła także funkcję dyrektorki przedszkola w Rokutowie, była również przed laty dyrektorką nieistniejącej już dziś podstawówki w Rokutowie.
Ryszard Kasprzak
Ryszard Kasprzak przez 50 lat był organistą w jedleckim kościele. Muzyka przez całe życie była prawdziwą pasją Ryszarda Kasprzaka. Grał w zespołach muzycznych, był członkiem kapeli ,,Tursko", a także instruktorem w domu kultury w Gołuchowie. Uczył młodzież gry na instrumentach klawiszowych. - Był człowiekiem sumiennym, uczciwym i pracowitym – opisywała nam tuż po jego śmierci Beata Szymoniak, sołtyska Jedlca.
Beata Szymoniak
Beata Szymoniak odeszła w wieku 50 lat. Przed wiele lat - od 2010 - pełniła funkcję radnej gminy Gołuchów. W latach 2014-2018 była przewodniczącą komisji oświaty, kultury i zdrowia. Przez następne pięć lat była wiceprzewodniczącą rady gminy. Z kolei w 2019 roku została sołtyską Jedlca. Na sesjach rady zawsze reprezentowała interesy mieszkańców. Prężnie działała w miejscowym KGW (jako przewodnicząca), OSP Jedlec, szkole podstawowej, parafii św. Floriana. Mieszkańcy wspominają ją jako aktywną osobę, zaangażowaną w prace na rzecz innych. O działaniach i wielu inicjatywach, które podejmowała pisaliśmy na naszych łamach – jak choćby o jej wkładzie w bożonarodzeniową akcję charytatywną na rzecz domów samotnych matek. - Nie znam i nie znałem radnego, który poświęcałby tyle czasu, żeby wypełnić swoje obowiązki, ile poświęcała go ona. Jej zaangażowanie było pełne i wszechstronne. Pomimo, że miała w domu wiele pracy, uczestniczyła nie tylko w wydarzeniach swojego sołectwa Jedlec, bo także innych organizowanych na terenie gminy czy całego województwa - wspomina wójt Gołuchowa, Marek Zdunek.
Janusz Trzeciak
Janusz Trzeciak z Pleszewa był cenionym nauczycielem, społecznikiem i radnym pierwszej kadencji. Przez lata uczył fizyki i matematyki w Szkole Podstawowej nr 2 w Pleszewie. Pracował też w liceum im. St. Staszica i Zespole Szkół Technicznych przy ul. Zielonej. Był członkiem Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”, a w 1990 roku został radnym historycznej - pierwszej kadencji Rady Miejskiej Pleszewa. Pasjonat wędrówek górskich. Ci, którzy go znali mówią, że zawsze był pogodny i uśmiechnięty.
Kazimierz Jakóbczak
Kazimierz Jakóbczak był długoletnim dyrektorem Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marszewie. On sam był absolwent studium nauczycielskiego o profilu rolniczym oraz Akademii Rolniczej w Poznaniu. - Wspaniały ciepły człowiek - tak wspominają go ci, którzy go znali. Za swoją działalność zawodową i społeczną odznaczony był m.in. złotym krzyżem zasługi, krzyżem kawalerskim orderu odrodzenia Polski i medalem Komisji Edukacji Narodowej. Warto przypomnieć, że pracę w marszewskiej placówce jako nauczyciel przedmiotów zawodowych Kazimierz Jakóbczak podjął w 1966 roku. Szybko, bo już dwa lata później powierzono mu funkcję wicedyrektora ds. szkolenia zaocznego. Dyrektorem zespołu szkół, który w 1998 roku zmienił nazwę na Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego, został w 1978. Pełnił tę funkcję przez 28 lat, czyli do 2006 roku. Kazimierz Jakóbczak realizował się również na polu samorządowym. Od 1998 do 2006 zasiadał w Radzie Miejskiej w Pleszewie. Jego dokonania dla lokalnej społeczności doceniły miejscowe władze przyznając mu tytuł „Zasłużony dla Rozwoju Miasta i Gminy Pleszew”. Był członkiem Stowarzyszenia Zasłużonych dla Ziemi Pleszewskiej, należał do Strzeleckiego Bractwa Kurkowego w Pleszewie.
Mirosława Grzymska
Mirosława Grzymska zmarła pod koniec kwietnia tego roku. - Byłaś orędownikiem radości, sumienności i kultury – wskazywała przewodnicząca koła PZERiI w Gołuchowie - Mirosława Kwas. Mirosława Grzymska przez lata była nauczycielką, dyrektorką podstawówki w Kaliszu na Winiarach, skarbnikiem UTW oraz członkinią PZERiI w Gołuchowie. Była zaangażowana w życie wspominanych organizacji. Współtworzyła i prowadziła w pierwszych latach działalności chór, założyła zespół taneczny.
Wojciech Rębiasz
Wojciech Rębiasz odszedł w wieku 64 lat. Był wieloletnim nauczycielem szkoły rolniczej w Marszewie. Był pasjonatem techniki rolniczej i cenionym nauczycielem zawodu. Również uczniowie zapamiętali go jako oddanego pedagoga. – Wspaniały nauczyciel. „Miałam przyjemność być jego uczennicą” – napisała pani Iwona. Pan Wojciech współpracował również z naszym miesięcznikiem „Wieści Rolnicze”. „Od 2011 roku pisał do naszego miesięcznika teksty o najnowszych ciągnikach, innowacjach dotyczących maszyn i urządzeń. Swoich uczniów często zabierał na wycieczki edukacyjne, seminaria i targi rolnicze. Zawsze chętnie współpracował z nami dla podniesienia wiedzy swoich podopiecznych” – wspomina go redakcja.
Krzysztof Walendowski
Krzysztof Walendowski był radnym gminy Gizałki w latach 2002-2010, 2014-2024. Zdobył też mandat w kolejnych, tegorocznych wyborach. W latach 2018 do 2024 pełnił funkcję szefa komisji oświaty, kultury i pomocy społecznej. I miał ją sprawować również w bieżącej kadencji. W lutym tego roku ponownie został sołtysem Gizałek. Wcześniej pełnił tę funkcję w latach 2011-2014. Był prezesem klubu Unia Szymanowice od 2005 do 2015 roku. - Z wielkim oddaniem służył ludziom. Nigdy nie odmawiał pomocy, a jego działalność charakteryzowała się bezinteresowną życzliwością. Na drogę ku wieczności wkroczył zbyt wcześnie, tak nagle i niespodziewanie. Z rodziną oraz bliskimi zmarłego łączymy się w bólu i składamy wyrazy głębokiego współczucia - podkreślili wójt - Robert Łoza i szef rady - Jacek Dąbrowski.
Anna Rodek
Anna Rodek odeszła w wieku 77 lat. To ceniona społeczniczka i lekarz radiolog w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej Pleszewskiego Centrum Medycznego. Była też wiceprezesem Wiejskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych „Klaudiusz w Nowolipsku oraz członkiem Rady Parafialnej w kościele p.w. św. Andrzeja Apostoła w Choczu. Przez wiele lat zawodowo ściśle współpracowała ze starostwem w Pleszewie, jako naczelnik wydziału zdrowia i pełnomocnik starosty ds. zdrowia.
Zofia Reiwer–Pawlińska
W wieku 100 lat zmarła Zofia Reiwer–Pawlińska. Na świat przyszła 15 maja 1924 w Lublinie. Jej ojciec był wojskowym. Ucieczka przed wojną sprawiła, że rodzina wyemigrowała na Węgry. Tam pani Zofia poznała swojego pierwszego męża - Ignacego Reiwera, który był lekarzem. Pobrali się na obczyźnie, tam także przyszedł na świat ich pierwszy syn Witold. Po emigracji wrócili do Pleszewa, gdzie mąż służył jako lekarz w pleszewskiej jednostce wojskowej. Wkrótce doczekali się drugiego syna Jana. Pani Zofia w tamtym czasie pracowała, wychowywała dzieci i ukończyła studia medyczne. Jej specjalizacją była pediatria. Przez wiele lat leczyła pleszewskie, i nie tylko, dzieci w przychodni przy Poznańskiej, w szpitalu sióstr przy ul. Bojanowskiego, opiekowała się również podopiecznymi sióstr w Broniszewicach. Po śmierci pierwszego męża wyszła za mąż za znanego w Pleszewie lekarza - Tadeusza Pawlińskiego i zamieszkała przy Placu Powstańców Wlkp. Oprócz pomagania dzieciom jej pasją były podróże, praca w ogrodzie, robótki na drutach i wyszywanie. Miała czworo wnucząt i sześcioro prawnucząt. W maju świętowała 100. urodziny. Z tej okazji zacnego jubileuszu otrzymała życzenia od premiera RP oraz upominek od burmistrza MiG Pleszew.
Kazimierz Woźniak
Kazimierz Woźniak odszedł 16 października 2024 roku. Był radnym w gminie Gizałki w latach 1990-2002 i 2010-2024. Pełnił funkcję szefa komisji budżetu w latach 2021-2024 i rewizyjnej w latach 2010-2018. Przez wiele lat był też sołtysem Białobłot (w latach 1983-2007 i 2011-2015). - Z oddaniem służył ludziom. Nigdy nie odmawiał pomocy, a jego działalność charakteryzowała się bezinteresowną życzliwością - mówią ci, którzy go znali.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.