Reklama

Nie żyje ks. bp Teofil Wilski, emerytowany biskup diecezji kaliskiej. Kiedy pogrzeb?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Odeszli W sobotę 26 marca w szpitalu w Ostrowie Wlkp. zmarł ks. bp. Teofil Wilski, wieloletni biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

Biskup Teofil Wilski urodził się 16 października 1935 roku w Skubarczewie (archidiecezja gnieźnieńska). Odbył formację do kapłaństwa w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie, gdzie został wyświęcony na kapłana 11 czerwca 1960 roku przez bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

Jaka była droga księdza Teofila Wilskiego do sakry biskupiej?

Po dwóch latach pracy duszpasterskiej skierowany został na stu­dia specjalistyczne z teologii dogmatycznej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie uzyskał stopnia doktora teologii. Jednym z głównych nurtów jego pracy naukowej była trynitologia. Przez dwa lata był pracownikiem Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie. W okresie 1968-1995 wykładał teologię dogmatyczną oraz teologię życia wewnętrznego w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym. W latach 1982-1988 był ojcem duchownym w tym seminarium, a w okresie 1989-1995 pełnił funkcję jego rektora. W dniu 8 kwietnia 1995 r. papież Jan Paweł II mianował ks. dra Teofila Wilskiego biskupem tytularnym Castello di Mauritania i pomocniczym diecezji kaliskiej. Święcenia biskupie (sakrę) przyjął w dniu 8 maja 1995 r. w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu. Głównym konsekratorem był arcybiskup Jerzy Stroba, metropolita poznański.

Ks. bp Teofil Wilski przez 16 lat był biskupem pomocniczym diecezji kaliskiej

Od 15 maja 1995 r. był wikariuszem generalnym diecezji kaliskiej. W Konferencji Episkopatu Polski pełnił funkcję współprzewodniczącego Zespołu ds. Dialogu ze Wspólnotą Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego. Wielokrotnie gościł w Pleszewie i okolicy.

Ks. bp Teofil Wilski wielokrotnie gościł w powiecie pleszewskim

- Śp. Biskup Teofil, bywał często w naszej parafii, przeprowadzając wizytacje biskupie, udzielając Bierzmowania, przewodnicząc sumie odpustowej ku czci Narodzenia NMP., ostatnio święcąc figurę Najświętszego Seca Pana Jezusa przy kościele i drodze krajowej 11 oraz plac przed szkołą w Kuczkowie zrobiony z kostki brukowej. Przyjeżdżał też bez zapowiedzi "na kawę". Bardzo podobał mu się łaskami słynący Obraz MB Kuczkowskiej. Zawsze szedł na modlitwę do naszego sanktuarium. Ekscelncjo, dziękujemy. "Niech na spotkanie w progach Ojca Domu, po Ciebie wyjdzie litościwa Matka" - opisuje proboszcz Sanktuarium Matki Bożej w Kuczkowie

Ks. bp Teofil Wilski w roku 2014 spotkał się także mieszkankami i pracownikami Domu Pomocy Społecznej w Fabianowie. Duchowny przybył wówczas do fabianowskiego DPS-u z okazji Światowego Dnia Chorych.

Dnia 31 października 2011 r. przeszedł na emeryturę i zamieszał w Domu Księży Emerytów w Ostrowie Wielkopolskim. Nadal jednak na tyle, na ile pozwalało mu zdrowie udzielał posług w imieniu ówczesnego biskupa Edwarda Janiaka. Zmarł po długiej chorobie 26 marca 2022 r. Zostanie pochowany na cmentarzu miejskim przy ul. Górnośląskiej (Rogatka) w Kaliszu, w kapłańskiej kaplicy grobowej.

Program uroczystości pogrzebowych śp. biskupa Teofila Wilskiego

30 marca 2022 r. (środa) 

  • godz. 18.00 – wprowadzenie do konkatedry św. Stanisława BM w Ostrowie Wlkp. i różaniec 
  • godz. 18.30 – Msza św. żałobna
31 marca 2022 r. (czwartek) 

  • godz. 9.30 - wprowadzenie do katedry św. Mikołaja w Kaliszu i czuwanie modlitewne
  • godz. 11.00 - Msza św. pogrzebowa.
Po Mszy św. kondukt żałobny przejdzie na Cmentarz Miejski przy ul. Górnośląskiej (Rogatka), gdzie odbędzie się pogrzeb w kapłańskiej kaplicy grobowej.

 

Artykuł pochodzi z portalu jarocinska.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy