Reklama

Jeździsz pociągami? To sięgnij głębiej do portfela. Podróż Intercity droższa nawet o 18 procent!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Jeździsz pociągami? To sięgnij głębiej do portfela. Podróż Intercity droższa nawet o 18 procent! - Zdjęcie główne

Od środy, 11 stycznia, podróżowanie Intercity jest droższe. Sprawdź o ile. | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i Świat Ceny biletów na pociągi PKP Intercity poszły w górę, i to wyraźnie. Największa podwyżka dotyczy składów Pendolino, najmniej dotkliwa TLK i IC. Poznajcie szczegóły.

Nawet o 18 procent wzrosły ceny jednorazowych biletów na pociągi PKP Intercity. Spółka, która jest monopolistą, jeżeli chodzi o podróże dalekobieżne, tłumaczy, że dostosowuje ceny biletów do aktualnej sytuacji na rynku.

PKP Intercity podniosło ceny. Od kiedy jest drożej i o ile? 

Zmieniony cennik zaczął obowiązywać od środy, 11 stycznia. Cezary Nowak p.o. rzecznika prasowego PKP Intercity tłumaczy, że decyzja spółki jest związana  z rosnącymi kosztami działalności, wynikającymi przede wszystkim z wyższych cen energii elektrycznej. 

Jednym z najistotniejszych czynników wpływających na wzrost całkowitych kosztów świadczenia usług przez PKP Intercity w 2023 roku jest znacząca zmiana cen energii elektrycznej, która stanowi największy koszt spółki. W porównaniu do stycznia 2022 roku cena energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii wzrosła aż o 62,18%. Należy także zwrócić uwagę na najwyższy od wielu lat poziom inflacji, która za listopad tego roku wyniosła 17,5%, a także stały wzrost stóp procentowych

– tłumaczy rzecznik. Spółka przekonuje również, że zmiana cen biletów nie zrekompensuje jej skutków znaczącego wzrostu kosztów prowadzenia działalności, a "jedynie częściowo je złagodzi".

Podwyżka cen za przejazdy Intercity – dotyczy również kart

W nowej taryfie podróżni za bilety na pociągi kategorii EIP (Express Intercity Premium, którą obsługują Pendolino) płacą więcej o 17,8 proc., kategorii EIC (Express Intercity) – o 17,4 proc., a TLK oraz IC o 11,8 proc. więcej. Co ważne, za tą podwyżką idzie również podwyżka ceny biletów odcinkowych. Te zmieniły się średnio o 10 proc.

Cezary Nowak dodaje, że zmieniają się również ceny Kart Intercity, uprawniających do nielimitowanych podróży pociągami PKP Intercity w dowolnych relacjach. Przypomnijmy, że dotąd koszt takiego sieciowego biletu imiennego wynosił 1650 złotych na miesiąc na podróż wagonami 2 klasy oraz 2250 zł za wagony 1 i 2 klasy.  Kwartalne to 3300 i 4500 zł, półroczne - 6 tys. i 8400 oraz roczne - 11 tys. i 15 800 zł. Podwyżki cen tych biletów będą dla korzystających z nich osób wyjątkowo bolesne. 

A jak to wygląda,  jeżeli chodzi o ceny biletów jednorazowych w pociągach Twoje Linie Kolejowe oraz InterCity? Przed 11 stycznia przejechanie do 40 km kosztowało nas 15 złotych za drugą klasę oraz 23 za pierwszą. Za pokonanie odcinka od 101 do 105 km płaciliśmy 34 oraz – odpowiednio – 44 złote, za przejechanie od 201 do 210 km – 59 i 77 zł, natomiast za przejechanie od 501 do 520 km: 81 i 106 zł. 

Obecnie, od 11 stycznia, przejechanie odcinka do 40 km kosztuje 17 i 26 zł, od 101 do 105 km – 38 i 49 zł, od 201 do 210 km – 65 i 85 zł, a od 501 do 520 km –  91 i 119 zł. 

Chcesz obniżyć cenę biletu? Jest na to sposób

Czy musi być aż tak drogo? Okazuje się, że niekoniecznie. 

Cenę przejazdu można obniżyć, korzystając z licznych ofert promocyjnych funkcjonujących u przewoźnika

– podkreśla rzecznik prasowy. I dodaje: 

Aby zwiększyć atrakcyjność ofert Multiprzejazd oraz Multiprzejazd Max, PKP Intercity wydłuża okres obowiązywania oferty o kilka godzin, tj do godz. 24:00 w czwartek. Do tej pory obowiązywała od północy we wtorek do godz. 15:00 w czwartek. Niezmiennie będzie umożliwiać dowolną liczbę przejazdów pociągami PKP Intercity w okresie ważności. Cena obu ofert pozostaje bez zmian. 

Spółka informuje, że w 2022 roku z jej usług, skorzystało blisko 59 mln osób. PKP Intercity to największy polski operator kolejowy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy