Jak ustalić, czy stać nas na budowę domu?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Jak ustalić, czy stać nas na budowę domu? - Zdjęcie główne

foto Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Budowa domu to spory koszt, na który należy się odpowiednio wcześnie przygotować. Wiele zależy od Twojego budżetu – to, ile chcesz przeznaczyć na własne cztery kąty, będzie w efekcie oznaczać maksymalny możliwy metraż budynku, wybór technologii oraz czas, jaki będziesz musiał poświęcić na jego postawienie. Jak sprawdzić, czy stać Cię na wybudowanie domu?

Czy warto brać kredyt na dom?

Budowa domu to spory koszt i nie każdy ma odłożony budżet na to, by zbudować go bez brania kredytu hipotecznego. W tym roku pojawił się rządowy program Bezpieczny Kredyt 2 proc., który w założeniu ma wesprzeć rynek nieruchomości i pomóc zakupić dom osobom, które nie ukończyły 45. roku życia.

Minimalny okres spłaty pożyczki to 15 lat, a stopa procentowa ustalana jest na 60 miesięcy. Pozostaje stała w okresie pierwszych 120 miesięcy spłaty. Maksymalna kwota, jaką można uzyskać, to 500 lub 600 tysięcy zł – dla małżeństwa lub pary, która wychowuje co najmniej jedno dziecko.

Otrzymany kredyt może zatem spokojnie wystarczyć na zbudowanie domu jednorodzinnego. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat tego sposobu sfinansowania swojego wymarzonego miejsca, możesz sprawdzić m.in. ten artykuł: https://www.extradom.pl/porady/artykul-kredyt-z-niskim-oprocentowaniem-czy-bezpieczny-kredyt-2-proc-wesprze-rynek-nieruchomosci.

Koszty budowy domu nie wszystko

Aby dokładnie określić budżet, którego potrzebujesz na budowę domu, musisz wziąć pod uwagę wiele kosztów i to nie tylko samych materiałów. Wśród wydatków znajdują się sprawy urzędowe, czyli projekt architektoniczno-budowlany, mapa do celów projektowych, kierownik budowy, a także podłączenie mediów: prądu, wody i gazu.

Koszty projektu domu można ograniczyć, wybierając tzw. gotowca. Jego cena to, w zależności od metrażu i wybranej technologii, od 3 tysięcy w górę. Do tego należy doliczyć wydatek na adaptację danego projektu do warunków określonych w MPZP lub warunkach zabudowy. Oczywiście możesz też postawić na indywidualnie przygotowany plan, jednak tutaj cena będzie bardzo wysoka. Niektórzy architekci liczą sobie nawet 20 000 zł. Jest to dla Ciebie zbyt dużo? Sprawdź gotowy projekt domu na extradom.pl.

Koszt budowy domu nie musi być tak wysoki, jak Ci się wydaje

Jak zoptymalizować koszta budowy domu? Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które sprawią, że spokojnie będzie Cię stać na zbudowanie jednorodzinnego budynku dla swoich bliskich. Są to np.:

  • wybór niewielkiego domu o prostej, zwartej bryle, np. parterowego,
  • staranne zaplanowanie funkcji wszystkich pomieszczeń, aby zoptymalizować przestrzeń,
  • budowa domu bez podpiwniczenia,
  • prosty, dwuspadowy dach.

 

Dobrym pomysłem jest też rezygnacja z balkonu oraz lukarn, które komplikują budowę dachu. Pamiętaj też, że dużo zależy od technologii – tańsze w budowie są np. domy o konstrukcji drewnianej, w przeciwieństwie do murowanych. Warto zastanowić się nad zaletami i wadami jednych i drugich i wybrać to, które będzie nie tylko budżetowo Ci odpowiadać, ale spełni też inne Twoje wymagania.

 

Artykuł sponsorowany

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy