O czym pamiętać przed wzięciem pożyczki?

Materiał promocyjny

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

O czym pamiętać przed wzięciem pożyczki? - Zdjęcie główne

foto Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Decyzja o wzięciu pożyczki jest decyzją wiążącą niekiedy na lata, dlatego, jeśli cokolwiek można powiedzieć o pożyczce na sto procent to, aby dokładnie się namyślić i nie brać pierwszej z brzegu oferty. Sprawdźmy, na czym polega wzięcie pożyczek i o czym musimy pamiętać.

Czemu pożyczka, a nie kredyt?

Wydawać by się mogło – synonimy. W końcu w jednym i drugim przypadku chodzi o pieniądze. Nic bardziej mylnego. Pożyczka bowiem różni się od kredytu tym, że kredyt udziela bank, podczas gdy pożyczkę placówka pozabankowa na przykład firma. Jednak tak, bez wątpienia jedna i druga instytucja pozwalają na zaciągnięcie długu. Klient otrzymuje pieniądze, które potem musi regularnie spłacać zgodnie z zasadami zawartymi w umowie. Zanim zdecydujemy się na wzięcie pieniędzy, pamiętajmy jeszcze o jednej istotnej kwestii. Procedury związane z kredytem są ściśle określone przez prawo bankowe, natomiast te dotyczące pożyczki opierają się na zapisach zawartych w Kodeksie cywilnym. Co za tym idzie, procedury wzięcia kredytu są dużo bardziej restrykcyjne – musimy powiedzieć bankowi, na co chcemy przeznaczyć pieniądze (najczęściej chodzi o zakup nieruchomości – w takim wypadku bank figuruje w księgach wieczystych jako nasz wierzyciel, dopóki nie spłacimy wobec niego zobowiązań). Z kolei pożyczka ekspresowa może być udzielona na dowolny cel.

Dlaczego ludzie biorą pożyczki?

Jak widzimy, kredyt jest okupiony koniecznością sprawdzania przez pracownika banku zdolności kredytowej klienta i obliczenia, czy w ogóle stać go na zaciągnięcie zobowiązania finansowego. Nic dziwnego, że najbardziej pożądanym klientem banku jest majętny człowiek interesów od dwudziestu lat prowadzący dobrze prosperującą firmę. Można sobie zadać pytanie, co mają zrobić osoby młode, które jeszcze nie zbudowały swojej stabilności finansowej? Nic dziwnego, że dla takich osób nowe chwilówki stanowią łakomy kąsek. Co z formalnościami? Wystarczy dowód tożsamości. Chociaż pożyczka może brzmieć jak marzenie, nie wolno nam zapominać, że wadą tego rozwiązania jest wyższe niż w przypadku kredytu oprocentowanie. Na pewno przed zaciągnięciem długu u pożyczkodawcy trzeba wziąć pod uwagę termin spłaty, wysokość rat oraz wysokość odsetek.

O czym jeszcze pamiętać?

Pomocą w wyborze pożyczkodawcy może być porównywarka produktów finansowych. Nie zapominajmy, że banki i placówki pozabankowe walczą o klientów, prześcigając się w coraz szerszych i elastycznych ofertach. Jednak pamiętajmy, że przede wszystkim kierują się ona własnym interesem. To, co pożyczyliśmy, musimy spłacić. Dopóki nie złożymy podpisu pod umową, nie jesteśmy nikomu nic winni. Pracownicy banków i firm udzielających pożyczki będą nam proponowali różne oferty, powodując w głowie mętlik, dlatego przed pójściem i zapytaniem się o szczegóły, warto dobrze zapoznać się z ofertami konkurencji, ale przede wszystkim nie robić niczego w pośpiechu, a jeśli pojawią się wątpliwości poprosić pracownika o ich rozwianie. Dobrze w tej sytuacji wziąć ze sobą coś do pisania. Samą zaś decyzję wzięcia pieniędzy odłożyć na dzień lub dwa, a także skonsultować się z członkiem rodziny lub zaufanym przyjacielem.

 

Artykuł sponsorowany

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy