Karta kredytowa – na czym polega?
Karta kredytowa to narzędzie, z którego korzysta się w ramach przyznanego i określonego przez bank salda. Nie różni się wizualnie od np. karty debetowej – jedyna zauważalna różnica to napis „credit” na awersie instrumentu płatniczego. Wydawana jest wraz z osobnym rachunkiem rozliczeniowym, co oznacza, że środki nie znajdują się na prywatnym koncie użytkownika.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze banku?
Decydując się na kartę kredytową, warto przyjrzeć się dostępnym w internecie rankingom, które zostały stworzone po to, aby ułatwić klientom decyzję i porównanie poszczególnych ofert. Na stronie internetowej https://www.bankier.pl/smart/karty-kredytowe widnieją propozycje od jednych z najpopularniejszych banków w Polsce. Na co powinno się zwrócić uwagę?
- RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania), która jest wykazana procentowo, oznacza całkowity koszt pożyczki, jaki poniesie kredytobiorca.
- Okres bezodsetkowy to czas, w którym posiadacz karty spłaca należność, aby uniknąć naliczenia dodatkowych opłat. Wiąże się to jednak z przestrzeganiem konkretnych warunków.
- Koszt utrzymania karty jest równie istotny. Niektóre banki proponują swoim obecnym lub potencjalnym klientom darmowe korzystanie z niej, jeśli spełnią wymienione w ofercie wymagania. Może to być przykładowo wykonanie transakcji na określoną sumę w ciągu okresu rozliczeniowego.
- Warto również przyjrzeć się proponowanym bonusom. Niektóre placówki oferują dodatki za skorzystanie z ich oferty.
- Decydując się na kartę kredytową, należy uwzględnić w swoich poszukiwaniach wysokość oprocentowania. Ma to wpływ na naliczane odsetki.
- Przed podjęciem decyzji należy sprawdzić, jakie limity są dostępne na karcie. Po złożeniu wniosku to bank sprawdza zdolność kredytową potencjalnego kredytobiorcy, ale warto zawczasu sprawdzić, ile można otrzymać w ramach tego rodzaju pożyczki.
Czym jest okres bezodsetkowy karty kredytowej?
Okres bezodsetkowy to czas przeznaczony na spłatę środków w ramach przyznanego limitu. W tym czasie właściciel spłaca kartkę, bez naliczania dodatkowych opłat i prowizji, w tym często wysokich odsetek. Jeśli kredytobiorca ureguluje zadłużenie podczas okresu bezodsetkowego, może uzyskać darmowy kredyt.
Przykładowo kredytobiorca uzyskuje kartę z limitem 5 tys. zł. W jednym miesiącu wykorzystuje on 4 tys. zł. Kończy się okres rozliczeniowy i zaczyna wtedy okres spłaty karty kredytowej – na początku bezodsetkowy, jeśli wszystkie niezbędne warunki do tego zostały spełnione. Klient ma wtedy czas na spłatę zadłużenia. Jeśli zrobi to w tym czasie, nie ponosi dodatkowych opłat. Jeśli mu się nie uda, od tej kwoty naliczane zostają odsetki.
Jak wygląda rozliczanie karty kredytowej? Składa się on z okresu rozliczeniowego, trwa od 28 do 31 dni, w zależności od miesiąca. Następnie zaczyna się okres bezodsetkowy – od 20 do nawet 30 dni. Po tym czasie następuje naliczanie dodatkowych opłat, a kredyt przestaje być darmowy.
Jakie działania można wykonywać?
Kartą kredytową można operować w taki sam sposób jak każdą inną kartą płatniczą. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zapłacić nią za zakupy w sklepie internetowym czy stacjonarnym, wypłacić gotówkę z bankomatu, czy zrobić przelew na inne konto. Jednak wybieranie gotówki przy pomocy karty kredytowej nie jest zalecane. Z jakiego powodu? Koszt takiej transakcji będzie bardzo wysoki – banki narzucają za to wysoką prowizję i bywa, że oscyluje ona wokół 10% wypłacanej sumy. Dodatkowo nie można wtedy skorzystać z okresu bezodsetkowego.
W jaki sposób spłaca się kartę kredytową?
Kartę kredytową da się spłacać już podczas okresu rozliczeniowego. Nie trzeba czekać, aż się zakończy i rozpocznie okres bezodsetkowy. Im wcześniej zacznie się regulować dług, tym łatwiej będzie te opłaty uiścić bez opóźnień. Spłata dokonuje się poprzez wykonywanie przelewów na podany numer rachunku karty kredytowej, do którego jest przypisana.
Można również zdecydować się na spłatę w ratach albo samodzielnie je sobie ustalić, aby nie naliczały się odsetki. Trzeba wtedy zdążyć przed zakończeniem okresu bezodsetkowego albo skorzystać z pomocy banku, który ustali terminy spłaty takiej karty i kwoty, jakie trzeba regularnie wpłacać, jednak wtedy będą obowiązywały już dodatkowe opłaty. Warto pamiętać, że przy drugiej z opcji i tak należy spłacić kwotę minimalną, która została ustalona.
Wady i zalety płacenia kartą kredytową
Jak każda forma finansowania, prowadzenie karty kredytowej również ma swoje plusy i minusy. Do tych pierwszych zalicza się określony limit zadłużenia, który można, ale nie trzeba wykorzystać, dzięki temu, w jednym miesiącu korzysta tylko z części przyznanej kwoty, a w następnym już z pełnej wartości. Przy tym nie ma potrzeby składać wniosku o zwiększenie kwoty. Co ważne, samemu da się dostosować te środki pod swoje potrzeby.
Co więcej, limit odnawia się automatycznie, dlatego nie trzeba składać kolejnej prośby o kredyt. Regularne korzystanie z karty w wielu przypadkach oznacza dodatkowe benefity i bonusy od placówek, skąd wzięło się pożyczkę. Okres bezodsetkowy jest jednak największą zaletą karty kredytowej, ponieważ umiejętne zarządzanie terminem spłat pozwoli uniknąć dodatkowych opłat, a samo zobowiązanie stanie się darmowe.
Do największych minusów należy zaliczyć wyższe oprocentowanie, które po okresie bezodsetkowym sprawia, że koszt kredytu jest duży. Limity na kartach nie są też zbyt wysokie, dlatego osoby zainteresowane wyższymi kwotami powinny rozważyć kredyt gotówkowy – będzie to dla nich bardziej opłacalne. Co więcej, należy wykazać się terminowością i dyscypliną, aby nie przekroczyć limitu i pamiętać o terminowych spłatach.
Artykuł sponsorowany
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.