reklama

Październik miesiącem świadomości raka piersi

Materiał promocyjny

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiał sponsorowany

Październik miesiącem świadomości raka piersi - Zdjęcie główne

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet | foto Materiał sponsorowany

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PromowaneRak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. W Polsce rocznie taką diagnozę słyszy ponad 20 tysięcy z nich. Nowotwór złośliwy powstający z komórek gruczołu piersiowego, który rozwija się miejscowo w piersi, często daje przerzuty do węzłów chłonnych i narządów wewnętrznych, takich jak płuca, wątroba, kości czy mózg. Stąd apel. Kobiety! Korzystajcie z badań profilaktycznych i wykonujcie samobadanie piersi. Im wcześniej wykryty rak, tym większa szansa na jego całkowite wyleczenie.
reklama

Niestety coraz młodsze Polki chorują na raka piersi. Z tego powodu w 2023 r. granica wieku w programie profilaktycznym została przesunięta z 50 do 45 lat. Kobiety w wieku 45-74, które nie miały zdiagnozowanego raka piersi, co 2 lata mogą bezpłatnie i bez skierowania skorzystać z badania mammograficznego, refundowanego przez NFZ w ramach ogólnopolskiego programu profilaktycznego. Te zaś, które są w grupie zwiększonego ryzyka, u których w rodzinie wystąpił rak piersi, bądź są obciążone genetycznie, mogą wykonywać badania raz w roku. Niezwykle ważne jest także regularne samobadanie piersi – 1 raz w miesiącu, 3-5 dni po menstruacji, a u kobiet, które już nie miesiączkują, w wybranym dniu miesiąca.

Jeśli w rodzinie wystąpił rak piersi (u mamy, babci, siostry, cioci) warto skorzystać z badań genetycznych. Oznaczenie obecności genów BRCA1 i BRCA2 może uratować życie – apeluje dr n. med. Michał Lewandowicz, Kierownik Oddziału Chirurgii Onkologicznej z Wojewódzkiego Wielospecjalistycznego Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi. Kobiety, u których wykryto mutacje w genie BRCA1 są obciążone ryzykiem zachorowania na nowotwór piersi wynoszącym ponad 80% oraz 40% ryzykiem wystąpienia nowotworu jajnika do 70. roku życia. Mutacje w genie BRCA2 zwiększają ryzyko zachorowania na raka piersi do 56% i na raka jajnika do 27%

reklama

– dodaje.

Z tą świadomością, po konsultacji ze specjalistą, kobieta może zdecydować się na tzw. mastektomię profilaktyczną (a także profilaktyczne usunięcie przydatków). Profilaktyczna mastektomia z jednoczasową rekonstrukcją piersi - podczas jednej operacji - jest zabiegiem refundowanym. Rekonstrukcja piersi po mastektomii wynikającej ze zdiagnozowanego raka piersi, refundowana jest także w przypadku, kiedy kobieta zdecyduje się na nią nawet kilka lub kilkanaście lat po amputacji piersi.

Od 2017 roku w naszym Szpitalu funkcjonuje Breast Cancer Unit (BCU). Jest to zespół wielodyscyplinarny, zajmujący się całościową opieką nad chorymi na raka piersi.  Zakres  działania BCU obejmuje obszary od poradnictwa genetycznego i prewencji, poprzez leczenie wykrytych zmian pierwotnych i choroby zaawansowanej, do leczenia paliatywnego i obserwacji. Działanie unitu ma na celu sprawne diagnozowanie i skuteczne leczenie, zapewniając przy tym pacjentkom możliwie najwyższy komfort w trudnym okresie choroby. W skład zespołu wchodzą chirurdzy onkolodzy, onkolodzy kliniczni - chemioterapeuci, radioterapeuci, radiolodzy, patolodzy, genetyk, fizjoterapeuci, psycholog, pielęgniarki, koordynator DiLO

reklama

– powiedziała Magdalena Janus-Hibner, Zastępca Dyrektora ds. Projektów, Rozwoju i Organizacji Onkologii Wojewódzkiego Wielospecjalistycznego Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi.

Kolejnym, bardzo ważnym etapem dla kobiety dotkniętej problemem choroby nowotworowej jest powrót do pełni życia. Inicjatywy takie jak BRA Day czy ONKOKlub działający w Szpitalu Kopernika w Łodzi, pomagają odkryć na nowo ich siłę i piękno. BRA Day zwany w Polsce Dniem Informacji o Rekonstrukcjach Piersi, to inicjatywa ogólnoświatowa, zainicjowana w Kanadzie w 2011 r., której założeniem jest upowszechnianie wiedzy na temat nowoczesnego leczenia chorób nowotworowych piersi, możliwości i metod rekonstrukcji piersi po mastektomii, a także promocja profilaktyki onkologicznej. Co bardzo istotne, dla osób skupionych wokół idei BRA Day, rekonstrukcja piersi po mastektomii traktowana jest jako integralna część leczenia kobiet chorych na raka piersi. Od 2014 roku organizatorem BRA Day Polska jest Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi. Główne działania w ramach BRA Day co roku odbywają się w październiku. Warsztaty, spotkania i wydarzenia towarzyszące aktywizują i integrują kobiety z doświadczeniem tej ciężkiej choroby.

Pełna lista aktywności przewidzianych w październiku 2024: https://www.kopernik.lodz.pl/warsztaty-bra-day-2024/

Bądź na bieżąco – obserwuj w social media:

reklama

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu zwielkopolski24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama