Początek jesieni to najpiękniejsza pora na leśne spacery.

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Paweł Szydłowski

Początek jesieni to najpiękniejsza pora na leśne spacery. - Zdjęcie główne

Basista | foto Paweł Szydłowski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Końcówka lata i początek jesieni to chyba najpiękniejsza pora na leśne spacery. Jest jeszcze wystarczająco ciepło, a las przyciąga nas bogactwem swoich płodów w postaci wszelakich owoców, ziół i grzybów.

 

 

Ponadprzeciętne opady w sierpniu i dodatkowo ciepłe wrześniowe noce wpłynęły na rozwój grzybni, dzięki czemu możemy teraz cieszyć się obfitością owocników borowików, podgrzybków, maślaków, kozaków i wielu innych jadalnych gatunków grzybów! Serdecznie zapraszamy do korzystania z darów natury, w które obfitują lasy Nadleśnictwa Taczanów. Lasy będące w zarządzie Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe są ogólnodostępne dla społeczeństwa, a korzystanie z ich dobrodziejstw na własne potrzeby jest bezpłatne.

Prosimy jednak, aby podczas pobytu w lesie stosować się do pewnych zasad. Należy pamiętać, że wjazd do lasu pojazdami mechanicznymi jest możliwy tylko drogami publicznymi lub drogami leśnymi udostępnionymi do wjazdu (odpowiednio oznakowanymi), zabroniony jest wstęp na uprawy i młodniki leśne o wysokości drzew do 4 metrów, nie wolno również rozpalać ognia poza miejscami do tego wyznaczonymi i oczywiście pozostawiać śmieci. To właśnie ze śmieciami mamy jako leśnicy największy problem. Po każdym sezonie obfitującym w grzyby pozostają w lasach tony śmieci, za których sprzątnięcie musimy zapłacić nawet kilkaset tysięcy złotych…!

Jednak wczesna jesień w lesie, to nie tylko czas żniw dla amatorów leśnych bogactw. Pamiętajmy, że las to miejsce życia wielu gatunków dzikich zwierząt i właśnie teraz we wrześniu rozpoczyna się niesamowite misterium przyrody jakim jest rykowisko jeleni szlachetnych.

Już od wczesnego wieczora do późnego ranka, a czasami nawet w środku dnia, las rozbrzmiewa rykiem samców jeleni, czyli byków. Rywalizują one o względy łań (samic), nierzadko tocząc o nie krwawe boje wykorzystując do tego swoje poroża. Wszystko po to, aby to te najpotężniejsze, najsilniejsze osobniki brały udział w zachowaniu ciągłości gatunku, a spłodzone przez nie potomstwo cechowało się najlepszymi genami. Dlatego warto podczas grzybobrania wsłuchać się w knieję, może uda się komuś usłyszeć, a nawet zobaczyć ten piękny spektakl.

Las to wielofunkcyjny, żywy organizm. Dla zwierząt miejsce życia, dla nas miejsce odpoczynku, czasami pracy, dające nam wiele korzyści, przede wszystkim tak potrzebne drewno. Szanujmy go, korzystajmy z niego rozważnie i racjonalnie, a na pewno dla nikogo go nie zabraknie.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE