Remont starego domu – co warto wiedzieć na ten temat?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Remont starego domu – co warto wiedzieć na ten temat? - Zdjęcie główne

foto Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Zakup działki i rozpoczęcie budowy to nie jedyna opcja, kiedy planujemy zamieszkać w domu. Jednym z coraz popularniejszych rozwiązań jest przeprowadzenie generalnego remontu starszego budynku. Co warto wiedzieć na ten temat? Czy jest to opłacalne? Z jakimi problemami przyjdzie się nam zmierzyć? Na jakie zmiany należy się przygotować? Sprawdźmy to.

Ile może kosztować takie odnowienie budynku?

W pierwszej kolejności warto ustalić, czy cała inwestycja w przeprowadzenie generalnego remontu będzie dla nas opłacalna. Przygotowanie planu prac to nie wszystko. Należy stworzyć dokładny kosztorys i zastanowić się, jaki budżet jesteśmy w stanie przeznaczyć na odnowienie starego domu. W końcu może się okazać, że bardziej korzystny będzie zakup nowego budynku, dlatego podczas przygotowań uwzględnijmy wszystkie konieczne prace remontowe, a także te, które mogą okazać się przymusowe do zrealizowania dopiero po rozpoczęciu całego przedsięwzięcia.

Zakres działania i harmonogram pomogą ustalić specjaliści wdrożeni w nasze plany, jednak już na początku dobrze wiedzieć, jakiej minimalnej kwoty można się spodziewać. Wiele zależy od powierzchni użytkowej domu i jego stanu. W kosztach należy uwzględnić takie sprawy jak wymiana dachu czy montaż kompletnej instalacji centralnego ogrzewania. Kolejną kwestią jest korzystanie z usług ekipy remontowej. Jeśli nie jesteśmy w stanie przeprowadzić większości prac z uwagi na brak doświadczenia czy czasu, warto zwrócić się o pomoc do specjalistów – zwłaszcza w sytuacji wymiany elementów mających wpływ na poprawne funkcjonowanie całego domu, np. w przypadku sieci elektrycznej (więcej o montażu bezpieczników można dowiedzieć się na stronie https://aleo.com/pl/porady/rodzaje-bezpiecznikow-elektrycznych-podzial-zastosowanie-i-montaz/). Natomiast koszty związane z samym zakupem budynku odchodzą, kiedy odziedziczyliśmy dom w spadku. W innym wypadku trzeba przygotować się na dodatkowe wydatki, a także liczne formalności.

Formalności, na jakie należy się przygotować

Na początku należy sprawdzić, czy dom, który planujemy odnowić, nie znajduje się pod opieką konserwatora zabytków. Przebudowa powinna przebiegać zgodnie z prawem, ale w większości przypadków wystarczy jedynie zgłosić taki remont – bez względu na to, jaki zakres prac on obejmuje. Sytuacja nieco się utrudnia, kiedy planujemy przekształcić samą bryłę budynku. Wówczas wymagane będzie uzyskanie pozwolenia na budowę. A jeśli zależy nam na zbudowaniu garażu na działce, należy najpierw zapoznać się z różnymi wymaganiami. Więcej informacji na ten temat można zdobyć m.in. na stronie: https://aleo.com/pl/porady/budowa-garazu-w-granicy-dzialki-jakie-sa-wymagania-prawne-i-techniczne/.

Z czego może składać się remont?

Wykonanie niezbędnych prac remontowych zależy od stanu starego domu. Jeśli prezentuje się nienagannie i był wcześniej niejednokrotnie modernizowany, może się okazać, że większe zmiany nie będą konieczne. Ominie nas wtedy osuszanie budynku, wymiana dachu czy podbijanie fundamentów (o ich izolacji można dowiedzieć się więcej tutaj: https://aleo.com/pl/porady/izolacja-fundamentow-w-starym-domu-jak-ja-wykonac/). W przypadkach, gdy dom został zaniedbany lub był nieużytkowany przez długi czas, należy przygotować się na znacznie szerszy zakres remontu. Zazwyczaj niezbędne są: odświeżenie elewacji zewnętrznej, wymiana okien i adaptacja poddasza lub piwnicy, a także położenie nowych instalacji. Pamiętajmy przy tym, że mniej ważne zmiany można wprowadzać dopiero po jakimś czasie.

 

Artykuł sponsorowany

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy