W jakim wieku założyć swoje pierwsze konto bankowe?

Materiał promocyjny

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: freepik.com

W jakim wieku założyć swoje pierwsze konto bankowe? - Zdjęcie główne

foto freepik.com

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Kiedy nadchodzi odpowiedni moment do tego, aby założyć pierwsze konto bankowe? Takie pytanie często nurtuje młodych ludzi, zwłaszcza tych wchodzących w świat finansów po raz pierwszy. Zresztą nie tylko ich – zastanawiają się również nad tym ich rodzice i opiekunowie prawni. Okazuje się, że warto zrobić to jak najwcześniej!

Dlaczego konto osobiste warto założyć jak najwcześniej?

Założenie konta w młodym wieku przynosi szereg korzyści. Samodzielne korzystanie z rachunku bankowego uczy podstawowego zarządzania finansami, kontroli wydatków, oszczędzania i budowaniu budżetu. To kluczowe umiejętności w dorosłym życiu.

Czynność ta pozwala ponadto na:

  • budowanie historii kredytowej;
  • uproszczenie codziennych transakcji;
  • większy poziom bezpieczeństwa;
  • tworzenie długotrwałej relacji z bankiem.
 

Istotne jest zwłaszcza budowanie historii kredytowej. Chociaż niepełnoletni nie mogą korzystać z produktów bankowych w postaci kredytów gotówkowych i hipotecznych, to mogą zrobić to tuż po 18 urodzinach. Dzięki temu, kiedy będą już starsi, zwiększą swoją szansę na przyznanie im dodatkowych środków finansowych – okaże się to przydatne zwłaszcza wtedy, gdy będą planować zakup pierwszego mieszkania lub domu.

Banki doceniają klientów, których znają. Pracownicy instytucji finansowej nie przyznają zwykle kredytów tym, którzy nigdy w życiu nie korzystali z ich usług – to dlatego, że nie znają ich zwyczajów płatniczych. Taki konsument stwarza zagrożenie, bo istnieje szansa, że nie będzie spłacać terminowo swojego zobowiązania.

Dodatkowo założenie konta w młodym wieku jest praktyczne, bo ułatwia dokonywanie codziennych transakcji i zwiększa poziom bezpieczeństwa konsumenta. Może on płacić kartą (zamiast gotówką) i nie martwić się, że zostanie okradziony w łatwy sposób – zapewnia to spokój nie tylko jemu, ale również rodzicom.

Czy niepełnoletni mogą otworzyć rachunek bankowy?

Zgodnie z polskim prawem do założenia konta przez osoby niepełnoletnie (powyżej 13. roku życia) wymagana jest zgoda rodziców lub opiekunów prawnych. Dla dzieci i młodzieży przeznaczone są rachunki oszczędnościowe oraz bieżące, przystosowane specjalnie do ich wieku i potrzeb. Uniemożliwiają korzystanie z ryzykownych produktów bankowych, takich jak kredyty i pożyczki.

Zgoda opiekunów prawnych jest ważna zarówno na etapie otwierania konta, jak i korzystania z niego. Rodzice są współodpowiedzialni prawnie, tym samym mogą kontrolować operacje finansowe i transakcje, a także nadzorować wydatki podopiecznych – zyskują dostęp do rachunku m.in. za pośrednictwem bankowości internetowej i mobilnej.

Warto wspomnieć również o tym, że banki przygotowują korzystne oferty zwłaszcza dla młodych dorosłych. Mogą liczyć na brak opłat za:

  • prowadzenie konta;
  • wypłaty z bankomatów;
  • zlecanie przelewów;
  • nieutrzymanie odpowiedniego salda rachunku w ciągu miesiąca.
 

Takie i inne propozycje da się znaleźć pod adresem internetowym https://www.bankier.pl/smart/konta-bankowe – portal finansowy SMART Bankier.pl prowadzi spis korzystnych ofert zarówno dla niepełnoletnich, jak i dorosłych. Ranking jest aktualizowany co miesiąc, dzięki czemu zapewnia dostęp wyłącznie do obowiązujących akcji promocyjnych.

Gdzie szukać ofert na konta osobiste dla niepełnoletnich?

W erze internetu poszukiwanie różnych propozycji bankowych wydaje się niezwykle proste. W końcu wystarczy włączyć wyszukiwarkę internetową, a następnie poszukać witryn sieciowych będących:

  • stronami online banków;
  • porównywarkami finansowymi;
  • poradnikami;
  • mediami społecznościowymi;
  • forami.
 

Zawarte na nich informacje pomagają dowiedzieć się kluczowych szczegółów, a ponadto zapoznać się z opiniami dotychczasowych klientów – umożliwi to sprawdzenie, czy przedstawiane opisy ofert pokrywają się z rzeczywistością.

Alternatywnie zaleca się wykorzystanie rekomendacji rówieśników i rodziny. Nastolatkowie przebywają większość dnia w szkołach, które są zbiorowiskiem konsumentów. Nawet krótka rozmowa podczas przerwy obiadowej pozwala zebrać informacje dotyczące warunków oraz zapewnianych przez bank możliwości i usług.

Ryzyko posiadania konta osobistego przez niepełnoletnich – czy istnieje?

Niestety, młodociani konsumenci są podatni na oszustwa. Jest im łatwiej stać się ofiarami manipulacji, zwłaszcza w środowisku online. To bardzo ważne, aby uświadomić ich, na czym polegają niesprawiedliwe praktyki jak m.in. phishing. Pozwoli im to poprawnie rozpoznać zagrożenie i być ostrożniejszymi.

Dodatkowe ryzyka polegają na:

  • nadmiernym wydawaniu pieniędzy;
  • braku doświadczenia finansowego;
  • braku świadomości prawnej;
  • braku umiejętności negocjacji.
 

Gotówka jest materialna, więc wydawanie jej odczuwa się w sposób fizyczny. Banknoty ulegają wymianie na mniejsze nominały, a portfel staje się pusty. Uczy to młodzieży, że pieniądze mają określoną wartość. Oszczędności zgromadzone na rachunku reprezentuje wyłącznie liczba. Z tego względu zdarza się, że niepełnoletni mają zaburzoną percepcję podczas ich wydawania.

Ostatecznie to rodzice muszą podjąć decyzję, czy ich dziecko jest już na tyle odpowiedzialne, aby poradzić sobie z obsługą własnego konta osobistego.

Zalecenia i porady ogólne – otwieranie konta dla osób niepełnoletnich

Dzieci polegają na swoich rodzicach, dlatego zadanie opiekunów to m.in. zapewnienie im odpowiedniego bezpieczeństwa i wiedzy – również w kwestiach finansowych. Na początek wystarczy przeprowadzić otwartą i szczegółową rozmowę z pociechą, aby zrozumieć, dlaczego chce otworzyć konto bankowe. Pozwoli to poznać jej zwyczaje płatnicze, potrzeby finansowe i cele.

Ponadto konieczne będzie zapewnienie podstawowej edukacji finansowej. Wychowanek musi rozróżniać konto oszczędnościowe od rozliczeniowego, a ponadto dowiedzieć się jak działa karta płatnicza, w jaki sposób kontrolować wydatki i po co zabezpiecza się swoje dane osobowe.

Innymi słowy, ważne jest zbudowanie zaufanego środowiska, w którym dziecko będzie czuć się komfortowo, aby pytać o różne rzeczy i dzielić się swoim doświadczeniem – w innym przypadku dojdzie do nieporozumień, a nawet niepotrzebnych problemów.

Założenie konta osobistego w młodym wieku umożliwia zbudowanie relacji z bankiem, rozwinięcie życiowych umiejętności i zabezpieczenie swoich finansów – nie należy z tym zwlekać aż do osiągnięcia pełnoletności!

 

Artykuł sponsorowany

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy