ESG - co to takiego?
Słyszałeś o takiej filozofii rozwoju? Wyznacza ona standardy tego, jak powinny funkcjonować nowoczesne firmy, by jednocześnie rozwijać się i działać świadomie na gruncie ekologii i społecznym. Skrót ten oznacza:
- Environmental – jak firma redukuje emisje CO2, oszczędza energię i dba o recykling.
- Social – jakie ma warunki pracy, jak traktuje pracowników i czy angażuje się w sprawy społeczne.
- Governance – czy działa przejrzyście, przeciwdziała korupcji i dobrze zarządza zasobami.
Brzmi poważnie? Tak, ale to wcale nie jest skomplikowane. Jeżeli chcesz wdrożyć taką filozofię zarządzania w Twojej firmie, to więcej przeczytasz na stronie https://reo.pl/pl/esg.
Filozofia ESG zyskuje coraz więcej zwolenników. Wprowadza ją wiele firm, działających w licznych branżach. Obecnie filozofię tę stosują tacy giganci jak np.: Microsoft, Unilever czy też BNP Paribas. Jednak także mniejsze firmy zauważają zalety tego rozwiązania.
Raportowanie ESG – dlaczego jest ważne?
Jednym z obowiązków związanych z ESG jest coroczne publikowanie raportów wraz z rocznymi wynikami finansowymi firmy. Obecnie obowiązek taki mają firmy z branż takich jak finanse, energetyka oraz przemysł wytwórczy. W przyszłości będzie to obowiązek każdego przedsiębiorcy. Po co to wszystko?
Transparentność w obszarach ESG pokazuje inwestorom i klientom, że dana firma działa zgodnie z prawem, przepisami oraz, że ma na sercu dobro środowiska, jak i społeczeństwa. Zastanawiasz się, czy Twoja firma musi raportować ESG? Jak się do tego przygotować? Sprawdź tutaj: reo.pl/pl/informacje/biznes-i-prawo/124/raportowanie-esg-kogo-dotyczy.
Oszczędności dzięki lepszemu zarządzaniu energią
Chcesz zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną? Jest na to kilka prostych sposobów, niewymagających dużych i kosztownych inwestycji. Jeśli Twoja firma chce oszczędzać, warto wprowadzić do niej:
- nowoczesne i energooszczędne żarówki LED,
- automatyczne czujniki wyłączające prąd w pustych pomieszczeniach,
- efektywny energetycznie sprzęt biurowy,
- termostaty regulujące zużycie energii,
- inteligentne systemy kontroli energii.
W efekcie zapłacisz zdecydowanie mniej za prąd. A dodatkowo zmniejszysz szkodliwy wpływ Twojej firmy na środowisko naturalne. Dzięki tym zmianom umocnisz wizerunek firmy dbającej o przyszłość naszej planety.
Podatek węglowy – problem, czy okazja?
Podatek węglowy to zmora wielu firm. Nakładany jest on na firny korzystające z paliw kopalnych. W Unii Europejskiej jego wysokość wynosi obecnie średnio 80 euro za tonę CO2 i prawdopodobnie będzie rosnąć. Jego cel to zachęcenie do inwestycji w OZE i inne proekologiczne rozwiązania. Oto jak możesz uniknąć wysokich kosztów związanych z tym podatkiem:
- Przestaw się na odnawialne źródła energii (np. panele słoneczne, turbiny wiatrowe).
- Zmniejszaj emisję CO2 dzięki nowoczesnym systemom produkcyjnym.
- Korzystaj z eko przyjaznych surowców i rozwiązań recyklingowych.
Eksperci szacują, że do 2030 roku firmy w UE mogą obniżyć swoje koszty operacyjne nawet o 25% dzięki inwestycjom w ekologię. To spora suma! Więcej na temat podatku węglowego dowiesz się z tego artykułu: reo.pl/pl/informacje/zielona-encyklopedia/138/podatek-weglowy-cbam-co-to-jest-i-jakie-sa-jego-cele.
Zielone inwestycje to coś więcej niż chwilowa moda – to solidna strategia na przyszłość Twojej firmy. Inwestując w ekologiczne rozwiązania, takie jak panele fotowoltaiczne, możesz nie tylko obniżyć koszty operacyjne, ale również zdobyć przewagę konkurencyjną i poprawić swój wizerunek na rynku. Dlatego warto ekologicznie podejść do biznesu – to się naprawdę opłaca!
Artykuł sponsorowany
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.