Reklama

115-lecie Kółka Włościanek w Żegocinie. To był piękny jubileusz [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Kółko Włościanek w Żegocinie świętowało 115-lecie powstania. To był piękny jubileusz.

17 marca 1907 roku z inicjatywy hrabiny Teofili Chłapowskiej powstało Kółko Włościanek w Żegocinie. Jest to najstarsza tego rodzaju organizacja kobieca działająca w Wielkopolsce. 

Jubileusz Kółka Włościanek z Żegocina 

W momencie narodzin liczyła 40 gospodyń z pięciu sąsiadujących miejscowości. Początkowo podstawowym celem pań było rozpowszechnianie wiedzy i praktycznych umiejętności z zakresu prowadzenia gospodarstw domowych. Z czasem obszar działalności zmieniał się i rozszerzał. 

Aktualnie Kółko Włościanek liczy 65 pań. Przewodnicząca jest Daniela Królak. Choć dziś paniom bardzo dużo czasu zajmuje pokonywanie trudów codziennego życia , to dostrzegają wielką potrzebę kontynuowania działalności społecznej.

Współpracują  z miejscowym Ośrodkiem Kultury oraz lokalnymi instytucjami, organizacjami i stowarzyszeniami działającymi w środowisku wiejskim. Jako poczet sztandarowy godnie reprezentują organizacje podczas uroczystości kościelnych, państwowych i jubileuszowych. 

Kółko jest współorganizatorem i uczestnikiem wielu uroczystości, biesiad i spotkań, konkursów oraz festiwali. Zaangażowanie jakie członkinie koła wkładają w budowe więzi rodzinnych i społecznych środowiska wiejskiego jest zauważane i doceniane przez przedstawicieli loklanych samorządów i mieszkańców Żegocina.

Warto wspomnieć, że członkinie mają też wiele artystycznych talentów – śpiewają w  chórze „Cantare”, piszą poezję oraz wykonują wyroby rękodzielnicze. 

Żegocińskie Kółko wspópracuje z WIR m.in. poprzez przygotowywanie oprawy artystycznej organizowanych przez WIR uroczstości. Organizacja została wielokrotnie odznaczona  m.in.przez WIR  medalionem im. dra Aleksandra hr. Szembeka za działalnoścćna rzecz rolnictwa i rozwoju wsi. W 2018 r. z rąk premiera Mateusza Morawieckiego kółko otrzymało specjalny medal jako jedna z najstarszych organizacji włościańskich w Polsce. 

W 2022 roku Koło Gospodyń Wiejskich - Kółko Włościanek w Żegocinie - bo tak od kilku lat brzmi pełna nazwa organizacji - świętuje 115-lecie istnienia. 

Jubileusz Kółka Włościanek z Żegocina. Odznaczenia

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w miejscowym kościele. Po zakończeniu nabożeństwa wszyscy przeszli na plac przy Ośrodku Kultury, gdzie czekała na nich część oficjalna, którą rozpoczęto odśpiewaniem hymnu Włościanek. Nie zabrakło medali, odznaczeń, życzeń i gratulacji od zaproszonych gości, ale specjalne podziękowania wręczali też gospodarze. Specjalne jubileuszowe statuetki trafiły do kilkudziesięciu osób. 

Podziękowania za współpracę otrzymali: Andrzej Grzyb, Piotr Walkowski, Sławomir Spychaj, Marietta Cierniak, Robert Mikołajczak, Jarosław Kowalski, Marzena Kowalska, Maciej Wasielewski, Zbigniew Serbiak, Irena Frąszczak, Lasy Państwowe - Nadleśnictwo Taczanów, Mariola Walendowska, Tadeusz Rak, ks. kan. Marek Kozica, Marek Jezierski, Krzysztof Zawada, Jolanta Pankowiak, Ewelina Fajka, Zofia Zawada, Artur Wojcieszak, Stanisław Jankowski, Edmund Gulczewski, Elżbieta Przemysław Walczak, Krystyna Bogdan Skitkowie, Maria Witold Ozdowscy, Antoni Czajka.

Zarząd KGW - Kółka Włościanek w Żegocinie wyróżnił również Włościanki, które w sposób szczególny zaangażowały się w działalność organizacji na przestrzeni ostatnich lat. Trafiły one do: Doroty Barańczyk, Elżbiety Biedrowskiej, Walerii Domagalskiej, Zofii Jankowskiej, Barbary Kuźniackiej, Krystyny Pawlaczyk, Teresy Ratajczak, Doroty Serafin, Iwony Twardowskiej, Justyny Wojcieszak, Ireny Wojciechowskiej, Danuty Wojtczak.

Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotr Walkowski przyznał odznaczenia „Zasłużony dla Rolnictwa”. Romualdzie Kempińskiej – pani Romualda pełni funkcję sekretarza Koła  oraz kustosza Saloniku rodziny Chłapowskich, który znajduje się w Ośrodku Kultury w Żegocinie. Poprzez tą działalność przekazuje informację o dokonaniach Teofili Chłapowskiej i jej męża Józefa – wybitnych organiczników i filantropów. Ewie Woldańskiej – pani Ewa z Kółkiem Włościanek w Żegocinie związana jest od 1999 roku. Jej członkostwo wniosło wiele dla organizacji – począwszy od rzetelnie wykonywanej roli sekretarza, po niezliczoną ilość pomysłów i ich znakomitą realizację oraz Mirosławie Tokarskkiej - skarbnik Kółka Włościanek w Żegocinie. Funkcję tą pani Mirosława pełni od roku 2007. Rzetelnie i sumiennie prowadzi fundusz włościański oraz z oddaniem poświęca się działaniom na rzecz organizacji i kultywowaniu jej szlachetnych, prospołecznych idei.

 

„Medalion im dr. Aleksandra hr. Szembeka za działalność na rzecz rolnictwa i rozwoju wsi wielkopolskiej” z rąk Piotra Walkowskiego otrzymały: Daniela Królak – pani Daniela od 1964 roku jest członkinią Kółka Włościanek w Żegocinie. Jej poszanowanie tradycji i historii tutejszego Koła wyraża się w skutecznym zabieganiu o reaktywację nazwy Kółka Włościanek oraz w podjęciu starań o nadanie sztandaru tej organizacji. Pani Daniela Królak od 2007roku pełni zaszczytną funkcję przewodniczącej Kółka Włościanek. Z troską i oddaniem rozwija pracę Koła. Skutecznie zabiega o nabór młodych członkiń oraz współpracuje z Kołami Gospodyń Wiejskich z gminy i powiatu pleszewskiego oraz Zofii Zawadzie – pani Zofia od ponad 30 lat pełni funkcję Dyrektora Ośrodka Kultury w Żegocinie. Dzięki jej staraniom w Żegocinie, niewielkiej wiosce, historia, tradycja i kultura odgrywają pierwszorzędną rolę. Od lat z inicjatywy Zofii Zawady realizowane są tutaj liczne cykliczne i okazjonalne wydarzenia. Pani Zofia Zawada jest również Prezesem Stowarzyszenia Miłośników Wsi Żegocin, współpracuje z Kółkiem Włościanek oraz Kółkiem Rolniczym i innymi organizacjami działającymi na rzecz lokalnych społeczności.

Podczas jubileuszu odbyły się warsztaty i pokazy kulinarne przebiegające pod hasłem "Smacznie i zdrowo z polską wieprzowiną". Można było podziwiać dzieła twórców ludowych  i odwiedzić Salonik Heleny Modrzejewskiej i Rodziny Chłapowskich. Sporą atrakcją był pokaz rzeźbienia piłą spalinową techniką carvingu w ramach projektu "Historia Żegocina w drewnie ukryta". 

To nie koniec. W ramach jubileuszu odbyły się  Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne. Świętowano również 30-lecie Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych. 

Organizatorem wydarzenia byli: Gmina Czermin, KGW - Kółko Włościanek w Żegocinie, Ośrodek Kultury w Żegocinie, Stowarzyszenie Miłośników Wsi Żegocin, Parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Żegocinie, WIR i Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych. Impreza wsparli: Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Powiat Pleszewski, Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej w Potarzycy, Bank Spółdzielczy w Pleszewie, Spomasz S.A., Lasy Państwowe - Nadleśnictwo Taczanów, Zrzeszenie Producentów Owoców i Warzyw „Pomwitrus” , Krystyna Bogdan Skitkowie, Grażyna i Roman Stefaniakowie, Łukasz Gil, OSP Czermin oraz OSP Żegocin. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy