reklama

12 punktów za jedno wykroczenie. Nie ryzykuj, nie używaj telefonu za kierownicą!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

12 punktów za jedno wykroczenie. Nie ryzykuj, nie używaj telefonu za kierownicą! - Zdjęcie główne

Korzystanie z telefonu komórkowego podczas prowadzenia pojazdu to poważne wykroczenie, które może słono kosztować!

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościKorzystanie z telefonu komórkowego podczas prowadzenia pojazdu to poważne wykroczenie, które może słono kosztować! Mimo zakazu, wielu kierowców wciąż lekceważy to niebezpieczeństwo, narażając się przy tym na przykre konsekwencje. Czy warto ryzykować utratę prawa jazdy dla krótkiej rozmowy?
reklama

Rozmowa przez telefon podczas jazdy to jedna z najbardziej niebezpiecznych czynności, które kierowca może wykonywać. Skupienie uwagi na rozmowie, a nie na drodze, prowadzi do spowolnienia czasu reakcji, trudności w utrzymaniu właściwego toru jazdy oraz problemów z właściwą oceną sytuacji na drodze. To wszystko zwiększa ryzyko kolizji i wypadków.

Co grozi za rozmowę przez telefon podczas jazdy?

Zgodnie z obowiązującym taryfikatorem mandatów, za korzystanie z telefonu komórkowego lub innego urządzenia wymagającego trzymania w ręku podczas kierowania pojazdem grozi mandat w wysokości 500 zł oraz 12 punktów karnych. 

Kierowca, który zdecyduje się na jazdę ze słuchawką przy uchu może więc znacznie szybciej stracić prawo jazdy - przypomnijmy, że dochodzi do tego, gdy na jego koncie uzbierają się 24 punkty (w przypadku kierowców ze stażem mniejszym niż rok jest to 20 punktów).

reklama

Dlaczego rozmowa podczas jazdy jest tak niebezpieczna?

Badania wykazały, że kierowca rozmawiający przez telefon jest czterokrotnie bardziej narażony na spowodowanie wypadku.

Używanie telefonu podczas jazdy powoduje:

  • zmniejszenie koncentracji: rozmowa odciąga uwagę kierowcy od sytuacji na drodze, co utrudnia szybkie reagowanie na zmieniające się warunki.
  • spowolnienie czasu reakcji: kierowca potrzebuje więcej czasu, aby zareagować na nagłe hamowanie innego pojazdu lub pojawienie się pieszego na drodze.
  • trudności w utrzymaniu toru jazdy: rozmowa przez telefon często prowadzi do mimowolnego zjeżdżania z pasa ruchu, co zwiększa ryzyko kolizji z pojazdem jadącym obok.
  • problem z oceną odległości i prędkości: kierowca rozmawiający przez telefon może mieć trudności z właściwą oceną odległości od innych pojazdów oraz z dostosowaniem prędkości do warunków na drodze.
 

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Najnowsze i najciekawsze wiadomości z Pleszewa, gminy i powiatu pleszewskiego w jednym miejscu. Codziennie ciekawe treści specjalnie dla Ciebie! Zobacz co się dzieje Dziś w Pleszewie. Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama