Reklama

25-lecie reaktywowania Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Pleszewie [ZDJĘCIA]

Opublikowano: sob, 21 maj 2022 17:07
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W sobotę w Pleszewie odbyła się uroczystość w związku z 25. rocznicą reaktywowania Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Pleszewie. Nie brakowało wspomnień, nie brakowało także odznaczeń oraz oczywiście... strzelania!

W sobotę w Pleszewie odbyła się uroczystość w związku z przypadającą 25. rocznicą reaktywowania Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Pleszewie. 

25-lecie reaktywowania Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Pleszewie

Jubileusz, który odbył się w siedzibie Bractwa przy ul. Spornej, podzielono na trzy części.

Najpierw odbyła się część oficjalna - Teofil Fengier, Starszy Bractwa, przypomniał m.in. historię związaną z reaktywacją Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Pleszewie. Ta opisana została również szerzej w książce jego autorstwa pt. "Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Pleszewie - tradycyja i nowoczesność", którą wydano w związku z jubileuszem. 

Podczas części oficjalnej pamiętano o osobach, które nie doczekały 25-lecia - pod "Tablicą Pamięci Brackiej" złożono kwiaty.

Były oczywiście odznaczenia  oraz wręczenie jubileuszowych pamiątek - zarówno członkom bractwa jak i sympatykom.

Podczas drugiej części odbyła się biesiada bracka, a podczas trzeciej - turniej strzelecki. Strzelanie podzielono na kilka części: "o godność Pleszewskiego Króla Kurkowego A.D. 2022" czy o tytuł "Króla Młodzieżowej Drużyny Brackiej". Nie zabrakło także strzelania o ozdobną tarczę jubileuszową 25-lecia KBS w Pleszewie oraz strzelania do tarczy losowej.

Historia Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Pleszewie

Kurkowe Bractwo Strzeleckie na każdym etapie swojej działalności - czy to w momencie powstawania w roku 1848, czy w okresie międzywojennym czy też współcześnie - stanowi ważny rozdział w życiu Pleszewa. Pielęgnowanie tradycji, dbałość o sprawność strzelecką oraz tradycyjne ogłaszanie króla kurkowego - wpisały się na stałe w krajobraz społeczny naszego miasta.

Jak wspominał podczas uroczystości Teofil Fengier, historia reaktywacji bractwa nie była łatwa. W pierwszych latach swojej aktywności bractwo nie posidało swojej siedziby w Pleszewie. Dopiero w roku 2000 bracia nabyli obiekt przy ul. Spornej - który stał pusty po likwidacji jednostki wojskowej. Dzięki przychylności ówczesnego starosty i wojewody, uzyskano zgodę na zakup terenu, a grunt otrzymali w wieczyste użytkowanie. 

Następnie - dzięki pracy braci kurkowych, teren udało się uporządkować, a później - za sprawą starań i pomocy sponsorów - udało się stworzyć tutaj nowoczesną krytą strzelnicę.

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA ZDJĘĆ Z DZISIEJSZEJ UROCZYSTOŚCI

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy