Biskup kaliski Damian Bryl spotkał się z księżmi przechodzącymi na emeryturę. Za posługę dziękował ks. kan. Tadeuszowi Pietrzakowi - wieloletniemu proboszczowi parafii św. Floriana w Pleszewie.
Biskup kaliski wręczył kapłanom podziękowania za służbę w Kościele kaliskim. Ordynariusz wyraził wdzięczność, szacunek i uznanie wobec posługi kapłanów przechodzących na emeryturę.
- Proszę, abyście to wszystko dopełniali przez ofiarowanie. Drodzy księża - jesteście dla nas ważni. Chciałbym, żebyście teraz mogli dobrze, w spokoju przeżywać ten kolejny etap życia. Chcę podkreślić, że na tym etapie też jesteście ważną cząstką naszej diecezji – stwierdził bp Bryl.
Biskup prosił kapłanów, aby na miarę sił i możliwości angażowali się w życie diecezji.
- Chciałbym drodzy księża serdecznie prosić, żebyście czując się kapłanami naszej diecezji w tę diecezję na miarę możliwości i sił angażowali się. Chciałbym, abyście czuli, że razem tworzymy duchowieństwo kaliskie – podkreślił biskup Bryl.
Ordynariusz życzył księżom emerytom błogosławieństwa Bożego na kolejne lata.
- Chciałbym życzyć dużo sił na ten czas. Życzę, żeby błogosławieństwo Boże wam w tym towarzyszyło, żebyście, drodzy księża, znaleźli dobry i spokojny dom, a potem - na ile siły pozwolą - w twórczy sposób ten czas podjęli – mówił bp Bryl.
Podziękowania z rąk biskupa kaliskiego odebrali:
ks. prałat Stanisław Koza z parafii pw. NMP Wniebowziętej w Mokronosie,
ks. kanonik Bogdan Nowacki z parafii pw. NMP Królowej Polski w Pyszkowie,
ks. kanonik Tadeusz Pietrzak z parafii pw. św. Floriana w Pleszewie,
ks. Janusz Pytlik z parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Golinie,
ks. kanonik Jerzy Rychlewski z parafii pw. św. Zofii w Sławoszewie.
fot. Diecezja Kaliska
Ks. Tadeusz Pietrzak urodził się 17 października 1953 roku w Jarocinie, a wychowywał się w Grabiu - parafia Żegocin, gdzie jego ojciec był kierownikiem szkoły. Po skończeniu szkoły podstawowej, po śmierci ojca, rozpoczął naukę w Przyzakładowej Zasadniczej Szkole Zawodowej Pleszewskiej Fabryki Obrabiarek w Pleszewie, gdzie później podjął pracę jako magazynier. Myśląc o pójściu do Seminarium Duchownego, jednocześnie kontynuował naukę w Technikum Mechanicznym dla Pracujących w Pleszewie przy ul. Zielonej. Po zdaniu matury wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie.
Po sześciu latach w seminarium – 7 czerwca 1980 roku – otrzymał święcenia kapłańskie. Ks. Pietrzak należał do ostatniego rocznika kapłanów wyświęconym przez ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, który skierował wtedy do nowych kapłanów słowa: Nie wolno wątpić, Najmilsi Bracia, trzymając Krzyż i Ewangelię (...), aby wasze życie, mocami Krzyża, w świetle Ewangelii, pod szczególną opieką Jasnogórskiej Matki Kościoła, upływało w trudzie i radości, że oto jest owoc waszej szlachetnej pracy kapłańskiej.
Pracował jako wikariusz w parafiach w : Szubinie, Rogowie Żnińskim i Wągrowcu. W 1982 roku wyjechał na studia wyższe z teologii moralnej do Rzymu. Po czterech latach studiów doktoranckich powrócił do Polski i pracował w Kurii Gnieźnieńskiej. Przez dwa lata był wikariuszem i kapelanem ks. biskupa Jana Nowaka w Bydgoszczy w parafii farnej, rok wikariuszem parafii Bł. Królowej Jadwigi w Bydgoszczy.
W 1990 roku został kapelanem Sióstr Służebniczek i szpitala w Pleszewie. W latach 1992 – 1996 był kapelanem, sekretarzem i kierowcą ks. bpa - ordynariusza diecezji kaliskiej Stanisława Napierały. Za względów zdrowotnych powrócił do Pleszewa na poprzednie stanowisko kapelana i po 9 latach został proboszczem parafii Św. Floriana. W lipcu 2006 roku ks. Pietrzak został członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Pleszewie, obejmując jednocześnie funkcję kapelana strażaków. Ks. kan. Tadeusz Pietrzak proboszczem pleszewskiej parafii św. Floriana była przez 12 lat. W 2018 roku przeszedł na emeryturę zdrowotną. Pozostał jednak w parafii jako rezydent, dalej pomagając w pracy duszpasterskiej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.