Reklama

Broszura o Komarnie wydana. Można ją otrzymać za darmo

Opublikowano:
Autor:

Broszura o Komarnie wydana. Można ją otrzymać za darmo - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Pleszewski historyk Michał Kaczmarek opracował broszurę poświęconą wydarzeniom spod Komarna w 1939 roku, gdzie w bombardowaniu przez lotnictwo niemieckie na dworcu zginęło ponad 100 pleszewian.

Pociągiem jechały głównie kobiety i dzieci, w większości rodziny zawodowych żołnierzy 70 pułku piechoty oraz kolejarze. Transport wyjechał z Pleszewa 1 września 1939 roku o 8.00 rano. Podróż do oddalonego o 500 km Komarna pod Lwowem miała trwać kilkanaście godzin. Z powodu działań wojennych przedłużyła się do 8 dni. Rodziny żołnierzy dotarły do Komarna 9 września. Gdy rozlokowały się na stacji, nadleciało 6 niemieckich bombowców, wrzucając bomby i ostrzeliwując ludzi z broni pokładowej...Zginęło ponad 100 pleszewian. O tym wydarzeniu, o fiarach, rodzinach żołnierzy 70 pp i kultywowaniu pamięci o nich jest brobuszura autorstwa Michała Kaczmarka, pleszewskiego historyka.

Publikacja ukazała się dzięki wsparciu: starostwa powiatowego, urzędu miasta i gminy oraz staraniom stowarzyszenia "Wspólna Przyszłość". Można ją otrzymać za darmo u autora. Tel. 608/312-973.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE