Już od rana na wielu obszarach Wielkopolski padało, ale było ciepło. Temperatura w ciągu dnia osiągnie nawet 25°C, jedynie w południowej części regionu może oscylować wokół 21°C. Po południu przechodzący z południowego zachodu na północny wschód front atmosferyczny ma przynieść burze. Lokalnie mogą być gwałtowne.
Burze, grad, ryzyko trąb powietrznych. Ostrzeżenie IMGW dla Wielkopolski
Choć burze spodziewane są w całym regionie, szczegółnie silne mogą być we wschodnich powiatach Wielkopolski: konińskim, tureckim, kolskim i kaliskim. Tu obowiązuje ostrzeżenie IMGW drugiego stopnia.
Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm, lokalnie do 40 mm, oraz porywy wiatru do 85 km/h, lokalnie do 100 km/h. Lokalnie grad. Istnieje ryzyko trąb powietrznych - przestrzegają synoptycy.
Z kolei, alertem pierwszego stopnia objęto powiaty: złotowski, pilski, chodzieski, wągrowiecki, gnieźnieński, słupecki, wrzesiński, średzki, jarociński, pleszewski, krotoszyński, ostrowski, ostrzeszowski i kępiński.
Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu do 25 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Lokalnie grad - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Ostrzeżenia obowiązują od godz. 16:00 do godz. 1.00 (sobota - 19 kwietnia). IMGW zastrzega, że ze względu na dynamiczną sytuację alerty mogą być aktualizowane. Wystąpienie burz szacowane jest na 80%.
Spodziewane są superkomórki burzowe, które pod wieczór mogą złączyć się w większy układ wielokomórkowy z wbudowaną linia szkwału. Szczyt aktywności burz nastąpi późnym popołudniem, chociaż aktywność burzowa wzdłuż linii frontu atmosferycznego może utrzymywać się przez większą część nocy z piątku na sobotę - przewidują Polscy Łowcy Burz.
Prognoza siły i aktywności burz ↓
Burze spodziewane są od piątkowego popołudnia, 18 kwietnia 2025 r. (Źródło grafiki: Polscy Łowcy Burz)
Jak zachować się w czasie burzy?
Burza to niezwykle niebezpieczne zjawisko atmosferyczne, a wyładowania elektryczne, czyli błyskawice, charakteryzują się niewyobrażalną mocą. Prąd w nich płynący może osiągać nawet 300 tysięcy amperów, a napięcie milion woltów.Przed burzą:
- Zabezpiecz przedmioty na zewnątrz: Schowaj meble ogrodowe, doniczki i inne luźne przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr.
- Zamknij okna i drzwi: Upewnij się, że wszystkie okna i drzwi są szczelnie zamknięte, aby zapobiec przedostawaniu się wiatru i deszczu do środka.
- Przygotuj awaryjne źródło światła: Przygotuj latarkę i baterie na wypadek przerwy w dostawie prądu.
- Miej naładowany telefon: Upewnij się, że Twój telefon komórkowy jest naładowany, aby móc wezwać pomoc w razie potrzeby.
- Odłącz urządzenia elektryczne: Odłącz urządzenia elektryczne od gniazdek, aby chronić je przed przepięciami. Dotyczy to zwłaszcza telewizorów, komputerów i sprzętu audio.
W trakcie burzy:
- Pozostań w domu: Najbezpieczniejszym miejscem podczas burzy jest budynek.
- Unikaj otwartych przestrzeni: Nie przebywaj na otwartych polach, boiskach sportowych ani w pobliżu zbiorników wodnych.
- Nie szukaj schronienia pod drzewami: Drzewa przyciągają pioruny.
- Trzymaj się z dala od metalowych przedmiotów: Unikaj dotykania metalowych konstrukcji, ogrodzeń, rur itp., ponieważ mogą przewodzić prąd.
- Nie używaj urządzeń elektrycznych: Unikaj korzystania z telefonów stacjonarnych i innych urządzeń podłączonych do sieci elektrycznej.
- Oddal się od okien i drzwi: Trzymaj się z dala od okien i drzwi, aby uniknąć obrażeń w przypadku uderzenia pioruna w pobliżu.
- Jeśli jesteś w samochodzie: Zatrzymaj się na poboczu drogi z dala od drzew i linii energetycznych i pozostań w środku z zamkniętymi oknami. Nie dotykaj metalowych części pojazdu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.