Reklama

Coraz droższe śmieci w Pleszewie. Znamy wyniki przetargów

Opublikowano:
Autor:

Coraz droższe śmieci w Pleszewie. Znamy wyniki przetargów - Zdjęcie główne

Po przetargu nie było niespodzianek - wywozem śmieci z terenu Miasta i Gminy Pleszew znów zajmować się będzie miejska spółka - PK

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Władze Pleszewa rozstrzygnęły niedawno dwa przetargi: na zagospodarowanie oraz na odbiór odpadów z naszego terenu. Koszty są większe niż zakładano. I to o kilkaset tysięcy złotych.

Przypomnijmy: o wspomnianych przetargach pisaliśmy w "Życiu Pleszewa" jeszcze w sierpniu. Chodzi zarówno o koszty związane z zagospodarowaniem naszych odpadów, jak i odbioru spod naszych posesji.

Teraz poznaliśmy już wyniki. I, jak się okazuje, koszty będą sporo większe - niż zakładano.

Przetargi na wywóz i na zagospodarowanie odpadów w Mieście i Gminie Pleszew

W obydwu przypadkach trzeba będzie dopłacić z budżetu więcej pieniędzy - planowane koszty okazały się bowiem większe, niż te, które przyjęły wcześniej władze miasta.

W przypadku zagospodarowania odpadów nie było niespodzianki - wpłynęła tylko jedna oferta od Wielkopolskiego Centrum Recyklingu w Jarocinie. Cena brutto oferty wyniosła 4.673.371,68 zł. I jak się okazuje to o ok. 180 tys. zł więcej, niż zakładano - kwota jaką przyjęły bowiem władze Pleszewa przed przetargiem wynosiła ok. 4.492.589,28  brutto.

Drożej wyniesie nas także wywóz odpadów. W tym przetargu również wpłynęła tylko jedna oferta - z Przedsiębiorstwa Komunalnego w Pleszewie. Cena brutto wyniosła 3.545.078,40 zł, podczas gdy wcześniejsze planowane koszty szacowano na 3.295.427,00. To oznacza, że wywóz kosztować będzie o ok. 250 tys. zł więcej.

Ostatecznie - obydwa przetargi rozstrzygnięto, a podczas jednej z niedawnych sesji w Pleszewie zmieniono w budżecie paragraf dotyczący opłat za gospodarowanie odpadami - w sumie na cały rok 2022 wpisano koszty rzędu 7.812.945,00 zł. W przyszłym - powinny być jednak większe.

Czy to może oznaczać wzrost stawki, która obecnie wynosi 24 zł?

Na razie władze miasta nie zapowiadają jeszcze mieszkańcom wzrostu, jednak - jak ostrzegano już wcześniej - wszystko zmienia się dynamicznie i w głównej mierze zależy od tego, czy będziemy segregować.

Jak zaznaczano jeszcze w sierpniu - wedługo nowego cennika Wielkopolskiego Centrum Recyklingu, który obowiązuje od września - wzrasta m.in. koszt za tonę zagospodarowania - w zależności od frakcji. Bardzo drogie są od tej pory odpady tzw. brudne. Jako przykład podawano odpady kuchenne (bio).

- Tona odpadów będzie kosztować 370 zł od września za tonę, z kolei tona kuchennych „brudnych” – zanieczyszczonych np. workami foliowymi – będzie już wynosić 550 zł za tonę – mówił wiceburmistrz Andrzej Jędruszek.

Mówiąc wprost: jeśli będziemy źle segregować – koszty będą musiały być skorygowane - a to będzie już wymuszało zwiększenie stawki.

Przypomnijmy: w całym roku 2021 z terenu Miasta i Gminy Pleszew odebrano w sumie 11 tys. 279 ton odpadów komunalnych. Ponad 4,2 tys. ton było odpadami zmieszanymi (niesegrowanymi). W praktyce oznacza to, że średnio – miesięcznie - mieszkańcy Miasta i Gminy Pleszew produkowali ok. 350 ton śmieci.

Do tematu wrócimy.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy