reklama

Dagmara Leszkowicz-Zaluska Ambasadorką Zajezdni Kultury w Pleszewie

Opublikowano:
Autor:

Dagmara Leszkowicz-Zaluska Ambasadorką Zajezdni Kultury w Pleszewie - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
7
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościPleszewianka - Dagmara Leszkowicz-Zaluska - promowała w naszym mieście trzeci tom sagi "Dziewczyna z kamienicy" . Spotkanie było też okazją do wręczenia pisarce tytułu Ambasador Zajezdni Kultury.
reklama

W Zajezdni Kultury w Pleszewie odbyła się premiera trzeciego tomu sagi „Dziewczyna z kamienicy”, tym razem z podtytułem „Czas pokory”. Autorką książki jest rodowita pleszewianka - Dagmara Leszkowicz-Zaluska, która obecnie mieszka pod Warszawą. 

Akcja pierwszego "Czas wyboru" i drugiego tomu "Czas nadziei" osadzona została w Pleszewie. Główna bohaterka sagi, Helena - mieszka w kamienicy przy ul. Gnieźnieńskiej 10 (obecnie Daszyńskiego 10 w Pleszewie). 

 - Pleszew jest szczególnym miejscem na mapie, jeśli chodzi o moje spotkania autorskie. Tutaj zawszę wychodzę do czytelników z największą tremą, bo wiele osób – mówiąc wprost i brutalnie – patrzy mi na ręce i zwraca uwagę na najmniejsze szczegóły, jeśli chodzi o fabułę książki. Jednak reakcje na ogół są pozytywne. Co ciekawe, ludzie odnajdują się w tej historii - mimo że jej większa część jest przeze mnie wymyślona - opowiadała nam jakiś czas temu Dagmara Leszkowicz-Zaluska. 

reklama

Trzeci tom sagi zapowiadano jako finał historii trzech kobiet, które połączyła kamienica przy Gnieźnieńskiej (dzisiejsza Daszyńskiego), a rozdzieliła druga wojna światowa.

Helena jest łączniczką AK, która przemyca do Pleszewa swojego osieroconego kuzyna, Henia. Jednocześnie angażuje się w drukowanie i kolportaż tajnych gazetek, mających osłabiać morale Niemców. Jest też postać Ryfki Gellert, żydowskiej prawniczki, która żeby przeżyć, przyjmuje inną tożsamość i pracuje w poznańskiej fabryce cukierków, a także działa w podziemiu. Każda z nich codziennie ryzykuje życie, by pomóc innym i samej przetrwać. Każda musi mierzyć się ze zwykłym-niezwykłym życiem codziennym. Żadna nie wyobraża sobie, by nie walczyć o wolność swoją i najbliższych. 

reklama

Oprócz fikcyjnych, w książce występują też postaci rzeczywiste, m.in. ks. Kazimierz Niesiołowski, społeczniczka – aptekarzowa Anna Suchocka czy Teofila Chłapowska, żona właściciela majątku w Żegocinie.

Dagmara Leszkowicz-Zaluska Ambasadorką Zajezdni Kultury w Pleszewie 

Podczas premiery „Dziewczyny z kamienicy. Czas pokory” pisarce wręczono tytuł Ambasadorki Zajezdni Kultury w Pleszewie. Nagrodę wręczyli jej: wiceburmistrz - Izabela Świątek, dyrektor domu kultury - Przemysław Marciniak i szefowa biblioteki - Zuzanna Musielak-Rybak.

Dagmara Leszkowicz-Zaluska to kolejna osoba, która dołączyła do grona Ambasadorów Zajezdni Kultury w Pleszewie. Wcześniej wyróżnienie trafiło do: Macieja Gołyźniaka, Bartasa Szymoniaka, Marii Rutkowskiej, Iwony Suszyckiej i Artura Kowalskiego. 

reklama

 

 

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama