Reklama

Kolejna próba oszustwa w powiecie pleszewskim. Podszywają się pod kuriera

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Dali znać Mieszkanka powiatu pleszewskiego zaalarmowała nas o kolejnej próbie oszustwa. Tym razem chodzi o SMS - rzekomo od jednej z firm kurierskich. Nie dajmy się nabrać!

O kolejnej próbie oszustwa poinformowała nas nasza Czytelniczka. Jak opisuje, otrzymała dziś rano (8 grudnia) SMS - rzekomo od firmy kurierskiej.

W treści fałszywej wiadomości jest informacja o tym, że dostawa naszej przesyłki została wstrzymana - "z powodu nadwagi". I konieczne jest uregulowanie należności w wysokości ok. 2,75 zł, by uniknąć jej zwrotu. W treści znajduje się link, którego kliknięcie oznaczać może oczywiście dla nas kłopoty...

- Proszę umieścić ostrzeżenie na swojej stronie - opisuje nasza Czytelniczka, pokazując treść SMS (screen pełnej wiadomości od oszusta znajdziecie w galerii).

Przypomnijmy: to jedna z wielu prób oszustwa w ostatnim czasie.

Próby oszustwa "na kuriera" nasilają się zwłaszcza w okresie przedświątecznym, kiedy wiele osób zamawia paczki. 

Metod oszustów jest oczywiście o wiele więcej, niedawno opisywaliśmy także inny przypadek - gdy mieszkanka gminy Gołuchów, chcąc sprzedać sofę w internecie, straciła ok. 1.300 zł.

Policjanci apelują z kolei cały czas o ostrożność i rozwagę - podczas zakupów w internecie, ale także zachowanie czujności przy esemesach podobnych do tego, który otrzymała dziś nasza Czytelniczka.

- Oszuści internetowi potrafią być bardzo pomysłowi i bezczelni. Niektóre metody wyłudzania danych osobowych, czy pieniędzy stosowane są niezmiennie przy wielu rodzajach oszustw. Czasami oszustwo rozpoznamy nie na podstawie informacji zawartych w wiadomości e-mail, ale sposobu, w jaki wiadomość została napisana, oraz rozkładu tekstu. Taka szybka analiza otrzymanej wiadomości może uchronić przed niepotrzebnymi problemami - przestrzega Monika Kołaska, rzecznik prasowy pleszewskiej policji, przypominając też podstawowe zasady.

Jakich zasad bezpieczeństwa przestrzegać w internecie?

Policjanci przypominają podstawowe zasady bezpieczeństwa w sieci:

  1. Należy korzystać z programu antywirusowego, regularnie aktualizowanego, co zapewni skuteczną ochronę przed wieloma różnymi zagrożeniami internetowymi (wirusami, robakami, trojanami itp.).
  2. Nie należy otwierać linków lub załączników podanych w wiadomościach e-mail czy SMS, które wzbudzają wątpliwości, ponieważ mogą one zawierać szkodliwe oprogramowanie lub będą łączyły nas z fałszywymi adresami służącymi do wyłudzenia pieniędzy lub kradzieży tożsamości.
  3. Wszelkich płatności bankowych dokonywać z wykorzystaniem protokołu https (oznaczony ikoną w kształcie kłódki), który zapewnia bezpieczeństwo transmisji danych. Warto też wyświetlić certyfikat poświadczający bezpieczną transmisję danych, gdyż bardziej wyrafinowani sprawcy przestępstw potrafią użyć protokołu https, ale nie posiadają certyfikatu bezpieczeństwa.
CZYTAJ TAKŻE: Straciła 50 tys. zł. Myślała, że zadzwonił do niej pracownik banku

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy