Reklama

Dobrzyca. W mieście będzie monitoring. Kamery będą batem na wandali i piratów drogowych?

Opublikowano: 6 czerwca 2021 09:00
Autor: Jakub Nowak

Dobrzyca. W mieście będzie monitoring. Kamery będą batem na wandali i piratów drogowych? - Zdjęcie główne

Jak zaznaczają władze Dobrzycy, kamera na budynku starej szkoły w Dobrzycy przyczyniła się do poprawy bezpieczeństwa na skrzyżowaniu ulic Koźmińskiej i Parkowej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Kilka nowych kamer – w najbardziej newralgicznych punktach miasta – ma zostać zainstalowanych w Dobrzycy. Monitoring ma poprawić bezpieczeństwo – chodzi m.in. o wandali, którzy wyrzucają śmieci gdzie popadnie, czy piratów drogowych, którzy uszkadzają barierki.

Reklama

Notorycznie uszkadzane barierki na skrzyżowaniu ulic Parkowej i Koźmińskiej – do niedawna były bardzo częstym widokiem w Dobrzycy.

– Co jakiś czas ktoś w nie wjeżdża – przyznaje nam jeden z mieszkańców, który uczęszcza tędy niemal codziennie.

– Dla obcych to skrzyżowanie to nieporozumienie, ludzie nie patrzą na znaki – mówi obrazowo.

Kamery w Dobrzycy

I być może przez to właśnie dochodziło tu często do drobnych kolizji – w których najbardziej poszkodowane były właśnie wspomniane barierki. Kierowcy szybko bowiem oddalali się z miejsca zdarzenia, gmina tymczasem musiała pokrywać koszty naprawy wspomnianej infrastruktury. Do czasu.

CZYTAJ TAKŻE: Zamontowali kamery przy szkole! Teraz będzie bezpiecznie?

Jak opowiada burmistrz, wszystko zmieniło się w momencie, gdy na budynku starej szkoły w Dobrzycy zainstalowano kamerę.

– Od tego czasu problemów nie ma – opowiada Jarosław Pietrzak.

Wspomniana sytuacja spowodowała, że władze gminy zaczęły zastanawiać się nad regularnym monitoringiem w mieście – który przyczyniłby się zarówno do poprawy bezpieczeństwa jak i samej estetyki – nie brakuje bowiem także wciąż problemu wandali, którzy wyrzucają śmieci gdzie popadnie. A - jak sugerowano już niegdyś - sytuację rozwiązałby być może właśnie monitoring. Teraz wiele wskazuje na to, że inwestycja zostanie zrealizowana.

Nowe kamery w Dobrzycy

Władze Dobrzycy mają w planie zakup i montaż kamer w kilku miejscach w mieście.

– Chodzi tak naprawdę o pewne newralgiczne punkty, jak choćby skrzyżowanie ul. Parkowej z Koźmińską, ale także główne ciągi – np. na Rynku, na skrzyżowaniu ul. Pleszewskiej z Ostrowską, ul. Krotoszyńskiej z ul. Klonów, czy ul. Nowej – czyli okolice banku – wylicza „Życiu Pleszewa” Jarosław Pietrzak, burmistrz Dobrzycy.

Jak przy tym zaznacza, chodzi o sprzęt lepszej jakości.

– Myślimy o tym, żeby kamera była porządna, żeby był np. w stanie wyłapać numery rejestracyjne – co pozwoli uniknąć sytuacji do jakich dochodziło na wspomnianym skrzyżowaniu ul. Koźmińskiej z Parkową – mówi burmistrz.

Nowe kamery pozwoliłby również na prewencję – w związku z zaśmiecaniem ulic. Bo temat śmieci – znajdujących się notorycznie m.in. w rowach – również ciągnie się cały czas – poruszany jest m.in. na sesjach rady miasta.

CZYTAJ TAKŻE: Kowalew. Zniszczyli kamery monitoringu. Jeden z wandali wspinał się po rynnie

Dobrzyca. Co z monitoringiem?

– Sprawę częściowo załatwiłby monitoring – twierdził podczas jednej z ostatnich sesji rady miasta radny Bartłomiej Rogala.

Z drugiej strony nie brakowało również przeciwników kamer w mieście.

– Osobiście jestem przeciwny monitoringom. Odnosząc się do śmieci – tutaj główną rolę w wychowaniu pełnią rodzice. Zresztą – w takiej np. Japonii, w Tokio, na ulicach nie znajdziemy choćby najmniejszego papierka. Tam to działa, a my nie jesteśmy w stanie nauczyć takich rzeczy? Musimy mieć kamery? Żyjemy przez to w świecie inwigilowanym – mówił przewodniczący rady Witalis Półrolniczak.

– Czasy się zmieniają, kiedyś woźna ze ścierką potrafiła zapanować nad uczniami, dziś dwóch ochroniarzy nie może – kwitował z kolei radny Rogala.

Sam burmistrz podkreśla z kolei, że – w przypadku Koźmińskiej i Parkowej – monitoring jednak się sprawdził. Kiedy więc nowe kamery mogą pojawić się w Dobrzycy? Możliwe, że jeszcze w tym roku. Do tematu wrócimy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.