Reklama

Dobrzyca. Zmiana nazwy ulicy Wrobińskiego na Czarneckiego

Opublikowano:
Autor:

Dobrzyca. Zmiana nazwy ulicy Wrobińskiego na Czarneckiego - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Z mapy Dobrzycy od dziś - 27 grudnia - znika oficjalnie ul. Franciszka Wrobińskiego. Tak zdecydował wojewoda. To efekt ustawy dekomunizacyjnej, w myśl której nie można upamiętniać działaczy komunistycznych.

O zmianie nazwy ulicy zdecydować mieli dobrzyccy radni. Nie zrobili tego w czasie, więc wyręczył ich wojewoda tzw. zarządzeniem zastępczym. Oznacza to, że potrzebował opinię z IPN konkretnie od Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu. I Instytut takie pismo wystosował, zaś w uchwale wojewody czytamy, że „Franciszek Wrobiński (18940- 1945) - rzemieślnik, lokalny działacz polityczny i społeczny, urodzony w Dobrzycy, w okresie międzywojennym był członkiem Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" oraz prezesem lokalnej komórki Związku Strzeleckiego w Dobrzycy, a także radykalnym działaczem Polskiej Partii Socjalistycznej. Po zakończeniu II wojny światowej związał się z ruchem komunistycznym i wstąpił do Polskiej Partii Robotniczej, utworzonej na mocy decyzji Józefa Stalina i stanowiącej główne narzędzie budowy systemu stalinowskiego”.

Dalej dowiadujemy się, że Wrobiński pełnił funkcję I sekretarza Komitetu Gminnego PPR w Dobrzycy. Jednocześnie zajmował stanowisko wicewojewody w tej samej miejscowości. 11 listopada 1945 roku został uprowadzony i zastrzelony przez nieznanych sprawców. W 1962 roku z kolei, Wojewódzka Komisja Weryfikacyjna PZPR w Poznaniu uznała go za poległego w walce o władzę ludową.

To przeszłość, a dziś w myśl ustawy dekomunizacyjnej nie można już jego imieniem upamiętniać ulic. Dlatego decyzją wojewody od 27 grudnia zamiast Wrobińskiego będzie ulica Józefa Czarneckiego – byłego właściciela Dobrzycy na przełomie XIX i XX wieku, który współtworzył kółko rolnicze, bank ludowy, spółdzielnię rolniczo-handlową, działał w towarzystwie przemysłowców i bractwie strzeleckim im. św. Tekli i przyczynił się do przeprowadzenia przez miejscowość kolejki wąskotorowej.

- W najbliższym czasie każdy właściciel i współwłaściciel nieruchomości (wg ewidencji gruntów) otrzyma pisemne - szczegółowe informacje o zmianie nazwy ulicy - informuje włodarz Dobrzycy, Jarosław Pietrzak. Jednocześnie informuje, że instytucje oraz służby ratunkowe zostały już powiadomione o zmianie nazwy ulicy. - Apeluję do państwa o zwrócenie szczególnej uwagi i podawanie właściwego nowego adresu podczas załatwiania wszelkich formalności w urzędach i instytucjach - dodaje Jarosław Pietrzak.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE