reklama

Elektryczne hulajnogi pojawiły się w Pleszewie. Kto może z nich korzystać? [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Elektryczne hulajnogi pojawiły się w Pleszewie. Kto może z nich korzystać? [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościNa pleszewskim rynku pojawiły się pierwsze elektryczne hulajnogi. To prywatna, komercyjna inicjatywa. Kto może z niej skorzystać?
reklama

Hulajnogi w Pleszewie

Na pleszewskim rynku pojawiły się elektryczne hulajnogi. Inicjatywa jest prywatna i komercyjna - w ramach blinkee.city można za pomocą aplikacji mobilnej wypożyczyć pojazd.

Blinkee.city - to uruchomiony przez Green Electricity system pośrednictwa w wypożyczaniu pojazdów w wielu miastach w Polsce i Europie, może funkcjnować także na zasadach franczyzy. 

- Zewnętrzna firma postanowiła udostępnić pierwszą w Pleszewie taką atrakcję. Teraz przemieszczanie może stać się jeszcze łatwiejsze - informują władze Pleszewa, które udostępiły płytę rynku.

Jak skorzystać z elektrycznej hulajnogi w Pleszewie?

Korzystanie z usługi jest proste - wymaga ściągnięcia na swój telefon specjalnej aplikacji, za pomocą której można pojazd wypożyczyć (uwaga, do założenia konta konieczne jest wysłanie dokumentu uprawniającego do jazdy - zgodnie z regulaminem blinkee.city w przypadku hulajnogi trzeba ukończyć 18 lat).

reklama

Co z rowerem miejskim w Pleszewie?

Przypomnijmy: wcześniej w Pleszewie mówiło się o stworzeniu usługi miejskiego roweru. Inicjatywa ta miała być realizowana bezpośrednio przez samorząd - wcześniej Pleszew pozyskał m.in. 2,3 mln zł dofinansowania na zadania, które - w założeniu - miały być innowacyjne i proekologiczne - wśród nich wymieniano właśnie miejski rower.

Ostatecznie plany te zostały jednak porzucone.

reklama

- Przeprowadziliśmy badania, z których wynika, że 97 proc. mieszkańców Pleszewa posiada rower. Pytanie więc kto z tego by korzystał? Analizy z większych miast pokazują, że z rowerów miejskich korzystają główne studenci i turyści. My nie jesteśmy miastem akademickim, turystycznym na razie również nie, choć tu mam nadzieję, że to się jeszcze zmieni, bo pewne atrakcje się pojawią. Nie mówię „nie”, jednak obecnie temat wydaje nieaktualny. Widać też tendencję, że liczba wypożyczeń rowerów w innych miastach spada – komentował wcześniej burmistrz Pleszewa Arkadiusz Ptak.

Pamiętej o bezpieczeństwie

Jeżdżąc hulajnogą pamiętajmy o bezpieczeństwie. W ubiegłym roku w życie weszły nowe przepisy, które regulują kwestię poruszania się hulajnóg.

reklama

Użytkownicy hulajnogi mają m.in. obowiązek jazdy po drodze rowerowej, gdy tylko jest ona dostępna. Gdy ścieżki rowerowej nie ma, konieczne będzie skorzystanie z jezdni, ale z ograniczeniem prędkości do 30 km/h. W przypadku, gdy nie ma drogi dla rowerów, ani jezdni z limitem 30 km/h, "hulajnogista" - będzie musiał zjechać na chodnik. Nie oznacza to jednak, że będzie tam miał pierwszeństwo. Otóż jest zobligowany do ustępowania pierwszeństwa pieszym.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama