Czwarty rok w gminie Dobrzyca funkcjonuje fundusz sołecki. I jest bardzo dobrze postrzegany przez sołtysów. - To nie są wielkie pieniądze, ale zawsze są tylko dla nas, żebyśmy mogli coś w tej naszej miejscowości zrobić - mówi Piotr Kownacki, gospodarz Strzyżewa. Sołtysi wsi cieszą się, że każdego roku mają fundusz na tzw. "małe potrzeby", jak to nazywają, bo na nie najtrudniej zdobyć pieniądze. - Przedtem czasami ciężko było - przyznaje Ryszard Herzog, sołtys Nowego Światu.
10 na 17 wsi z gminy Dobrzyca przeznacza pieniądze z funduszu sołeckiego na remonty sal. Większość prac wiąże się z dużym projektem modernizacji, realizowanym przez samorząd gminny.
W Trzebinie miejsce spotkań dla mieszkańców mieści się w starym dworku. - Po remoncie, który był robiony ponad 20 lat temu, nie mieliśmy zabudowanych schodów na piętro. Ciepło nam uciekało. Teraz to zabudowaliśmy, pomalowaliśmy hol i korytarz. Gdybyśmy tych pieniędzy z funduszu nie mieli, to pewnie stałoby, jak jest - mówi Andrzej Kapała, sołtys Trzebina. Podkreśla, że obiekt jest zabytkowy i na wszystko trzeba mieć pozwolenie konserwatora, a tym samym tanio zrobić się nie da. - Jest to centralne miejsce we wsi, punkt spotkań. Jego remont pochłonąłby krocie – mówi sołtys. Ma jednak nadzieję. - Może uda się pozyskać jakieś środki z zewnątrz, bo na przykład wymiana dachu, która jest konieczna, kosztowałaby majątek.
W Nowym Świecie sala wiejska już została wyremontowana. Z funduszu przeznaczono więc pieniądze na wyposażenie kuchni. Aż 8.000 zł. - Mieliśmy tam ogrzewanie kominkowe, ale się nie sprawdziło. Teraz mamy piec gazowy. Jest elegancko - mówi sołtys Ryszard Herzog. Wieś przeznaczyła ponad 4.000 zł na zakup rolet do altany przy sali i nowe sprzęty na plac zabaw. - Stare już są te huśtawki i mieszkańcy chcieli, żeby trochę nowych zacząć kupować. Po kolei go wyposażymy - mówi gospodarz wsi. Kuchnię, ale w przedszkolu, chce dofinansować z kolei sołectwo Koźminiec. Konkretnie ma to być zakup mebli.
Sześć sołectw w gminie Dobrzyca przeznaczyło pieniądze na zagospodarowanie terenu i na chodniki. Jedno na przebudowę drogi. Dzięki obszarowi rekreacyjnemu Strzyżew bardziej się zintegrował. Dlatego teren ten wciąż jest "upiększany". - Teraz będziemy tam ciągnąć prąd, żeby łatwiej nam było przy organizacji jakichkolwiek imprez - mówi Piotr Kownacki, sołtys Strzyżewa. Dużą część kwoty przeznaczyć trzeba na dokumentację. - Teraz trzeba wykonać wykop i pociągnąć prąd. Marzy nam się, aby wystarczyło na ogrodzenie, ale to raczej nie jest realne. Jesteśmy po rozmowach z przedstawicielami programu "Pięknieje wielkopolska wieś". Tutaj jest szansa na fundusze, na dalsze prace m.in. przy modernizacji naszego placu rekreacyjnego - wyjaśnia sołtys Strzyżewa. Cały fundusz na utwardzenie terenu przy cmentarzu przeznaczyła też Dobrzyca. - Powstanie tam parking dla mieszkańców - mówi sołtys miejscowości, Halina Olejniczak.