Jego morderstwo doprowadziło do… konfliktu pomiędzy placówkami UB w regionie. Później, po latach, zapisał się w kartach lokalnej historii jako patriota, który urządzał m.in. antyhitlerowskie wiece. Po zakończeniu II wojny walczył z kolei w podziemiu - o wolną Polskę. Czesław Mocek, urodzony w Koźmińcu w gminie Dobrzyca - to jeden z kilku - często zapominanych - żołnierzy niezłomnych z naszego regionu. Ubecy zamordowali go - w wieku zaledwie 28 lat. Historię tę opisywaliśmy szeroko na łamach „Życia Pleszewa” na początku w roku 2020.
Koźminiec. Inicjatywa nadania szkole imienia Czesława Mocka
Kilka miesięcy później – w połowie września 2020 – dzięki zaangażowaniu rodziny śp. Czesława Mocka – na terenie kilku miejscowości - w powiecie pleszewskim i krotoszyńskim - odbyły się z kolei duże uroczystości związane z obchodami 75. rocznicy śmierci kapitana. Rozpoczęło się oczywiście od Koźmińca – miejscowości, w której urodził się Czesław Mocek. Na murze jego rodzinnego domu, w którym urodził się w 1917 roku, umieszczono wówczas tablicę, która została uroczyście odsłonięta oraz poświęcona.Teraz pojawiła się kolejna inicjatywa – by upamiętnić żołnierza niezłomnego z Koźmińca poprzez nadanie tutejszej szkole jego imienia.
Okazuje się jednak, że wcześniej w gminie była też inna propozycja - odnośnie nadania szkole imienia Lecha i Marii Kaczyńskich. Dlatego w Koźmińcu odbędzie się niedługo swoiste - choć nieformalne - referendum w sprawie.
CO MÓWIĄ NAM WŁADZE GMINY I PRZEDSTAWICIELE SAMEJ SZKOŁY? WIĘCEJ PRZECZYTASZ W NAJBLIŻSZYM PAPIEROWYM WYDANIU "ŻYCIA PLESZEWA"
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.