Reklama

Gmina Pleszew. Kiedy na wsiach pojawi się gaz?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Gmina Pleszew. Kiedy na wsiach pojawi się gaz? - Zdjęcie główne

Gmina Pleszew ma w planie stworzenie dokumentacji technicznej dotyczącej gazyfikacji kilku wsi

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Gmina Pleszew ma w planie stworzenie dokumentacji technicznej dotyczącej gazyfikacji kilku wsi. Samorząd chce wesprzeć finansowo w ten sposób Polską Spółkę Gazownictwa – by przyspieszyć wspomniane prace.

Pytania o gazyfikację to jedne z najczęściej powtarzających się - de facto od lat - podczas zebrań wiejskich w gminie Pleszew. Mieszkańcy wsi nie ukrywają, że chcieliby korzystać z gazu ziemnego – jednak nie mają po prostu takiej fizycznej możliwości.

Gmina Pleszew. Kiedy na wsiach będzie gaz?

Władze miasta podkreślają z kolei zawsze – przy okazji tego tematu – że wspomniana inwestycja zależna jest de facto od decyzji samych spółek gazowych – a te prowadzą prace jedynie tam, gdzie to to po prostu opłacalne. Obecnie sieć gazownicza funkcjonuje więc jedynie na obszarze miasta – jednak są plany, aby w końcu to się zmieniło.  

- Coraz bardzie realna staje się gazyfikacja pierwszych wsi położonych przy Pleszewie. Samorząd chce wesprzeć Polską Spółkę Gazownictwa finansując dokumentację – zapowiadają władze Pleszewa.

O co chodzi? O dołożenie pieniądzy – z miejskiej kasy – na stworzenie stosownej dokumentacji.

Gmina Pleszew. Kiedy na wsiach będzie gaz?

Jak zaznacza wiceburmistrz Pleszewa, w tegorocznym budżecie Miasta i Gminy została zabezpieczona kwota 70 tys., zł za którą sfinansowane zostanie wykonanie dokumentacji technicznej odnośnie gazyfikacji pierwszych kilku miejscowości.  

- We wstępnym zarysie sprzed kilku lat gaz miał być „kiedyś” doprowadzony do Taczanowa Drugiego. Gra toczy się jednak o to, aby wykonać pętlę umożliwiającą podłączenie również okolicznych miejscowości  – tych leżących pod drodze z Pleszewa do Taczanowa Drugiego oraz Zielonej Łąki i zrobić to jak najszybciej. Stąd nasze wysiłki. Udało nam się doprowadzić do sytuacji, gdy ten plan wyszedł ze sfery pobożnych życzeń i staje się prawdopodobny  – mówi dziś Andrzej Jędruszek

Gmina Pleszew. Kiedy stworzą dokumentację dla gazyfikacji?

O jakich terminach mówimy? Opracowanie wspomnianej dokumentacji potrwa do 18 miesięcy. W tym czasie sondowana też będzie potencjalna liczba odbiorów, czyli osób deklarujących podłączenie. Zainteresowanie już wcześniej wyraziła spółdzielnia mieszkaniowa w pobliskim Taczanowie.

- Zaawansowanie rozmów ze spółką gazowniczą sprawia, że inwestycja staje się realna. Po zakończeniu prac projektowych przeprowadzona zostanie wycena, która posłuży dalszym negocjacjom poświęconym finansowaniu rzeczywistych prac. Korzyści z poprowadzenia sieci na terenach wiejskich to oczywiście spadek kosztów ogrzewania mieszkań, domów jednorodzinnych i firm oraz zdrowsze powietrze  – dodaje wiceburmistrz Andrzej Jędruszek.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy