Pytania o gazyfikację to jedne z najczęściej powtarzających się - de facto od lat - podczas zebrań wiejskich w gminie Pleszew. Mieszkańcy wsi nie ukrywają, że chcieliby korzystać z gazu ziemnego – jednak nie mają po prostu takiej fizycznej możliwości.
Gmina Pleszew. Kiedy na wsiach będzie gaz?
Władze miasta podkreślają z kolei zawsze – przy okazji tego tematu – że wspomniana inwestycja zależna jest de facto od decyzji samych spółek gazowych – a te prowadzą prace jedynie tam, gdzie to to po prostu opłacalne. Obecnie sieć gazownicza funkcjonuje więc jedynie na obszarze miasta – jednak są plany, aby w końcu to się zmieniło.
- Coraz bardzie realna staje się gazyfikacja pierwszych wsi położonych przy Pleszewie. Samorząd chce wesprzeć Polską Spółkę Gazownictwa finansując dokumentację – zapowiadają władze Pleszewa.
O co chodzi? O dołożenie pieniądzy – z miejskiej kasy – na stworzenie stosownej dokumentacji.
Gmina Pleszew. Kiedy na wsiach będzie gaz?
Jak zaznacza wiceburmistrz Pleszewa, w tegorocznym budżecie Miasta i Gminy została zabezpieczona kwota 70 tys., zł za którą sfinansowane zostanie wykonanie dokumentacji technicznej odnośnie gazyfikacji pierwszych kilku miejscowości.
- We wstępnym zarysie sprzed kilku lat gaz miał być „kiedyś” doprowadzony do Taczanowa Drugiego. Gra toczy się jednak o to, aby wykonać pętlę umożliwiającą podłączenie również okolicznych miejscowości – tych leżących pod drodze z Pleszewa do Taczanowa Drugiego oraz Zielonej Łąki i zrobić to jak najszybciej. Stąd nasze wysiłki. Udało nam się doprowadzić do sytuacji, gdy ten plan wyszedł ze sfery pobożnych życzeń i staje się prawdopodobny – mówi dziś Andrzej Jędruszek
Gmina Pleszew. Kiedy stworzą dokumentację dla gazyfikacji?
O jakich terminach mówimy? Opracowanie wspomnianej dokumentacji potrwa do 18 miesięcy. W tym czasie sondowana też będzie potencjalna liczba odbiorów, czyli osób deklarujących podłączenie. Zainteresowanie już wcześniej wyraziła spółdzielnia mieszkaniowa w pobliskim Taczanowie.
- Zaawansowanie rozmów ze spółką gazowniczą sprawia, że inwestycja staje się realna. Po zakończeniu prac projektowych przeprowadzona zostanie wycena, która posłuży dalszym negocjacjom poświęconym finansowaniu rzeczywistych prac. Korzyści z poprowadzenia sieci na terenach wiejskich to oczywiście spadek kosztów ogrzewania mieszkań, domów jednorodzinnych i firm oraz zdrowsze powietrze – dodaje wiceburmistrz Andrzej Jędruszek.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.