Przypomnijmy: miejscowa placówka od 2016 roku zarządzana jest przez Stowarzyszenie „Dolina Giszki”. To właśnie w tym roku ówczesne władze Pleszewa zdecydowały się zlikwidować Zespół Szkół Publicznych im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Sowinie Błotnej.
Pleszew. Sowina Błotna. Rozważano zamknięcie szkoły
Wiejska szkoła nie została jednak wówczas zamknięta - zarząd nad nią przejęło właśnie wspomniane stowarzyszenie, ustalono ponadto, że samorząd będzie m.in. dbał o budynki i większe remonty. Zmiana spowodowała również, że pracownicy pedagogiczni zatrudnieni zostali już w oparciu o kodeks cywilny, a nie w ramach Karty Nauczyciela.Od tamtej pory mija niemal 5 lat. I - jak się okazuje - sytuacja placówki – choć sama w sobie jest zadbana i ma dobrą opinię w rejonie - ponownie zawisła na włosku. Tym razem rozważane było bowiem już całkowite zamknięcie szkoły w Sowinie Błotnej.
Pleszew. Rodzice zaniepokojeni możliwym zamknięciem szkoły w Sowinie Błotnej
– Jako rodzice poczuliśmy się zaniepokojeni – relacjonuje nam wprost jedna z mieszkanek, która skontaktowała się z redakcją.
Jak się dowiedzieliśmy pierwsze otwarte dywagacje - odnośnie możliwego zamknięcia placówki - pojawiły się już kilka miesięcy temu.
- Pierwsze dyskusje, odnośnie ewentualnego zamknięcia szkoły w Sowinie Błotnej pojawiły się z początkiem obecnego roku szkolnego - przyznaje w rozmowie z "Życiem Pleszewa" Maciej Grzesiński, dyrektor szkoły w Sowinie Błotnej.
Jak dodaje, wpłynęło na to wiele czynników.
- Choćby ten społeczny - jak coraz mniejsza liczba rodzących się dzieci czy posyłanie ich do innych szkół, ale też czynnik ekonomiczny - związany z rosnącymi kosztami - głównie mówimy o wzroście płacy zasadniczej. Tymczasem nie jest to rekompensowane dotacją na dziecko w szkole - wylicza dyrektor szkoły w Sowinie Błotnej.
Pleszew. Dzieci w szkole w Sowinie Błotnej jest coraz mniej
Sytuację potwierdza nam również Aleksandra Sicińska, prezes Stowarzyszenia "Dolina Giszki".
- Dyskusje o ewentualnym zamknięciu szkoły trwały od dłuższego czasu, wcześniej rozmawiano m.in. z rodzicami, nauczycielami, było również spotkanie z burmistrzem Pleszewa - wylicza pani prezes.
Sama również zaznacza, że czynników, które doprowadziły do tej sytuacji jest kilka.
- Przede wszystkim jednak chodzi o nieubłaganą demografię - dzieci jest coraz mniej, a koszty są coraz większe - choćby w związku z rosnącymi płacami - mówi Aleksandra Sicińska.
Warto zaznaczyć, że szkoła jest bardzo zadbana. W 2016 władze Pleszewa – po przejściu szkoły pod stowarzyszenie – przeprowadziły remonty (budynek należy do gminy).
– Szkoła została wyremontowana w ostatnich latach, doposażona w pomoce dydaktyczne jak choćby nowa pracownia komputerowa czy tablice interaktywne, jako jedyna w gminie, a nawet powiecie placówka posiadamy salę bilardową z 3 stołami - wylicza nam dziś dyrektor Maciej Grzesiński.
Pleszew. Ile dzieci uczy się w szkole w Sowinie Błotnej?
Z drugiej jednak strony, niepokoi wspomniana już wcześniej demografia. Obecnie w szkole w Sowinie Błotnej uczy się 66 dzieci, w przedszkolu z kolei 20. Liczba uczniów w klasach jest zróżnicowana - od najmniejszej gdzie jest czwórka dzieci, po największą gdzie jest ich 15.Najbardziej do myślenia dają twarde dane statystyczne: obecnie - na 123 dzieci w wieku szkolnym, które w teorii należą do dawnego obwodu szkoły (gdy placówka jeszcze była publiczna - czyli z wsi: Sowina Błotna, Sowina, Bronów, Bógwidze, Borucin, Kotarby oraz Józefina) aż 57 uczęszcza do innych szkół. Mówiąc krótko: nie dość, że dzieci rodzi się coraz mniej, to jeszcze część tych z - teoretycznego - obwodu - dowożonych jest już dziś do innych placówek: Taczanowa Drugiego czy samego Pleszewa.
Stąd pojawiła się właśnie realna groźba zamknięcia szkoły - już na stałe. Sytuacja bardzo zaniepokoiła społeczność wiejską... 28 stycznia odbyło się walne zgromadzenie Stowarzyszenia "Dolina Giszki", na którym decydowano o dalszych losach placówki.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.