Na ten wyjątkowy wieczór składało się pół roku intensywnych przygotowań i ponad 100 godzin warsztatów. Ciężka praca i wysiłek 25-osobowego, wielopokoleniowego zespołu zaowocowały porywającą podróżą do Gołuchowa z przełomu lat 50. i 60. XX wieku.
Głównymi motywami przedstawienia były kino objazdowe, lokalne koła zainteresowań oraz rywalizacja między teatrem a kinem. Scenariusz, choć fikcyjny, czerpał inspiracje z luźnych wspomnień i autentycznych epizodów, takich jak koncert Yves Montanda w Warszawie czy repertuar kina objazdowego z francuskimi arcydziełami.
Za scenariusz i reżyserię odpowiadali Małgorzata i Marek Chojnaccy, którzy czerpali wiedzę z rozmów z najstarszymi mieszkańcami Gołuchowa. W marcu swoimi wspomnieniami dzielili się m.in. Józef Dymny, Alicja i Jerzy Jańczakowie, Janina Kasprzak, Stefania Królikowska, Bogumiła Pawlak, Stefania Pisarska i Mirosław Solarczyk.
Ważnym elementem spektaklu była historia lokalnego kina stałego „Konwalia”, które działało od 1950 roku, a jego głównym operatorem był Edmund Solarczyk. W najnowszym przedstawieniu pojawiła się postać Mundka, nawiązująca do jego osoby.
Premierowy pokaz grupa zadedykowała śp. Halinie Krzyżak, która występowała w poprzednich spektaklach i również przygotowywała się do „Gołuchowskiego randez-vous”. Halina Krzyżak zmarła w maju.
Grupa teatralna z Gołuchowa działa pod skrzydłami Gołuchowskiego Centrum Kultury Zamek. I jest prawdziwą dumą tej instytucji.
- Co roku grupa wystawia spektakle, które silnie odnoszą się do dziedzictwa lokalnego. Przykładem jest ubiegłoroczny o służących zamkowych. Sukcesy grupy są zauważalne w regionie – GCK otrzymało I nagrodę w konkursie za działania prokulturowe Urzędu Marszałkowskiego za spektakl "Pan_na Gołuchowie" . Docenione zostało również „Gołuchowskie Tango” – opowiada Patrycja Walerowicz – Wojtkowiak, dyrektorka GCK "Zamek".
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.