Historia Światła Pokoju zaczyna się w Betlejem, mieście położonym w Autonomii Palestyńskiej, które przez lata było w centrum napięć politycznych, konfliktów zbrojnych oraz ataków terrorystycznych. W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień.
Jednak w tym roku Betlejemskie Światło Pokoju rozpoczęło swoją podróż w Christkindl w Górnej Austrii – partnerskim mieście Betlejem, ponieważ bezpośrednie przywiezienie płomienia z Groty Narodzenia Jezusa było niemożliwe.
Austriaccy skauci przechowywali płomień zapalony w 2023 roku przez cały rok, aby mógł wyruszyć w dalszą drogę i dotrzeć do milionów ludzi na całym świecie.
Kiedy Betlejemskie Światło Pokoju dotrze do Pleszewa?
Tradycja przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju sięga 1986 roku, a w Polsce jest organizowana przez Związek Harcerstwa Polskiego od 1991 roku. ZHP otrzymuje Betlejemskie Światło Pokoju od słowackich skautów, naprzemiennie na Słowacji lub w Polsce, a następnie przekazuje je dalej na Litwę, Ukrainę, do Niemiec oraz Szwecji.W niedzielę - 15 grudnia - pleszewscy harcerze odebrali Betlejemskie Światło Pokoju od słowackich skautów w Katedrze św. Marcina w miejscowości Spiskie Podhradie.
- Tym samym rozpoczęła się sztafeta Światła, które przed Wigilią trafi do instytucji i szkół w Pleszewie, a w niedzielę - 22 grudnia - podczas mszy świętych – również do mieszkańców miasta - informują nas pleszewscy harcerze.
W tym roku Betlejemskiemu Światłu Pokoju towarzyszy hasło „Kochaj czynem”, które zachęca do wyrażania miłości poprzez konkretne działania – od codziennych gestów życzliwości, aż po pomoc w sytuacjach kryzysowych. To wezwanie do aktywnej troski, solidarności i służby drugiemu człowiekowi, inspirujące do budowania świata opartego na wsparciu i zrozumieniu.
Betlejemskie Światło Pokoju do mieszkańców dotrze 22 grudnia podczas mszy w pleszewskich kościołach.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.