reklama

Jaką taryfę prądu wybrać? Sprawdź, jaka jest korzystna dla ciebie i nie przepłacaj!

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Jaką taryfę prądu wybrać? Sprawdź, jaka jest korzystna dla ciebie i nie przepłacaj! - Zdjęcie główne

Jaką taryfę prądu wybrać? Sprawdź, jaka jest korzystna dla ciebie i nie przepłacaj! | foto Adobe Stock

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościJesteś rannym ptaszkiem i już o szóstej rano załączasz machinę urządzeń elektronicznych w swoim domu? Albo odwrotnie, jako nocny Marek, żyjesz i pracujesz w nocy? To może mieć wpływ na wysokość twojego rachunku za energię. Przeczytaj ten poradnik i dostosuj taryfę prądu do swojego stylu życia jeszcze przed gwałtowną podwyżką cen.
reklama

Prąd staje się niewidzialnym złotem, a kwoty na rachunkach coraz bardziej kłują w oczy. Do tego, jak wiadomo, końca podwyżek cen energii nie widać. Coraz częściej głowimy się więc, w jaki sposób ochronić jeszcze nasze domowe budżety. Jak się okazuje, jednym z takich działań może być zmiana taryfy elektrycznej.

Czym jest w ogóle taryfa prądu?

Gdy dostajesz rachunek za prąd, z pewnością najbardziej interesuje cię kwota, jaką musisz uregulować. Ale czy wiesz, według jakiej taryfy płacisz za zużyte kilowatogodziny? Jeśli nie, sprawdź to czym prędzej. Informację taką znajdziesz zwykle w górnej części drugiej strony rachunku.

Taryfa prądu to nic innego, jak plan celowy, według którego twój dostawca rozlicza cię za zużycie energii elektrycznej. Wskazuje ona na ilość i wysokość stawek, jakie płacisz za prąd. Gospodarstwom domowym dedykowane są taryfy z grupy G. Wśród nich wyróżnia się trzy opcje podstawowe, oferowane przez większość dostawców oraz taryfy proponowane tylko przez wybrane filmy energetyczne. Taryfy różnią się między sobą wysokością stawki za jedną zużytą kilowatogodzinę, którą ustala się w zależności od okresu doby czy dnia tygodnia. Która taryfa jest dla ciebie? Czym powinieneś kierować się przy jej wyborze?

reklama

Wybór taryfy zależy od ilości zużywanej energii elektrycznej oraz pory dnia, w jakiej używamy elektrochłonne sprzęty

– podpowiada Bartosz Iwanowski, doradca energetyczny z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Trzy podstawowe taryfy prądu: G11, G12, G12w

Dowiedz się więcej o podstawowych taryfach i – być może pierwszy raz w życiu – zdecyduj się świadomie na którąś z nich. 

Taryfa G11

Dotyczy większości odbiorców energii elektrycznej. Wiąże się z jedną, stałą stawką za kilowatogodzinę prądu przez całą dobę, bez względu na porę jego zużycia. Zaletą tego rodzaju taryfy są pewnością proste zasady rozliczania. Wybierając tę opcję nie musisz już myśleć, o której godzinie włączyć pranie. Robisz to, kiedy tylko chcesz, a decyzja ta nie ma żadnego wpływu na twój rachunek.

reklama

To rozwiązanie docenią osoby, które szukają prostych i klarownych rozwiązań

– twierdzą przedstawiciele firmy Enea. Jak wskazują, nie jest to jednak opłacalna oferta dla osób korzystających z ogrzewania elektrycznego.

Taryfa G12

W przypadku tej taryfy stawka za zużycie jednej kilowatogodziny uzależniona jest od pory dnia. Taryfa G12 obejmuje dwie strefy – tzw. dzienną i nocną, ale oprócz godzin nocnych, czyli 22.00-6.00, prąd jest tańszy również 2 godziny w środku dnia, w większości ofert między 13.00 a 15.00. Trzeba jednak pamiętać, że mimo tańszej taryfy nocnej, stawka dziennej jest wyższa od tej podstawowej. Oszczędność może więc przynieść tylko zaplanowane korzystanie z energii w określonych godzinach. 

reklama

Należy mieć na uwadze fakt, że taryfy nocne nie zawsze są opłacalne

– zwraca uwagę doradca energetyczny, Bartosz Iwanowski.

W przypadku nieregularnego zużycia prądu taryfa ta się nie sprawdzi

– dodaje. Jak podpowiada, opcja G12 może być za to korzystna dla osób spędzających większość dnia poza domem, posiadających urządzenia AGD (pralka, zmywarka) z funkcją opóźnionego startu. Grupa Enea zwraca uwagę, że opcja ta będzie opłacalna również dla tych, którzy korzystają z ogrzewania elektrycznego.

W przypadku domów ogrzewanych elektrycznie np. piecami dwufazowymi, w nocy, kiedy prąd jest tańszy, można wytwarzać i kumulować energię potrzebną do ogrzania domu, która oddawana jest w ciągu dnia

– potwierdza Bartosz Iwanowski.

Taryfa G12w

Od poprzedniej różni się tylko tym, że niższa stawka obejmuje dodatkowo także wszystkie godziny sobót, niedziel i dni ustawowo wolnych od pracy. To dobra oferta dla zapracowanych w ciągu tygodnia, którzy wszelkie obowiązki domowe przekładają na weekend, a ich dom tętni życiem w nocy. Według grupy Enea, podobnie jak w przypadku taryfy G12, na tej taryfie skorzystają także gospodarstwa ogrzewające się prądem i podgrzewające wodę za pomocą energii elektrycznej, np. w bojlerze.

Przeglądając indywidualne oferty różnych dostawców energii elektrycznej, można napotkać na jeszcze inne propozycje dla klientów. Trzeba mieć jednak na względzie, że nie znajdziemy ich u każdego sprzedawcy prądu.

Taryfa G12as

Nazywana ''taryfą antysmogową'', ponieważ jej wprowadzenie miało zachęcić Polaków do przejścia z ogrzewania węglowego na elektryczne. Opiera się na niższej stawce w godzinach nocnych, czyli 22.00-6.00 oraz wyższej w pozostałych. Dedykowana jest więc przede wszystkim osobom ogrzewającym domy prądem.

Taryfa G12n

Tzw. taryfa niedzielna podzielona na strefę dzienną i nocną z rozszerzoną strefą nocną o całą niedzielę. W jej przypadku mniej zapłacimy od poniedziałku do soboty w godzinach 1.00-5.00 oraz w ciągu całej doby w niedziele.

Taryfa G13

Czyli taryfa dla skrupulatnych, którzy w sposób bardzo świadomy podchodzą do kwestii zużycia prądu. Wymaga ona bowiem konsekwencji i wyrobionych nawyków działania. Wybierając tę opcję, będziemy mogli korzystać z niższej stawki za prąd w okresie od 1 kwietnia do 30 września, od poniedziałku do piątku, w godzinach 13.00-19.00 i 22.00-7.00 oraz od 1 października do 31 marca, od poniedziałku do piątku, w godzinach 13.00-16.00 oraz 21.00-7.00, a także w weekendy i dni ustawowo wolne od pracy. Na tej ofercie z pewnością na plus nie wyjdą osoby zabiegane i mało zorganizowane.

Jaka taryfa najlepsza dla osób posiadających fotowoltaikę? A jaka przy pompie ciepła?

Zapytaliśmy o to doradcę energetycznego. Jak odpowiedział, posiadacze instalacji fotowoltaicznej, która pokrywa zapotrzebowanie na energię elektryczną w całości, powinni kierować się w stronę taryfy G11.

Natomiast taryfę G12 mogą wybrać osoby, u których instalacja fotowoltaiczna nie wytwarza wystarczającej ilości energii elektrycznej potrzebnej do pokrycia zapotrzebowania na energię elektryczną lub mają dom ogrzewany za pomocą pompy ciepła

– tłumaczy Bartosz Iwanowski.

Jak podkreślają eksperci, ważne, aby przed podjęciem decyzji o wyborze lub ewentualnej zmianie taryfy, dokładnie przeanalizować swoje dzienne i nocne zużycie prądu, a także rodzaj używanych sprzętów. Dopiero wtedy warto zapoznać się z ofertami dostawców prądu i wybrać najlepszą dla siebie. Zmiany oferty w większości przypadków można dokonać online, przez telefon lub w salonie sprzedaży nie częściej niż raz na 12 miesięcy, a w przypadku zmiany stawek opłat w taryfie, w okresie 60 dni od wejścia w życie nowej taryfy.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu rawicz24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama