reklama

Jubileusz Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Dobrzycy [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości50 lat temu – dokładnie 20 lutego 1973 roku – Szkole Podstawowej w Dobrzycy nadano imię Mikołaja Kopernika. Miało to ogromne znaczenie dla lokalnej społeczności.
reklama

Trudno nie wiązać tego z wydarzeniem, które miało miejsce dwa lata wcześniej. Wtedy właśnie oddano do użytku uczniów i nauczycieli - nowy budynek placówki.

  – Tej szkoły pragnęli wszyscy, szkoły - która przez dziesięciolecia - mimo starań - była tylko w sferze marzeń. (…) I w 1971 roku to marzenie spełniło się – mówił podczas uroczystości jubileuszowych Zenon Lisiak, dyrektor Szkoły Podstawowej w Dobrzycy.

Nie krył, że tego marzenia nie udałoby się ziścić bez zaangażowania ówczesnych nauczycieli i dyrekcji placówki – zwłaszcza Kazimierza Kulki.

– To on wydeptywał ścieżki, inspirował, stwarzał możliwości, mobilizował i promował szkołę. Potrafił pozyskać do współpracy przewodniczącego RSP - Stanisława Królika. A dla tej dwójki nie było rzeczy niemożliwych – wspominał.

reklama

Uroczystość

Dokładnie 20 lutego 1973 roku w 500. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika – podstawówce nadano jego imię.

– Wielki rozmach przedstawienia, wspaniałe dekoracje, uśmiechnięte buzie uczniów. Wspomnienie tamtego dnia zachowają z pewnością na zawsze – opowiadał dyrektor.

I przypomniał, że na jubileuszowej uroczystości obecne są nauczycielki, które wówczas przygotowały spektakl: Aleksandra Glapa i Barbara Winiecka, a także odtwórczyni roli Kopernika – Halina Czerwińska i konferansjerka – Barbara Stawik.

 - Dodam jeszcze, że patrząc na fotografię z 1973r., widzę w górnym rzędzie ucznia 7 klasy, który nie mógł wtedy marzyć, że będzie przemawiał do państwa jako dyrektor szkoły – wspominał ze śmiechem Zenon Lisiak.

reklama

Wielkie dzieło

Dziękował dyrekcji i ówczesnym nauczycielom.

- Jesteśmy pełni podziwu i szacunku, to było wasze dzieło - mówił.

I nie krył, że patron szkoły nie został wybrany przypadkowo.

- Mikołaj Kopernik to nie tylko człowiek wielkiego umysłu, specjalista wielu dziedzin, ale też duchowny i obrońca miasta, wiedzy i wartości  - podkreślał i dodawał, że przez lata nauczyciele, uczniowie i rodzice udowadniali, że są godni swojego patrona. - W naszym hymnie śpiewamy „Czy wśród nas rosną nowi Kopernicy?”.

Otóż - tak. Absolwenci tej szkoły to znakomici naukowcy, lekarze, artyści, historycy, nauczyciele, sportowcy.

- Nasi absolwenci to również doskonali bankowcy, samorządowcy, kompetentni urzędnicy, biznesmeni, wspaniali rzemieślnicy, rolnicy i prawi obywatele – wyliczał z dumą Zenon Lisiak.

reklama

Jaka dziś jest szkoła w Dobrzycy?

– Naszą troską są efekty kształcenia, kształtowania wartości (…) Potrafimy skutecznie pomagać potrzebującym. (…) Nie zapominamy o rzeczach fundamentalnych, że dziecko ma prawo do swobodnego wyrażania myśli, emocji – podkreślał dyrektor dobrzyckiej podstawówki.

I nie krył, że to wspólny sukces wielu osób.

- Dziękuje nauczycielom, pracownikom szkoły, władzom gminy, powiatu i województwa, rodzicom, księdzu dziekanowi, wizytatorom kuratorium oświaty, lokalnym instytucjom i stowarzyszeniom.

Zwrócił się też do młodych.

- Jesteście uczniami szkoły o wielkich tradycjach, pamiętajcie słowa naszego hymnu  „Drogę do tryumfu bram, każdy otwiera sobie sam".  

Wspaniałe wartości  

Wybór na patrona Mikołaja Kopernika to była dobra i przemyślana decyzja – podkreślał Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

– Szkole nadano imię człowieka, który był wielki, wielowymiarowy, renesansowy. (…)  W oparciu o te wspaniałe wartości przez 50 lat kształtowały się w tej szkole postawy dobrzyczan – wskazywał.

Z kolei Violetta Słupianek, dyrektor Kuratorium Oświaty w Poznaniu, delegatura w Kaliszu wskazywała - jak ważne jest, aby uczniowie na swojej drodze spotykali mistrzów, czyli nauczycieli, którzy potrafią wzbudzić w nich pasję.

Nie brakowało też życzeń od absolwentów szkoły, przedstawicieli stowarzyszeń, instytucji i lokalnych władz.

– Składam wyrazy szacunku tym, którzy 50 lat temu zainicjowali historię tej szkoły. Tym, którzy przez dziesięciolecia dbali o jej rozwój oraz tym, którzy pracują i uczą się w niej obecnie – mówił burmistrz Dobrzycy, Jarosław Pietrzak.

Z kolei starosta - Maciej Wasielewski - dodawał.

– Wiele osób zabiegało o to, aby ta szkoła miała doskonałe warunki i to się udało. Dziś wiele szkół może wam pozazdrościć.  

Warto dodać, że z okazji jubileuszu niezwykły program artystyczny zaprezentowali uczniowie szkoły. Młodych artystów przygotowały: Lidia Parysek, Dominika Michalak – Matyniak, Ewa Latusz, Izabela Jędrzejak i Marlena Szóstak.

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama