reklama

Już jest kalendarz pleszewski na 2026 rok. Zobacz, gdzie go kupić i ile kosztuje?

Opublikowano:
Autor:

Już jest kalendarz pleszewski na 2026 rok. Zobacz, gdzie go kupić i ile kosztuje? - Zdjęcie główne
Autor: MR w Pleszewie | Opis: <p><strong>Urząd Miasta i Gminy oraz Muzeum Regionalne w Pleszewie</strong> już od 2008 roku &ndash; czyli od kilkunastu lat &ndash; kultywują unikalną tradycję wydawniczą</p>
Zobacz
galerię
6
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościMuzeum Regionalne w Pleszewie tradycyjnie wydało kalendarz na zbliżający się 2026 rok. Tegoroczna odsłona poświęcona jest historii pleszewskiej kolei wąskotorowej, która będzie obchodziła 125-lecie istnienia.
reklama

Urząd Miasta i Gminy oraz Muzeum Regionalne w Pleszewie już od 2008 roku – czyli od kilkunastu lat – kultywują unikalną tradycję wydawniczą. Ich wspólnym dziełem jest limitowany kalendarz historyczny, uznawany za prawdziwą perełkę wśród tego typu publikacji w Polsce.

Każdy miesiąc poświęcony jest historii Pleszewa i regionu, prezentując archiwalne fotografie oraz bogate i fascynujące opisy historyczne.

Przypomnijmy - w mijającym już 2025 roku - tematem przewodnim kalendarza był wizerunek – a właściwie zachodzące w nim zmiany – pleszewskiego ratusza. To dlatego, że w 2025 roku przypadało 190-lecie powstania najważniejszego budynku w sercu Pleszewa. 

Kalendarz Pleszewa na 2026 rok  

Tym razem głównym bohaterem kalendarza na 2026 jest duma Pleszewa - czyli kolej wąskotorowa. Warto dodać, że kolejka będzie obchodziła w przyszłym roku 125-lecie istnienia. 

reklama

- Kolejny kalendarz znów pokazuje naszą tożsamość i przywołuje wspomnienia. Tym razem wspominamy czasy, kiedy powstała i jak zmieniała się nasza pleszewska wąskotorówka - mówi Arkadiusz Ptak, burmistrz MiG Pleszew.

Na okładce pojawia się więc pierwszy parowóz, który kursował na linii kolejki. Na kolejnych kartach znajdziemy dawny dworzec Pleszew - Miasto, autobus dowożący pasażerów z Kalisza do Pleszewa w 1934 roku czy wagon motorowy zbudowany w Pleszewie.

 - Nasza duma - pleszewska wąskotorówka ma już 125 lat, a jej historia jest bogata i warta zgłębienia, do czego serdecznie zachęcam – komentuje Adam Staszak, dyrektor Muzeum Regionalnego w Pleszewie.

reklama

Cena kalendarza to 30 złotych, można go nabyć w Muzeum Regionalnym w Pleszewie w godzinach otwarcia placówki:

  • Wtorek – 9.00 – 17.00
  • Środa – 9.00 – 17.00
  • Czwartek – 9.00 – 14.00
  • Piątek – 9.00 – 14.00
  • Sobota – 9.00 – 12.00 
 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo